"V tej hiši je med leti 1784 in 1787 stanoval Wolfgang Amadeus Mozart in v njej napisal svojo opero Figarova svatba," piše na naslovu Domgasse 5, kjer je na Dunaju danes Mozarthaus, Mozartova hiša, v kateri je Mozartov muzej. V njem je predstavljeno življenje in delo legendarnega glasbenega genija, ki se še posebej osredotoča na njegovo življenje med leti 1781 in 1791, ki leži le streljaj od prav tako slovite katedrale Sv. Štefana v samem središču mesta.
Hiša je edino Mozartovo domovanje, ki se je ohranilo do danes, saj je, kot rečeno, v njej živel med leti 1784 in 1787, hkrati pa velja, da ni nikjer drugje napisal več glasbe kot ravno tu. Muzej v hiši je razdeljen na tri nadstropja. Ker gre muzejska pot od zgoraj navzdol, najprej vstopimo v Mozartov Dunaj. "Zagotavljam ti, da je to veličasten kraj ..." je Mozart aprila 1781 navdušeno pisal očetu Leopoldu v Salzburg. S tem citatom se tudi začne pot po muzeju, ki se sprva ukvarja z Mozartovim osebnim in družbenim statusom na Dunaju. Izvemo, da se je Mozart leta 1784 pridružil prostozidarski loži in ji ostal zvest do smrti. Mozart pa je bil praktično tudi prvi pop zvezdnik, saj lahko preberemo, da je leta 1785, ko je bil star 29 let, s klavirskimi koncerti služil dober denar, pa naj gre za zasebne nastope v salonu, pred javnostjo, hkrati pa je služil še kot dvorski skladatelj in zasebni učitelj. Zanimivo pri vsem je, da je večino koncertov organiziral kar sam, najel dvorane, svoj veliki klavir pa dal prepeljati kamor je pač bilo potrebno, a je kljub stroškom dobro služil. Ko je Dunaj obiskal njegov oče, je bil menda navdušen nad podjetnostjo sina, saj ta dostikrat novega dela sploh še pred tem ni nikoli zaigral v celoti, pa ga je že izvajal na koncertih.
Znano je tudi, da je imel Mozart rad družabne igre, hazardiranje, modo, literaturo in znanost. "Za moj poklic je to najboljše mesto na svetu," piše v drugem nadstropju, ki se osredotoča tudi na njegove skladateljske kolege, tudi zloglasnega Antonia Salierija in pa libretista Lorenza da Ponteja, ki mu je pomagal pisati operi Figarova svatba in Don Giovanni. Sobe imajo strope s štukaturami in zidnimi poslikavami iz Mozartovih časov, ta del pa se posveča tudi koncu njegovega življenja in njegovemu Requiemu. Ogledati si je mogoče tudi multimedijsko instalacijo Čarobna piščal – Božanski smeh ter tridimenzionalne kolaže prizorov iz Čarobne piščali.
Prvo nadstropje pa ponudi vpogled v Mozartovo stanovanje, ki je osrednji del muzeja Mozarthaus. To je najbolj razkošno stanovanje, v katerem je Mozart kdaj koli stanoval in je še danes nedotaknjeno oz. natanko takšno kot v njegovih časih. Sestoji se iz štirih velikih sob, dveh manjših in kuhinje. Obiskovalci se lahko sprehodijo po stopnjah Mozarta in njegove družine.
Utrinke iz muzeja Mozarthaus si lahko ogledate v fotogaleriji!
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.