evidence

Gasilcem niso priznali olajšave, Furs uvozil napačen dokument
04. 04. 2025 13.48Finančna uprava Republike Slovenije v prvem svežnju informativnih izračunov dohodnine zaradi tehnične napake ni upoštevala osebne olajšave nekaterih zavezancev. Napako bo Furs popravil v drugem svežnju izračunov, zavezancem pa ugovorov ni treba vlagati.

Vse manj brezposelnih Slovencev, službo jih išče še skoraj 46 tisoč
03. 04. 2025 15.13Konec marca je bilo v Sloveniji registriranih 45.851 brezposelnih, kar je pet odstotkov manj kot februarja in 2,2 odstotka manj kot marca lani. Pretekli mesec se je obenem znova zaposlilo več brezposelnih.

Država v inšpekcijske preglede vseh zaklonišč v Sloveniji
31. 03. 2025 06.00Področje zaklanjanja prebivalstva pred vojnimi in drugimi nevarnostmi je bilo v državi v zadnjih letih precej zanemarjeno. Zaklonišč se praktično ni vzdrževalo, tudi na normativni ravni nismo sledili družbenim spremembam, ocenjuje Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami na Morsu. Zato je – v luči zaostritve varnostnih razmer v svetu in Evropi – odredil pregled vseh zaklonišč v Sloveniji in pripravo načrta sanacije.

Novo razkriti dokumenti prebudili teorije zarote, da je v atentat vpletena CIA
21. 03. 2025 09.03Po spodleteli invaziji CIA na Kubi v Prašičjem zalivu leta 1961 je eden izmed svetovalcev opozoril predsednika Johna F. Kennedyja, da je CIA, ki stoji za tem, postala premočna. Predlagal je, da se State Departmentu podeli nadzor nad vsemi tajnimi dejavnostmi in razbije CIA. To je razkrito v novo objavljenih dokumentih, povezanih z atentatom na JFK. In ta podatek je znova prebudil teorije zarote o tem, da je bila v njegovo smrt vpletena CIA.

Konec 'štempljanja' za malico
12. 03. 2025 12.28Odbor DZ za delo je obravnaval predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti in mu prižgal zeleno luč. Med predlaganimi spremembami, ki so jih zahtevali delodajalci, je črtanje evidentiranja odmora za malico. V opoziciji predlog podpirajo. Spomnili so, da so na neživljenjskost zakona opozarjali že pred dvema letoma.

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'
06. 03. 2025 06.06Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

V Slovenijo se vračajo iz Avstrije in Nemčije, največ novozaposlenih pa tujcev
05. 03. 2025 17.56Konec februarja je bilo registriranih 48.278 brezposelnih, kar je 3,7 odstotka manj kot januarja in 2,9 odstotka manj kot februarja lani. Zanimivo je, da se poleg tujcev na naš trg dela vračajo tudi Slovenci, ki so delali v Avstriji, Nemčiji. Vse številnejši na našem trgu dela pa so tudi Filipinci, Nepalci in Indijci. Lani je bilo med novozaposlenimi v Sloveniji prvič več tujih kot slovenskih državljanov, skupno je Zavod za zaposlovanje tujcem izdal skoraj 44. 000 delovnih dovoljenj.

Katičeva: Nihče ne more obdržati premoženja, ki ga je pridobil nezakonito
27. 02. 2025 12.33Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI) in predlaga obravnavo v državnem zboru po skrajšanem postopku. Odslej bo možno vložiti tožbeni zahtevek na odvzem "nadomestnega" premoženja v primerih, ko so osebe premoženje nezakonitega izvora bodisi v celoti porabile, skrile ali pa preusmerile v tujino.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih
20. 02. 2025 06.00Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

FBI po Trumpovem ukazu odkril na tisoče dokumentov o atentatu na Kennedyja
12. 02. 2025 08.44FBI je sporočil, da je našel 2400 izgubljenih datotek, povezanih z atentatom na predsednika Johna F. Kennedyja. Našli so jih po tem, ko je novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump januarja podpisal izvršni ukaz za razveljavitev tajnosti vseh datotek, povezanih s streljanjem leta 1963. Anna Paulina Luna, vodja nove delovne skupine za razglasitev zveznih skrivnosti, je povedala, da sta bila po njenem mnenju v atentat vpletena dva strelca.

Srbska nepremičninska nakupovalna mrzlica v Trstu
07. 02. 2025 20.18Ali srbska politična elita v luči študentskih protestov v vse bolj razgretem ozračju v državi res zaklonišče išče pri naših zahodnih sosedih? In to nedaleč od slovenske meje. V Trstu in njegovi okolici naj bi Vučićevi zavezniki kupovali drage vile in stanovanja – opozarjajo srbski mediji – medtem ko tamkajšnja opozicija vladajoči politiki očita celo, da v tujino odnaša tudi, kot trdijo, ukradeni denar. Gre za utemeljene očitke ali le špekulacije, ki jih poganja vsesplošno izjemno veliko zanimanje za nepremičnine v Trstu in Benečiji?

Januarja vnovič več kot 50.000 brezposelnih
05. 02. 2025 15.35Konec januarja je bilo v Sloveniji 50.148 registriranih brezposelnih, kar je 6,6 odstotka več kot decembra in 2,8 odstotka manj kot januarja lani. Število brezposelnih je mejo 50.000 preseglo prvič po lanskem januarju. Mesečna rast je bila pričakovana, saj je za januar značilen sezonski priliv, več pa je bilo tudi prijav presežnih delavcev.

Zaradi novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem povečali ogroženo območje pri nas
05. 02. 2025 09.27Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem v bližini meje povečalo ogroženo območje v Sloveniji, tako da zdaj zajema določena naselja v občinah Dobrovnik, Hodoš, Kobilje, Lendava, Moravske Toplice in Šalovci. Na ogroženem območju se izvajajo posebni ukrepi, so sporočili pristojni.

34 dijaških domov, polovica jih nima ne požarnega alarma ne stopnic
31. 01. 2025 20.19V Sloveniji imamo 34 dijaških domov in kar polovica jih nima požarnega alarma in požarnih stopnic. Tako kot ljubljanski dijaški dom na Poljanah, kjer je gorelo. Nekateri dijaški domovi, ki so prav tako v starejših stavbah, sicer imajo urejen aktiven požarni sistem, za to pa so poskrbeli sami. Kako pa je s požarno varnostjo v drugih podobnih stavbah, kot so študentski domovi in domovi za starejše?

V Sloveniji zaradi neustreznega zdravljenja vsako leto umre 1000 bolnikov
28. 01. 2025 18.55Kako je z izplačevanjem odškodnin zaradi zdravniških napak? Koliko časa trajajo postopki in koliko svojcev se sploh odloči za to? Sodne obravnave trajajo tudi več desetletij, dokazovanje napak je pogosto zapleteno, izvedence odvetniki kličejo tudi iz tujine, kar povzroča dodatne stroške, dosojeni zneski pa so običajno bistveno nižji kot na tujem. Bi bilo ustrezneje, če bi država ustanovila odškodninski sklad? S tem bi zaščitili tako zdravnike kot morebitne žrtve napak.

Po odvzemu eko certifikata: Kakšen in čigav med jemo?
25. 01. 2025 09.45To vprašanje lahko - bržkone upravičeno - skrbi potrošnike, ki niso bili obveščeni, da se pri enem izmed proizvajalcev čebeljih izdelkov v bližini Metilke izvaja obsežna preiskava, v katero sta vključena celo policija in tožilstvo. Sumijo namreč, da je čebelarstvo prodajalo med drugih proizvajalcev - v hišnih preiskavah so namreč našli več kozarcev medu kar iz ene od živilskih trgovin. Da so iz tega medu poskušali delati medico, odgovarja ustanovitelj čebelarstva Vajda. Ob tem so izgubili tudi ekološki certifikat, saj naj bi uporabljali nedovoljena zdravila. In kdo je o tem obvestil potrošnike? Mediji. Zakaj niso sami?

Inšpekcija na kokošji farmi odkrila tri poginjene kokoši, umazanijo in zajedavce
16. 01. 2025 14.26Po medijskih razkritjih o slabih razmerah v baterijski reji kokoši je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v petek na kmetijskem gospodarstvu na območju Gornjih Ivancev uvedla izredni nadzor. Odkrili so tri poginjene kokoši, umazane in prenatrpane kletke, prav tako v hlevu ni bilo dovolj naravne ali umetne svetlobe.

Inšpektorat lani opravil 33 nadzorov na področju pirotehničnih izdelkov
09. 01. 2025 12.37V lanskem letu je Inšpektorat RS za notranje zadeve opravil 33 nadzorov na področju pirotehničnih izdelkov, v okviru katerih so opravili 114 pregledov. Nadzirali so tako trgovce na debelo kot trgovce na drobno. Najpogostejše nepravilnosti so bili neurejene dokumentacija in evidence ter skladiščenje pirotehničnih izdelkov.

V letu 2024 vladalo veliko povpraševanje po delavcih, kako bo leta 2025?
08. 01. 2025 11.47Konec decembra je bilo v Sloveniji registriranih 47.038 brezposelnih, kar je tri odstotka več kot novembra in 2,7 odstotka manj kot decembra 2023. To je najmanjše število brezposelnih v obdobju od leta 1990 v mesecu decembru, za katerega je sicer značilen sezonski porast števila prijavljenih iskalcev zaposlitve. Po kom so delodajalci povpraševali največ in kakšne so napovedi za leto 2025?

Noveli zakona o evidentiranju delovnega časa prižgali zeleno luč
18. 12. 2024 16.51Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je sporočil, da so na seji vlade potrdili novelo zakona o evidencah dela. Povedal je, da so z Ekonomsko-socialnim svetom sklenili dogovor ter določili tri spremembe: podjetja se bo administrativno spremenilo, odmora za malico ne bo treba več beležiti, poslovodne osebe pa se izvzema iz obveznosti vodenja evidence delovnega časa.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode
15. 12. 2024 06.00Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Kako se bomo evidentirali prihodnje leto?
09. 12. 2024 19.52Po več kot enem letu preigravanj so socialni partnerji vendarle sprejeli kompromisni predlog, o katerem bo vlada odločala še pred božičnimi prazniki. Beleženje prihoda in odhoda v službo ostaja, ukinja pa se obveznost popisovanja odmora za malico. O nadurah oziroma prerazporejenem delovnem času delodajalcem več ne bo treba poročati vsakodnevno, pač pa enkrat mesečno. In čeprav obrtniki in podjetniki še vedno niso povsem zadovoljni, so na dogovor pristali. Kot pravijo, bo lažje predvsem manjšim zaposlovalcem, ki evidence še vedno vpisujejo ročno.

Konec kršenja človekovih pravic: kdaj lahko detektivi zasledujejo 'tarčo'?
07. 12. 2024 19.42Z nedeljo v veljavo stopa nov zakon o detektivski dejavnosti, ki med drugim prinaša večjo preglednost nad delom detektivov. Jasneje namreč določa upravičenja detektivov, notranjemu ministrstvu pa daje tudi večjo vlogo pri strokovnem nadzoru. "Sledili smo tudi cilju, da se ob delovanju te dejavnosti ustrezno spoštuje človekove pravice," je poudaril generalni direktor Direktorata za policijo in druge varnostne naloge dr. Darijo Levačić, ki pravi, da je prejšnji zakon dopuščal določene možnosti za preseganje zakonitosti. Kaj vse se torej spreminja za detektive?

Ukinitev beleženja odmora za malico, mesečno namesto dnevno beleženje podatkov
06. 12. 2024 06.52ESS je na seji po več poskusih pogajanj na nižjih ravneh potrdil težko pričakovani kompromisni osnutek predloga novele zakona o evidentiranju delovnega časa. Ta med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico ter uvaja mesečno namesto dnevnega beleženja ostalih podatkov, je po seji dejal minister za delo Luka Mesec.

Se lahko pedofili po prestani kazni spremenijo?
05. 12. 2024 16.04Iz kazenske evidence je bilo izbrisanih 363 obsojencev za kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost mladoletnih oseb. Skupaj so v zadnjih desetih letih zagrešili 413 kaznivih dejanj, povezanih s pedofilijo, spolnimi zlorabami mladoletnikov in distribucijo pornografskega materiala z mladoletnimi osebami. Ministrstvo za pravosodje sporoča, da izbris opravljajo po uradni dolžnosti. A strokovnjaki dvomijo, da se pedofili lahko ozdravijo in torej niso povratniki in s tem znova ogrožajo otroke. So naši otroci pred tistimi, ki pridejo iz zapora, varni?

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe
02. 12. 2024 17.52Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

MNZ pripravil predloge sprememb pri izdaji potnih listin in osebnih izkaznic
28. 11. 2024 19.26Vlada je določila besedilo predloga zakona o potnih listinah in predloga novele zakona o osebni izkaznici, ki prinašata več novosti pri izdaji osebnih dokumentov. Med drugim prinašata obvezno predložitev digitalne fotografije, možnost avtomatiziranega obveščanja državljanov o izdaji dokumenta in poenostavljeno sledenje vročitvam.

Po kritikah spremembe zakona: ministrstvo bi ukinilo evidentiranje odmora
26. 11. 2024 13.54Osnutek zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi bila na voljo tudi posameznim podjetjem v težavah, je že pripravljen, tako da bi bil lahko zakon sprejet v začetku 2025, osnutek novele zakona o evidencah delovnega časa, ki rahlja obveznosti delodajalcev, pa bo na ESS 6. decembra, je na OZS povedal minister za delo Luka Mesec.

Končuje se javna razgrnitev vrednotenja nepremičnin
25. 11. 2024 06.29Končuje se javna razgrnitev predloga novih modelov množičnega vrednotenja nepremičnin, po katerem je Gurs oktobra objavil poskusni izračun posplošenih vrednosti nepremičnin. Lastniki lahko podatke o svoji nepremičnini preverijo na portalu Prostor in po potrebi začnejo postopek spremembe.

Državni svet izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV
21. 11. 2024 17.05Državni svet je izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV. Med drugim nasprotuje spremembam sistema normiranih odhodkov, novi olajšavi za delavce iz tujine, dodatnim administrativnim bremenom za podjetja ter zvišanju obdavčitve sladkih pijač. Zdaj bo moral DZ o novelah ponovno odločati, potrebnih bo vsaj 46 glasov.