Severnokorejski voditelj Kim Džong Un se je po usmrtitvi strica začel spet redno pojavljati v javnosti.
Tako se je udeležil praznovanja ob drugi obletnici smrti svojega očeta in predhodnika Kim Džong Ila. Ta je državo vodil skoraj dve desetletji, umrl pa je na današnji dan leta 2011. Vsebinsko je bila slovesnost ob obletnici menda prav toliko kot spominu na mrtvega Ila namenjena promociji voditelja Una.
Če pa smo še pred dnevi poročali, da na visokem položaju ostaja Kimova teta Kim Kjong Hu, se danes svetovni mediji že sprašujejo, kam je izginila tudi ona. Na današnji slovesnosti namreč ni bila pristona. Morda je le zbolela, saj tudi v preteklosti ni bila vedno prisotna na takšnih prireditvah in se bo v prihodnje spet pojavila.
Sicer pa sta še pred slovesnotjo politična in vojaška elita izkazali zvestobo mlademu voditelju, ki naj bi bil star okoli 30 let.
V Severni Koreji in svetu medtem še naprej odmeva usmrtitev Kim Džong Unovega strica, še pred časom drugega najpomembnejšega moža države in soproga sestre Kim Džong Ila. 67-letnemu Džangu Song Thaeku je režim očital protidržavno vedenje, med drugim naj bi pripravljal državni udar, bil naj bi tudi ženskar in zasvojen z mamili in igrami na srečo. Se je pa v javnosti po 58 dneh pojavila tudi Unova žena Ri Sol Džu, ki naj bi jo Unu priporočil prav Džang.
"Je izdajalec države za vse čase in je slabši od psa," so se na severnokorejski televiziji glasile besede voditelja osrednjega dnevnika, ki je ljudem sporočil, da je bil Kimov stric usmrčen. Severnakorejske oblasti so ga takrat še izbrisale iz vseh uradnih fotografij. Uradno pa so državljanom sporočili, da je pred vojaškim sodiščem priznal poskus državnega udara, takoj za tem pa je bil usmrčen. Obtožili so ga med drugim, da je oviral državno proizvodnjo železa, gnojil in vinalona, sintetičnega vlakna, ki ga izdelujejo v državi.
Poleg tega je Un, ki se je pred včerajšnjo "turnejo" v javnosti nazadnje pojavil pred dvema tednoma, obiskal obrat za predelavo rib in novo smučarsko središče.
Nevaren, nepredvidljiv, nagnjen k nasilju
Medtem je televizija CNN objavila prispevek, v katerem je nekdanji ameriški sekretar za Azijo in Tihi ocean Kurt Campbell razkril nekaj skrb vzbujajočih informacij, ki so jih ameriški obveščevalci zbrali o mladem Unu na podlagi pogovorov z ljudmi, ki so ga poznali v času, ko je študiral v tujini.
Podatki niti niso pretirano presenetljivi, saj Un, podobno kot njegov oče, vsekakor daje vtis despota, ki gradi svoj kult, ne glede na ceno, ki jo morajo za to plačati predvsem drugi.
Opazovalci Severne Koreje so se dolgo spraševali, ali je to morda le predstava, s katero naj bi Un strašil zunanji svet. Po usmrtitvi bližnjega sorodnika, kar ni bila običajna praksa niti v času Unovih predhodnikov, pa večina ocenjuje, da Un takšen, kot se kaže navzven, dejansko tudi je.
Zunaj države naj bi Un preživel sedem ali osem let, predvsem v Švici, kjer se je predstavljal kot sin voznika na tamkajšnji severnokorejski ambasadi. Njegovi sošolci se ga spomnijo samo od leta 1998 do 2000, povedali pa so, da je bil nevaren, nepredvidljiv, nagnjen k nasilju in da ima megalomanske ideje.
Campbell opozarja, da svet o dogajanju v Severni Koreji ve prav tako malo kot o "dogajanju v Unovi glavi" in da bi moralo to svetovne voditelje zaradi jedrskega orožja v državi skrbeti.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.