kapica

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Vladni načrti za odpravo 'dvoživkarstva': pridobili smo izhodišča

16. 05. 2024 18.58

Bo res javno zdravstvo javno in zasebno zasebno? Kako bi vlada odpravila dvoživkarstvo? Pridobili smo izhodišča za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so v koalicijskem usklajevanju in bi po besedah Goloba jasno in dokončno razmejila javno in zasebno zdravstvo. Med drugim bi lahko zaposleni v javnem zdravstvenem zavodu z dovoljenjem direktorja delali samo pri drugem javnem zavodu, a le če pri storitvah, ki jih opravljajo, niso presežene najdaljše dopustne čakalne dobe oziroma ne odklanjajo nadurnega dela pri matičnem delodajalcu. Vlada pa napoveduje tudi cenovno kapico zdravstvenih storitev.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Kaj imata skupnega Slovenska planinska pot in Vlado Kreslin?

23. 12. 2023 16.37

Kaj imajo skupnega Slovenska planinska pot, prvi vzpon na Everest, predsednik Planinske zveze Slovenije, Rdeča kapica, Vlado Kreslin in Cockta? Legendarno letnico 1953. Celotno pot je prehodilo 11.000 planincev. Slovenska planinska pot, najbolj priljubljena vezna pot v Sloveniji ter ena najstarejših v Evropi in na svetu, je označena s številko ena ob rdeče-beli Knafelčevi markaciji.

GZS vladi: Ne pričakujemo subvencij, ampak primerljive konkurenčne pogoje

18. 12. 2023 14.18

Panoge v okviru Gospodarske zbornice Slovenije pričakujejo težavne razmere v letu 2024, predvsem zaradi dodatnih obremenitev, ki jih prinašata zakona o zdravstvu in o obnovi, ter visokih stroškov energije. Želijo razumevanje vlade in njeno ukrepanje za zagotavljanje konkurenčnih razmer.

GZS: Čas je, da se slovensko gospodarstvo razbremeni

27. 09. 2023 14.28

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) že več mesecev opozarjajo na upadanje gospodarske aktivnosti, zdaj so pripravili predlog t. i. mini gospodarske davčne reforme, s katero bi priskočili na pomoč podjetjem. Med predlogi so kapica na socialne prispevke, ukinitev najvišjega dohodninskega razreda ter znižanje davka od dohodkov pravnih oseb.

Mineva 160 let od smrti slovitega pravljičarja Jacoba Grimma

20. 09. 2023 07.49

Pred 160 leti je umrl Jacob Grimm, starejši brat Wilhelma Grimma, s katerim sta zaslovela s knjigo Otroških in družinskih pravljic, v kateri sta zbrala več kot 150 pravljic. Oba sta bila priznana jezikoslovca in zbiratelja pravljic, čeprav sta na željo matere študirala pravo. Že leta 1812 sta izdala prvo zbirko pravljic.

Avstrija uvaja kapico na višino najemnin, bi se lahko podobno odločili tudi pri nas?

03. 09. 2023 18.14

500, 600, tudi 700 evrov in več za najem enosobnega stanovanja. Visoke najemnine že dolgo ne prizanašajo slovenskim najemnikom, vse pogosteje pa v obup spravljajo tudi naše severne sosede. Tudi zato avstrijska vlada napoveduje uvedbo kapice na višino najemnin. Ukrep, ki naj bi veljal tri leta, naj bi umiril cene na trgu in pomagal zajeziti visoko inflacijo. Bi se lahko za podoben korak odločili tudi pri nas?

Rusija za 20-krat povečala dobavo nafte Indiji

28. 03. 2023 12.44

Prodaja ruske nafte Indiji se je lani povečala za več kot 20-krat, potem ko so se evropski kupci po izbruhu vojne v Ukrajini obrnili na druge trge, je povedal namestnik predsednika ruske vlade, pristojen za energetiko, Aleksander Novak. Kot je dodal, se je okrepila tudi dobava nafte Kitajski.

'Prekletstvo' britanske loterije: ko se življenje dobitnikov spremeni v nočno moro

19. 02. 2023 07.00

Vsak teden listek za loterijo vplača okoli 45 milijonov Britancev, svojo srečo pa redno preizkuša okoli 70 odstotkov polnoletnih Otočanov. Letos so zabeležili že štiri loterijske multimilijonarje. Zadeti na loteriji se zdi ena najboljših stvari, ki se ti lahko zgodijo. Pa je res? Zgodbe ljudi, ki so zadeli glavne dobitke, kažejo, da je pogosto ravno nasprotno. Mnogim so se njihove sanje po loterijskem zadetku spremenile v nočno moro, zato na Otoku govorijo kar o "prekletstvu loterije".

Tudi redke izdaje poklanja: Knjige je treba dati naprej, niso za to, da bi nekje ležale

08. 02. 2023 17.24

Tri kilometre knjižnih polic – samo naslove bi prebiral več dni, pa več kot 200.000 časopisov in revij ter gramofonske plošče. In med čtivom poleg celotnih zbirk, tudi redke izdaje. Tako je videti bukvarna, ki jo že dve desetletji z vso predanostjo vodi velik ljubitelj literature, Dravograjčan Bogomir Fajmut – Fajči. In kjer knjig ne kupuješ, pač pa ti jih velikodušno pokloni. Ker – kot pravi – je zanj največje plačilo lesk v očeh bralca, ko končno najde svoj mali knjižni zaklad.

Sankcije za Rusijo: odslej prepovedan še uvoz naftnih derivatov v EU

05. 02. 2023 07.05

Po tem, ko je v začetku decembra lani začela veljati prepoved uvoza večine ruske surove nafte v EU, je z današnjim dnem v veljavi še embargo na ruske naftne derivate. EU je skupaj s skupino G7 uvedla tudi kapico za derivate, ki jih Rusija izvaža v tretje države. Za surovo nafto tovrsten ukrep velja že od decembra.

Članice EU z dogovorom o cenovni kapici za ruske naftne derivate

03. 02. 2023 21.42

Države članice EU so dosegle dogovor o višini cenovne kapice za ruske naftne derivate, ki jih Moskva izvaža v tretje države, je na Twitterju sporočilo švedsko predsedstvo Svetu EU. Podrobnosti niso navedli. Kot so potrdili viri pri EU, so zgornjo mejo za dizel določili pri 100 dolarjih (okoli 92,6 evra) za 159-litrski sod.

Von der Leynova o svežnju sankcij: Rusija mora odgovarjati za grozodejstva

02. 02. 2023 11.42

Evropska unija namerava do obletnice invazije na Ukrajino uvesti deseti sveženj sankcij proti Rusiji, je po srečanju z Volodimirjem Zelenskim povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Tudi evropski komisar za proračun Johannes Hahn in švedski obrambni minister Pal Jonson sta zagotovila, da ruski zločini v Ukrajini ne bodo ostali nekaznovani. Hahn je pri tem dodal, da je "cilj Ukrajine v Evropi", a opozoril, da je pot v EU maraton in ne sprint.

Vlada začasno omejila cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja

30. 12. 2022 20.39

Vlada je po več kritikah gospodarstvenikov na seji sprejela omejitev cene elektrike tudi za mikro, mala in srednja podjetja. Uredba bo začela veljati z novim letom. Pri Obrtno-podjetniški zbornici (OZS) so z ukrepom zadovoljni.

Vlada bo očitno omejila cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja

29. 12. 2022 21.39

Vlada bo očitno omejila cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja, je razvidno iz besedila predloga uredbe o določitvi cene električne energije za ta del gospodarstva, objavljenega med gradivi v vladni obravnavi. Cenovna kapica bi po predlogu veljala od 1. januarja od konca junija 2023, in to za 90 odstotkov porabe v enakem obdobju 2021.

Rusija bo s februarjem prepovedala izvoz nafte v države, ki uporabljajo cenovno kapico

27. 12. 2022 18.09

Ruski predsednik Vladimir Putin je izdal odlok o prepovedi prodaje nafte državam in podjetjem, ki uporabljajo cenovno kapico 60 dolarjev za sod ruske nafte, torej tudi Sloveniji. Odlok bo veljal od 1. februarja do 1. julija. V EU sicer že od začetka tega meseca velja embargo na uvoz večine ruske nafte.

V Bruslju dosegli dogovor o omejitvi cen plina: 180 evrov na megavatno uro

19. 12. 2022 06.10

Ministri za energetiko članic EU so na zasedanju v Bruslju dosegli dogovor o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro. Slovenija je zadovoljna, saj bo dogovor veljal za vse terminske pogodbe do enega leta in za vse regionalne plinske borze, je ob robu zasedanja povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. To sta bili tudi glavni zahtevi Slovenije v pogajanjih.

Golob za Politico: EU mora sprejeti trajno omejitev cen plina

19. 12. 2022 15.57

Predsednik vlade Robert Golob je v intervjuju za vplivni bruseljski časnik Politico povedal, da bi morala Evropska unija namesto začasnih ukrepov za ublažitev posledic visokih cen plina, ki jih predlaga Evropska komisija, razmisliti o sprejetju trajne omejitve cen plina. "EU potrebuje stalno, a popolnoma dinamično kapico na cene plina, da bi preprečili skokovito naraščanje cen," je dejal. Usklajen pristop držav bo po njegovem mnenju pripeljal do tega, da nas prihodnje leto ne bo skrbelo zaradi nove energetske krize.

'To so poskusi diskreditacije. Sanja se mi ne, za kaj gre tokrat'

16. 12. 2022 17.21

Predsednik vlade Robert Golob je ob boku izjave o podelitvi statusa kandidatke za članstvo EU Bosni in Hercegovini odgovarjal tudi na novinarska notranjepolitična vprašanja. "Darko Muženič je bil ena prvih žrtev prejšnje vlade. Gre za človeka, ki je bil razrešen z enim samim razlogom: da poveljstvo prevzame politika," je dejal o očitkih, da naj bi si prizadeval, da se na vrh Nacionalnega preiskovalnega urada vrne Muženiča. Da naj bi Policija in tožilstvo zoper Gen-I in njegove odgovorne osebe vodila predkazenski postopek, je sicer izvedel šele iz medijev. Verjame sicer, da bodo organi ustrezno ukrepali in, če ga bodo kontaktirali, bo z njimi tudi polno sodeloval, je zagotovil.

V EU dogovor o devetem svežnju sankcij proti Rusiji

15. 12. 2022 21.44

Države članice EU so ob robu vrha unije v Bruslju dosegle dogovor o devetem svežnju sankcij proti Rusiji zaradi njene invazije v Ukrajini, so potrdili diplomatski viri. Nove sankcije po poročanju tujih tiskovnih agencij vključujejo ukrepe proti ruskim bankam in dodatne trgovinske omejitve.

Golob: Cenovna kapica je pomembna za gospodarstvo, ne za gospodinjstva

15. 12. 2022 06.06

Voditelji članic EU se bodo sestali na vrhu v Bruslju, v ospredju katerega bosta znova ruska agresija na Ukrajino in soočanje z energetsko draginjo. Pri tem se ne bodo mogli izogniti razpravi o omejevanju cen plina, potem ko ministrom za energetiko v torek ni uspelo doseči dogovora. Pričakovati je tudi podelitev statusa kandidatke BiH. Robert Golob je pred začetkom srečanja dejal, da bi morala Evropska komisija vložiti več napora v iskanje kompromisov in poudaril pomen cenovne kapice, s katero "vplivaš na to, da se cena nabave za dobavitelje zniža," meni Golob.

Politico: Nov razdor glede omejitve cen plina med državami članicami EU

12. 12. 2022 13.50

Pred izrednim zasedanjem evropskih ministrov za energetiko se izteka čas za sklenitev dogovora o omejitvi cen plina. 12 držav naj bi si prizadevalo za nižjo zgornjo mejo, kar povečuje zaskrbljenost, da države članice ne bodo uspele doseči dogovora o cenovni kapici za plin.

Putin: Rusija bo jedrsko orožje uporabila le, če bo napadena

07. 12. 2022 19.16

Ruski predsednik Vladimir Putin je v nagovoru na letnem zasedanju kremeljskega sveta za človekove pravice dejal, da bo Rusija jedrsko orožje uporabila le v primeru, če bo napadena. Ob tem je zahodne medije in organizacije obtožil protiruske nastrojenosti ter ocenil, da se bo vojna v Ukrajini verjetno zavlekla. Medtem pa je Evropska komisija predlagala deveti sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. Predlog vključuje prepoved izvoza dronov Rusiji in tretjim državam, ki bi jih lahko dobavile Moskvi.

Madžarska odpravila cenovno kapico za gorivo

07. 12. 2022 10.21

Madžarska vlada je v torek zvečer po razmahu panike med prebivalci zaradi pomanjkanja goriva odpravila cenovno kapico za omenjeno dobrino. Krivdo za težave je ob tem znova pripisala Evropski uniji, ki je z uvedbo sankcij proti Rusiji po njenem mnenju povzročila velike motnje v dobavi energentov.

Prepovedan uvoz večine ruske surove nafte v EU

05. 12. 2022 06.18

Po izteku prehodnega obdobja je v EU začela veljati prepoved uvoza ruske surove nafte, o kateri so se članice unije dogovorile junija. Za nafto, dobavljeno po naftovodih, bo veljala izjema. Na ravni skupine G7 bo cenovna kapica za rusko nafto postavljena pri 60 dolarjih za 159-litrski sod. Začela bo veljati tudi cenovna kapica za rusko nafto.

Po EU še G7: cena ruske nafte omejena na 60 dolarjev na sod

03. 12. 2022 08.34

Skupina G7 je v petek zvečer uradno sklenila, da postavi zgornjo mejo za ceno ruske nafte pri 60 dolarjih (56,94 evra) za 159-litrski sod. S tem je sledila ceni, za katero so se v petek dogovorile države članice EU. V skupni izjavi so države sporočile, da bo omejitev cene za rusko nafto začela veljati v ponedeljek ali "zelo hitro po tem". Cenovna kapica "bo uničila" rusko gospodarstvo, je prepričano ukrajinsko predsedstvo, ki si sicer želi, da bi bila meja postavljena pri 30 dolarjih. Rusija pa je bila medtem kritična do "preoblikovanja" osnovnih načel prostega trga.

Opozorila podjetnikov: namesto subvencij si želijo cenovne kapice

23. 11. 2022 18.45

Nerazumno visoke cene energentov ogrožajo zalet gospodarstva, vlado opozarjajo najuspešnejši slovenski podjetniki. Namesto subvencij si želijo cenovne kapice na ceno energije v višini največ 200 evrov na megavatno uro. Številni v gospodarstvu namreč za elektriko ta hip plačujejo tri-, štiri- ali celo petkrat več kot prej. To pa lahko nekatere dejavnosti že v kratkem spravi na kolena. Konkurenčnost podjetij na mednarodnih trgih pa bi v teh razmerah lahko po mnenju podjetnikov ogrozilo tudi občutno zvišanje minimalne plače.

Kako pravilno izbrati delovno obutev s kapico?

16. 11. 2022 10.30

Delovna obutev je bistvenega pomena za sodobno zaščitno delovno opremo. Ne le, da se lahko uporablja na različnih področjih dela, temveč je v nekaterih panogah, kot sta gradbeništvo in proizvodnja, zahtevana tudi zaradi skladnosti s predpisi.

Ameriški tankerji s plinom ob evropski obali čakajo na dvig cen

07. 11. 2022 14.53

Ob evropski obali pluje več kot 30 ameriških tankerjev, na katerih je skupaj shranjenih za vsaj dve milijardi evrov utekočinjenega zemeljskega plina. A ker se je prodajna cene energenta od avgusta znižala, evropska skladišča pa so polna, ima posadka na ladjah jasno nalogo – pred prodajo na evropski trg še nekoliko počakati, saj bi lahko povpraševanje med zimo na starem kontinentu znova dvignilo ceno.