Lizboni so v soboto zvečer razglasili sedem novih čudes sveta. To so postali kitajski zid, ruševine Petre v Jordaniji, kip Jezusa v Riu de Janeiru, ruševine inkovskega templja Machu Picchu v Peruju, starodavno mesto Majev Chichen Itza v Mehiki, rimski Kolosej in mavzolej Tadž Mahal v Indiji.
Zmagovalce je izmed 21 finalistov z glasovanjem preko spleta in telefonov izbiralo skoraj 100 milijonov ljudi.
Slovesno razglasitev zmagovalcev na lizbonskem nogometnem stadionu, ki sta jo vodila britanski igralec Ben Kingsley in ameriška igralka Hillary Swank, so predvajali v več kot 170 državah po svetu, ogledalo pa naj bi si jo okoli 1,6 milijarde ljudi. Glasovanje se je začelo januarja, končalo pa se je v petek zvečer. Med "poraženci" so med drugim atenska Akropola, Eifflov stolp v Parizu in britanski Stonehenge.
Idejni oče projekta novih sedmih svetovnih čudes je švicarski filmski ustvarjalec in muzejski kurator Bernard Weber. Tekmovanje se je začelo leta 1999 z 200 nominiranih lokacij. Finaliste je izbrala skupina svetovno znanih arhitektov in bivši generalni direktor Unesca Federico Mayor.
Unesco, ki skrbi za seznam svetovne kulturne dediščine, na katerega so doslej uvrstili že 830 znamenitosti, tekmovanja ni podprl. "Seznam sedmih novih čudes sveta bo rezultat zasebne pobude, ki ne more znatneje ali trajneje prispevati k ohranjanju izbranih znamenitosti," je Unesco zapisal v izjavi prejšnji mesec.
Pobudniki želijo z novim izborom čudes sveta znova poustvariti popularnost sedmih čudes starega veka. Od sedmih danes stojijo le še piramide v Kairu. Ostala so babilonski viseči vrtovi, Zeusov kip v Olimpiji, Artemidin tempelj na Efezu, mavzolej v Halikarnasu, kolos na Rodosu in svetilnik v Aleksandriji.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.