Pop in

Cannes: Nagrada Mooru ni politična

Cannes, 23. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Žirija filmskega festivala v Cannesu je zagotovila, da odločitvi za dodelitev zlate palme režiserju Michaelu Mooru ni botrovala politika.

Michael Moore s svojo zlato palmo (Foto: Reuters)
Michael Moore s svojo zlato palmo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

"To sem že povedal, ne želim si, da bi se vmešavala politika. Edina zadeva, ki šteje, je film, in ocenili smo, da je bil Mooreov film najboljši," je v Cannesu na prvi novinarski konferenci celotne žirije v zgodovini festivala dejal Quentin Tarantino, ki je vodil žirijo 57. mednarodnega filmskega festivala. Tarantino je še dodal, da mu je bil pri filmu všeč predvsem humor, satirični duh in to, da je našel pravi ton.

Quentin Tarantino je na današnji novinarski konferenci zagovarjal odločitev žirije (Foto: Reuters)
Quentin Tarantino je na današnji novinarski konferenci zagovarjal odločitev žirije (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Fahrenheit 9/11 Michaela Moora, ki kritizira ameriškega predsednika Georgea Busha, je prvi dokumentarec po skoraj petdesetih letih, ki mu je uspelo osvojiti prestižno nagrado.

"Fahrenheit 9/11 je več kot dokumentarec: skuša izumiti nov žanr," pa je odločitev komentirala članica žirije, ameriška igralka Kathleen Turner. Dodala je, da pomeni film "premiero novega žanra, ki ga je bilo potrebno ustrezno počastiti." Še ena članica žirije, škotska igralka Tilda Swinton, pa je film označila za izjemen, po njeni oceni pomeni tudi "hommage filmu", saj prikazuje tisto, česar v ameriških medijih ni bilo moč videti.

Bela hiša je medtem ocenila, da nagrada dokazuje, da so ZDA svobodna država, v kateri lahko vsakdo reče, kar želi. To je sporočila kljub temu, da je znano, da film v ZDA še nima distributerja. Upanje, da bo nagrada pripomogla k temu, da ga dobi, pa je po prejemu nagrade že izrazil Moore.

SORODNI ČLANKI