Sindikat upokojencev pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) bo 25. septembra pred vladno palačo pripravil protestni shod, na katerem bo opozoril na nestrinjanje z morebitnim ukinjanjem letnega dodatka za upokojence. Prav tako bodo izrazili tudi zahtevo, da se ohrani socialna država.
"Na protestu bodo sporočili, naj vlada ne išče več rezerv in poti iz krize na račun generacije, ki je v svojem življenju zelo veliko prispevala k rasti podjetij in ustanov ter graditvi socialne države," je dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič. Po njegovih besedah je prav, da vladi sporočijo nestrinjanje z "nenehnimi pritiski na upokojence kot na generacijo, ki naj bi živela bolje, kot je potrebno".
Sekretar Sindikata upokojencev Slovenije pri ZSSS Miloš Mikolič je dejal, da bodo na shodu zahtevali tudi ohranitev socialne države, med drugim javnega zdravstva in šolstva.
Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) Mateja Kožuh Novak je povedala, da bodo ljubljanska društva iz Zdusa pozvali, naj se pridružijo shodu. Ob tem je pojasnila, da so številni člani sindikata upokojencev pri ZSSS tudi člani Zdusa.
Po njeni oceni je smiselno vsako nasprotovanje poseganju v pravice upokojencev. "Nekateri člani vlade in nekatere stranke se vedejo izjemno diskreditorno do upokojencev, kar je za vsak narod pogubno," je dejala. "Naredili bomo vse, da jim dopovemo, da dejansko posegajo v pravice svojih lastnih staršev in starih staršev," je poudarila.
V ZSSS nasprotujejo predlogu dokumenta za zagotovitev boljšega zakonodajnega in poslovnega okolja ter dvig konkurenčnosti, ki ga je vlada objavila na svoji spletni strani med gradivi v obravnavi.
Dokument izpostavlja nujnost ponovnega spreminjanja reforme dela, čiščenje košarice pravic zdravstvenega zavarovanja in uvedbo socialne kapice pri izplačilu 36.000 evrov bruto zaslužka letno, so povzeli v ZSSS.
"Večina predlogov prihaja v imenu svobode kapitala, absolutne prevlade tržnih zakonitosti v družbi, razprodaje državnega premoženja in pohlepa po dobičkih," je dejal Semolič. Predlagatelji teh idej po njegovih besedah izhajajo iz neoliberalnih krogov, ki so povzročili krizo ter propad bank in podjetij.
Zahteva po uvedbi socialne kapice prihaja s strani najbogatejših v družbi, je poudaril. "Če bi sprejeli predlog, da bi najbogatejši plačevali v pokojninsko in zdravstveno blagajno manj kot doslej, bi s tem zmanjšali prilive v obe blagajni za približno od 250 do 300 milijonov evrov," je dejal. Tako bi se najbogatejšim povečala neto plača, dodaja.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.