Minuli konec tedna so se razširile govorice, da naj bi ministrica za zdravje Alenka Trop Skaza po mesecu ministrovanja še ta teden odstopila. Predsednica vlade Alenka Bratušek naj bi že iskala novega ministra, kot kaže pa bi to lahko bil nekdanji zdravstveni minister Dorjan Marušič.
Na ministrstvu in na vladi teh govoric zaenkrat ne komentirajo. Z ministrstva so sporočili, da je zaradi zdravstvenih težav ministrica danes odsotna. Vse več je namigov, da naj bi ministrica odstopila v sredo, ena od možnosti, ki se omenja, pa je, da naj bi odstopila na zahtevo premierke Bratuškove.
Marušič: Časa za kakovostno zdravstveno reformo ni več!
Se je pa na naša vprašanja odzval nekdanji zdravstveni minister Marušič, ki naj bi bil eden od kandidatov za novega zdravstvenega ministra. Za 24ur.com je Marušič glede ugibanj, da naj bi bil premierkin kandidat za ministra, dejal, da ga nihče iz kabineta premierke ni "pobaral" o vodenju resorja. Kot pravi, je že konec novembra dejal, "da zdaj ne gre več za strokovna vprašanja ali za strokovnost novega ministra. Pri tem ni najpomembnejše, kako se piše. Pred sabo imamo politično vprašanje, ki zahteva podporo celotne vladne koalicije. Minister, ki ne bo imel popolnega soglasja vseh vladnih strank za reformo zdravstvenega sistema, reformo zdravstvenega zavarovanja in popravke sistema javnih naročil, bo zgolj figura. Za tak spopad pa je potrebna nevsakdanja politična volja."
Marušič še dodaja, da "časa za resno zdravstveno reformo ni več! Še posebej, ker je po Gantarjevem odstopu politiki s pomočjo nastopanja željnih prišepetovalcev uspelo pripraviti teren za centre moči iz ozadja, da so popolnoma prevzeli vajeti v zdravstvu."
Interes za vodenje zdravstvenega resorja pa ima kirurg Danijel Bešič Loredan, javnosti znan že iz Iniciative zdravnikov. A pravi, da ga nihče ni poklical, kar obžaluje. "Če bi prišla resna ponudba za nestrankarskega ministra z veliko želje po spremembah, bi jo sprejel. Se pa bojim, da so predsednici vlade vajeti ušle ali pa je sama del tega tragičnega cirkusa, ki polni žepe nekaterim in izčrpava zdravstvo ter siromaši ljudi," je povedal za oddajo 24UR.
Med koalicijskimi poslanci uradnih informacij še ni
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je danes ob robu izredne seje DZ sicer medijem dejal, da če je partner ministrice tako globoko vpleten v posle na področju zdravstva, potem bi bilo smotrno za njo, da se mogoče res ne bi odločila za ministrovanje. Ob tem je poudaril, da sicer osebno od nje še ni slišal, da bi razmišljala o odstopu, če bo to naredila, pa je nekoliko neodgovorno. V stranki SD z morebitnim odstopom ministrice niso seznanjeni. Neuradnih govoric ne želijo komentirati, saj menijo, "da to ni dobra popotnica za delovanje zdravstvenega resorja in javnega zdravstvenega sistema". Vodja poslancev SD Matjaž Han je dejal le, da vsekakor ne bi bilo dobro za koalicijo, da se tako pogosto menjajo ministri.
Jazbec, ki je predlagal Trop Skazo: Imamo negativno selekcijo
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je dejal, da se je zjutraj pozanimal o morebitnem odstopu Trop Skaze. "In vem samo to, da je Trop Skaza na bolniški. To je vse, kar ta trenutek lahko komentiram," je dejal. Tudi poslanec PS Darko Jazbec pravi, da o morebitnem odstopu ministrice ne ve nič, prav tako ne ve za to, da bi znotraj PS iskali njeno zamenjavo. Sicer pa Jazbec glede poslov ministričinega soproga pravi, da ima "vsak, ki je uspešen, neke sorodnike v tej mali državici". Kot opozarja, ima država že problem, kako sploh dobiti v službo kakšnega javnega funkcionarja ali politika. Nihče več tega ne želi, imamo negativno selekcijo, in to je šlo mogoče tudi predaleč, v en ekstrem, ocenjuje Jazbec.
SLS: Ministrica in premierka naj odstopita
"Skregano je z zdravo pametjo in z moralo, da se ministrica Alenka Trop Skaza ob vedenju, da njen soprog služi milijone s poslovanjem z zdravstvenim sistemom, sploh odloči kandidirati za položaj zdravstvene ministrice, še toliko bolj je nehigienčno, da premierka Alenka Bratušek tako kandidatko za ministrico sploh predlaga," opozarjajo v SLS in dodajajo, da gre za popolno neodgovornost koalicije oziroma premierke Bratuškove do zelo pomembnega področja - zdravstva. "Ker v tem imenovanju očitno ni bilo nobene etike in tudi ne kančka volje in zavzetosti za pripravo ter izpeljavo reform v zdravstvu, je prav, da ministrica nemudoma odstopi, skupaj z njo pa tudi predsednica vlade," opozarjajo v SLS. "Videti je, da jo pri imenovanju zdravstvenih ministrov ter zaviranju zdravstvenih reform vodijo zdravstveni lobiji iz ozadja in vladi premierke Bratuškove tudi diktirajo zdravstveno politiko, od katere imajo koristi lobiji, ne pa bolniki in zdravstveni delavci."
So razlog za odstop posli njenega moža?
Kot poroča časnik Delo, bi lahko ministrica odstopila zaradi poslovanja podjetja njenega moža z javno upravo. Ptujsko podjetje Klima Ptuj se je namreč potegovalo na razpisu za izgradnjo novomeške urgence in je moralo kljub najugodnejši ponudbi odstopiti od posla, saj je šlo za očiten konflikt interesov.
Podjetje Klima Ptuj, ki je v večinski lasti ministričnega moža Smiljana Tropa, je po podatkih Supervizorja imelo v letu 2011 5,1 milijona evrov prihodkov. Od tega je bilo nakazil iz sektorja država za 874.981 evrov, kar je 14 odstotkov. Naslednje leto je bilo za podjetje neverjetno uspešno, saj so imeli kar 7,5 milijona evrov prihodkov, od tega na račun poslovanja z javno upravo skoraj 3,7 milijona evrov.
V težavah zaradi kadrovsko podhranjene urgence?
A verjetno to ne bi bil edini razlog za slovo ministrice. Večer poroča, da ministrici težave povzročajo tudi kadrovsko podhranjene urgence. Tako se mora spopadati z reševanjem razmer na ljubljanski urgenci, kjer dela premalo zdravnikov, bolniki pa morajo na oskrbo čakati tudi po deset ur.
Predhodnik ministrice Trop Skaza Tomaž Gantar je za 24ur.com dejal, da njenega morebitnega odstopa ne more komentirati pred samo odločitvijo in brez znanih jasnih razlogov za sprejem takšne odločitve. Je po komentiral razmere na ljubljanski urgenci in dejal, da so znane in pričakovane. Opozarja na dva nivoja – kadrovskega in prostorskega. "Na kadrovske rešitve ima pomemben vpliv tudi samo vodstvo UKC Ljubljana. Ob skoraj 8000 zaposlenih ima namreč dovolj možnosti, da ob povečanju števila zdravnikov in medicinskih sester na urgenci ne povečuje skupnega števila vseh zaposlenih v UKC Ljubljana," opozarja Gantar, ki glede prostorskih težav meni, da bi vlada morala zagotoviti sredstva za pričetek prenove urgence že v letošnjem letu. "Ministrstvo za zdravje je sam projekt urgence namreč že v preteklem letu zmanjšalo in cenovno omejilo ter s tem prilagodilo težkim finančnim razmeram v državi."
So ministrici grozili?
Je pa ministrica s svojimi napovedmi, da bo uvedla centralni sistem javnega naročanja za javne zdravstvene domove in bolnišnice ter z napovedjo, da bo ukinila dopolnilno zdravstveno zavarovanje postala tarča številnih kritik in morda celo groženj. Že njen predhodnik Gantar je dejal, da ni kos korupciji in lobijem v zdravstvu. Morda je ministrica prišla do podobne ugotovitve?
S sistemom javnega naročanja za javne zavode naj bi, kot poroča Večer, prinesla prihranke predvsem na račun količine nabavljenih zdravil in medicinskim pripomočkov ter seveda pri vodenju nabav. To pa bi pomenilo predvsem manj zaslužka za dobavitelje, ki so močan lobij. Za Večer je kirurg Erik Brecelj, ki že vrsto let glasno opozarja na razširjenost korupcije v zdravstvu, dejal, da ministrica ne bi bila prva, ki so ji grozili. Z drugim predlogom, da se ukine dopolnilno zdravstveno zavarovanje in nadomesti z novim sistemom, pa je ministrica na žulj stopil zavarovalnicam.
KOMENTARJI (1363)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.