Davek, ki je razbesnel marsikaterega državljana, bo očitno še pred zaživetjem doživel konkretno preobrazbo. Zaračunavanje davka po višji stopnji 0,5 za nerezidenčne nepremičnine je tako zelo razburilo državljane, da je vlada ugotovila, da je to prevelika anomalija, zato naj bi jo v kratkem odpravila.
Tako naj bi vse rezidenčne in nerezidenčne nepremičnine po spremembi zakona obdavčili po enotni stopnji 0,15, kar pa bo v državno blagajno prineslo precej manj denarja. In če je ministrstvo za finance računalo, da se bo na račun davka na nepremičnine v letu 2014 v državno blagajno steklo 183 milijonov evrov, bo ta številka na račun popravkov bistveno nižja. Za izračun smo prosili pristojno ministrstvo za finance, kjer so nam sporočili, da je ocenjen priliv davka na nerezidenčne nepremičnine ob 100-odstotni davčni osnovi približno 34 milijonov evrov, ob 80-odstotni (prvo leto) osnovi pa približno 26 do 27 milijonov evrov.
So pa pojasnili, da so zaznali probleme na treh področjih, in sicer pri urejanju podatkov o stanovanjskih nepremičninah z vidika njihove (ne)rezidenčnosti, pri prenosu podatkov iz zemljiške knjige v register nepremičnin in pri suverenih odločitvah občin, da večje število parcel opredelijo kot zemljišča za gradnjo stavb, kar vpliva na vrednost teh parcel (jo povečuje). "Posebno težavo pri tem predstavlja dejstvo, da so občine povsem samostojne pri odločanju o tem, katere parcele opredelijo kot zemljišča za gradnjo, in državni organ ne more vplivati na njihove odločitve ali jih predrugačiti," pojasnjujejo na ministrstvu.
Če pogledamo svoje informativne izračune, potem je jasno, da je razlika več kot očitna. Če ima stanovanje v Ljubljani v izmeri 51 kvadratnih metrov in z vrednostjo 109.000 evrov izračunano informativno vrednost davka 436 evrov (stopnja je 0,5), potem bi po ukinitvi te višje stopnje izračun davka znašal 'zgolj' 130 evrov, kar je sicer še vedno skoraj trikrat več kot dosedanje nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča. To pa je kar 300 evrov manj od tistega, kar si je obetala država. Okoli 220 evrov manj bo država dobila davka od bralca, ki uporablja stanovanje svojih staršev. Ker starša, ki sta lastnika, nista prijavljena v tem stanovanju, se davek obračunava po višji stopnji 0,5, ki velja za nerezidenčna stanovanja. Če bo vlada višjo stopnjo za letos ukinila, potem bodo namesto dobrih 400 evrov plačali 180 evrov davka.
So vsega res krive neurejene evidence ali gre preprosto za nečloveški davek?
Mnogim se je odvalil kamen od srca, a treba bo počakati na četrtkovo sejo vlade, kjer bodo o tem odločali in tudi odločili. Vlada pa naj bi razpravljala tudi o višini davčne stopnje za gospodarske družbe, prav tako obstaja velika možnost, da bodo vsa zemljišča, ki so sicer namenjena gradnji, prvo leto vrednotili kot nezazidljiva. Vse do tedaj, ko bodo občine končno uredile svoje evidence. Prav urejene evidence so cilj tega vladnega posredovanja. Ukrep – enotna davčna stopnja – bo najverjetneje veljal zgolj prvo leto, ko bodo evidence urejene, pa naj bi se višja stopnja vrnila.
Neurejene evidence so namreč marsikoga spravile v veliko zagato, ko je poskušal urediti nepravilne podatke, ki jih je zaznal na informativnem izračunu. O trnovi poti naše bralke, ki je bila priča celo barantanju referenta na izpostavi Geodetske uprave smo poročali že včeraj. A zagotovo ne gre za osamljen primer. Poročali smo o kmetu, ki bo namesto dosedanjih 200 evrov po novem moral plačati kar 6000 evrov. O podobnih zneskih poročajo obrtniki.
Novih izračunov ne bodo pošiljali
Na vprašanje, ali bo Gurs po spremembi davčne stopnje pošiljal nove informativne izračune (prvi so stali dober milijon evrov), so na Gursu pojasnili, da zakon o davku na nepremičnine določa enkratno izdajo informativnih izračunov. "Lastniki si bodo v marcu preko spretne aplikacije za spreminjanje podatkov o nepremičninah lahko sami izpisali nov informativni izračun davka po davčnih stopnjah, ki so predvideni v zakonu," pojasnjujejo. Očitke, da so evidence slabo urejene in da popis ni bil opravljen ustrezno, pa na Gursu zavračajo: "Gurs ugotavlja, da so podatki, ki jih vodi in vzdržuje geodetska uprava, v veliki meri že urejeni, saj so jih lastniki že popravljali in uredili v preteklih letih (popis nepremičnin, obveščanje lastnikov o posplošeni tržni vrednosti nepremičnin, uporaba podatkov v projektu e-sociale,...). To so podatki o lastnostih nepremičnin. Največ pripomb je na podatke, ki jih je zakon o davku na nepremičnine določil kot nove podatke in se do sedaj niso uporabljali (npr. prijave na upravnih enotah na številko stanovanja natančno ,...)."
Kdo bo povrnil vse zneske za ureditev služnosti?
In kaj je s tistimi, ki so si za ureditev podatkov vzeli dan dopusta, ali pa s tistimi, ki so se odločili za ureditev služnosti, da bi bila njihova nepremičnina obdavčena po nižji stopnji. Takšna ureditev služnosti stane tudi med 100 in 200 evri. Če ste bili iznajdljivi in se s pomočjo kakšnega prijatelja pravnika sestavili pogodbo za ureditev osebne služnosti na nepremičnini, potem so bili stroški nekaj čez 100 evrov, kolikor je pač stala overitev pogodbe pri notarju. A še vedno ste si morali vzeti čas in obiskati eno od izpostav Gursa. Vsi ti bi lahko ta znesek privarčevali ali pa ga investirali kje drugje.
Kot so sporočili z Gursa, je do konca prejšnjega tedna podatke uredilo okoli 9.000 oseb. Na obisk katere od izpostav Gursa pa se je do sedaj naročilo slabih 25.000 oseb. Podatke bo treba čim prej urediti, saj se bomo že prihodnje leto, ko bo osnova za izračun nepremičninskega davka že 90-odstotna, očitno spopadali tudi z višjo davčno stopnjo.
Ustavno sodišče v javno obravnavo davka
Zakon o davku na nepremičnine je poleg dvomov o morebitni neustavnosti vzbudil tudi vprašanja o učinkoviti izvedbi. Ustavno sodišče je v okviru odločanja o zakonu za četrtek sklicalo javno obravnavo. Pred tremi tedni je sicer do svoje končne odločitve zadržalo izvajanje dela zakona, ki določa izdajo davčnih odločb. Končno odločitev bo predvidoma sprejelo do 1. aprila.
KOMENTARJI (358)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.