V prostorih newyorške Univerze Columbia je 18-članski odbor za Pulitzerjeve nagrade v ponedeljek podelil letošnje nagrade v 21 kategorijah Najbolje se je odrezal časopis Los Angeles Times, ki se je s petimi nagradami uvrstil na drugo mesto v zgodovini nagrad takoj za časnikom New York Times, ki je leta 2002 pobral sedem nagrad za poročanje o terorističnih napadih 11. septembra. New York Times je letos osvojil le eno nagrado in sicer najbolj prestižno za posebne javne zasluge. To nagrado podelijo v obliki zlate medalje, medtem ko so vse ostale denarne in so vredne 10.000 dolarjev. Los Angeles Times je pobral nagrade za sveže novice, poročanje o domačih temah, kritiko, tematsko fotografijo in uredniški komentar. Vojna v Iraku, ki je lani prevladovala v ameriških medijih, je letos dobila dve nagradi.
Pulitzerjev odbor že 88 let podeljuje nagrade za odličnost v novinarstvu, literaturi in umetnosti, ki je le na prvi pogled predvsem prestižnega pomena, saj se cena dobitnikov nagrade na trgu hitro dvigne. Predlogov za nagrado je bilo letos skupaj okrog 2000, odbor pa je dobil predse po tri finaliste v vsaki od treh kategorij. "Iraški nagradi" so dobili David Leeson in Cheryl Diaz Meyer (Dallas Morning News) za fotografsko poročanje o nasilju v Iraku ter Anthony Shadid (Washington Post) za mednarodna poročila o zgodbah navadnih Iračanov pred, med in po vojni
Nagrado za posebne javne zasluge sta New York Timesu prislužila David Barstow in Lowell Bergman, za serijo raziskovalnih člankov o delovnih razmerah in položaju ameriških delavcev. Novinarja Kevin Helliker in Thomas Burton sta Wall Street Journalu prislužila nagrado za tematsko poročanje za članke o anevrizmah, za katerimi vsako leto umre več tisoč Američanov. Wall Street Journal je drugega Pulitzerja dobil za poročanje s kraja dogajanja, in sicer za resnično zgodbo Daniela Goldna o tem, kako imajo na ameriških univerzah pri vpisu prednost otroci bogatih donatorjev oziroma slavnih nekdanjih študentov.
Nagrado za raziskovalno novinarstvo so dobili Michael Sallah, Mitch Weiss in Joe Mahr (The Blade of Toledo), za serijo člankov o domnevnih vojnih zločinih elitnega voda kopenske vojske leta 1967 v Vietnamu. Zaradi člankov je ameriška vojska ponovno odprla preiskavo, ki je bila leta 1975 iz nepojasnjenih razlogov prekinjena. Pulitzerjevo nagrado za najboljši komentar je prejel Leonard Pitts (Miami Herald), nagrado za kritiko pa Dan Neil (Los Angeles Times). Nagrado za najboljši uredniški komentar si je prislužil William Stall (Los Angeles Times) za vrsto komentarjev o težavah državne uprave Kalifornije in izvirnih rešitvah za probleme.
Nagrado za najboljše karikature je prejel Matt Davies (Journal News), za tematsko fotografijo pa Carolyn Cole (Los Angeles Times), ki je posnela posledice državljanske vojne v Liberiji. Nagrado za stvarno literaturo je dobila kolumnistka Washington Posta Anne Applebaum, ki je napisala knjigo "Gulag: Zgodovina" o grozotah komunističnega režima v Sovjetski zvezi. Nagrado za dramsko delo je dobil Doug Wright za resnično zgodbo o nemškem transvestitu, ki je preživel nacizem in komunizem, z naslovom "I Am My Own Wife".
Nagrado za biografijo o nekdanjem sovjetskem voditelju Nikiti Hruščovu "Človek in njegova doba" je dobil profesor zgodovine William Taubman, za zgodovinsko knjigo pa Steven Hahn za zgodovinski prikaz nekdanjega ameriškega juga "A Nation Under Our Feet: Black Political Struggles in the Rural South From Slavery to the Great Migration".
Nagrado za poezijo je dobil na Dunaju rojeni pesnik Franz Wright za "Walking to Martha's Vineyard", nagrado za glasbo pa skladatelj in Paul Moravec za skladbo "Tempest Fantasy". Nagrado za najboljši roman je dobil Edward P. Jones za zgodovinski roman "The Known World", ki pripoveduje izmišljeno zgodbo o črnem lastniku sužnjev.