
Odkritje je nepričakovano predvsem zato, ker so ga našli na območju, ki je skorajda povsem brez gozdnih površin, sicer značilnih za velike varane. Biologi z ameriške univerze v Kansasu so z analizo ugotovili, da se plazilec gensko razlikuje od sivega varana, ki živi na istem otoku, a na njegovem južnem delu. Med obema vrstama so tri rečne doline v širini 150 kilometrov, zato je povsem mogoče, da vrsti nikoli nista prišli v stik.


Novoodkriti kuščar je zelene, modre in črne barve, po telesu pa se mu vijejo zlate črte. V nasprotju s komodoškim varanom je precej manj napadalen, obenem pa tudi ni mesojedec, saj se najraje prehranjuje s sadjem. Koliko teh živali še prebiva na otoku, biologom še ni uspelo ugotoviti, je pa znano, da se pogosto znajde na jedilniku domorodnih plemen Agta in Ilongot.
Hemipenis
Ugotovili so tudi, da ima kuščar precej nenavadno spolno anatomijo – samci imajo namreč dvojni penis, znan tudi kot hemipenis, ki ga je sicer mogoče najti pri nekaterih vrstah kač in drugih plazilcih. Dva cevasta organa se pri parjenju pogosto uporabljata izmenično, včasih pa sta opremljena tudi s posebnimi kaveljci, da se samec lažje obdrži na samici.
Biologi, ki so odkritje objavili v strokovni reviji Biology Letters (ta izhaja pod okriljem britanske akademije znanosti – Royal Society), so prepričani, da bi lahko novoodkriti kuščar postal simbol pri ohranitvi gozdov na otoku, ki zaradi širjenja človeškega življenskega prostora vse bolj izginjajo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.