Z dolžino nekaj manj kot 57 kilometrov in skupno 151,84 kilometra predorov, jaškov in prepustov bo predor Gotthard najdaljši predor na svetu. Gre za bazni železniški predor, ki bo prekašal dosedanjega rekorderja Seikan Tunnel, ki z železniško progo povezuje japonska otoka Honšu in Hokaido ter je dolg 53,85 kilometra.
Gradnja baznega predora Gotthard se je začela leta 2004. Obe cevi predora sta dejansko že zgrajeni. Gradnja je del švicarskega projekta AlpTransit, s katerim naj bi čas potovanja vlakov čez Alpe med Nemčijo in Italijo skrajšali na manj kot dve uri. Pot čez prelaz Gotthard je ena najpomembnejših prometnic čez Alpe na osi sever–jug v Evropi. Od leta 1990 se je na tej prometni osi tranzit povečal za več kot desetkrat. In še ocena stroškov gradnje – devet milijard ameriških dolarjev!
Ko bo predor končan, se naj bi čas potovanja iz Züricha do Milana skrajšal za eno uro, na dve uri in pol, potovanje iz Züricha v Lugano pa naj bi trajalo eno uro in 40 minut.
Samo za "res skromno" primerjavo
Razdalja med Ljubljano in gorenjskim biserom Bledom je 54 kilometrov, kar je še vedno za tri kilometre manj, kot bo dolžina najdaljšega predora. V Sloveniji so najdaljši cestni predor s 7864 metri Karavanke, ki povezujejo Slovenijo z Avstrijo. Najdaljši povsem slovenski železniški predor je Bohinjski predor s 6339 metri na bohinjski progi, daljši je sicer karavanški predor s 7976 metri dolžine, ki pa je slovensko-avstrijski predor.
Naši južni sosedje se lahko pohvalijo s predorom, ki meri 5761 metrov in je najdaljši hrvaški predor. Predor Mala Kapela se na avtocesti A1 nahaja na odseku Bosiljevo–Mala Kapela. S 5,6 kilometra dolžine mu sledi predor Sveti Rok prav tako na avtocesti A1.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.