Mali šef tekmovalci

Aljaž Juntes in Katarina Krajnc

Ljubljana, 22. 02. 2021 05.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Aljaž in Katarina pravita, da sta najboljša prijatelja. Družiti sta se začela, ker so si njuni starši začeli izposojati hrano za pse. Začela sta se družiti in ugotovila, da oba obožujeta kuhanje. Aljaž bi rad dokazal, da lahko prideš do cilja, tudi če imaš težave. Aljaž ima namreč ADHD, Katarina mu stoji ob strani in se ob njem vedno zabava. Pravi, da bi rada, da ga tudi drugi vidijo tako, kot ga vidi ona.

Starost: 14 let (aljaž) in 10 let (Katarina)

Osnovna šola: Osnovna šola Marije Vere

Kraj: Kamnik

Kaj najraje skuhaš ali spečeš?

Aljaž: Najraje kuham pekoče jedi.
Katarina: Najraje kuham piščanca s karijem in kuskusom. Pečem pa palačinke.

Tvoja najljubša jed in kdo jo pripravi?

Aljaž: Moje najljubše jedi so pekoče jedi, ki  jih najraje pripravim sam ali z očijem.
Katarina: Moja najljubša jed je pire in čufti v omaki, ki jih pripravi moja babi.

Za koga najraje kuhaš?

Aljaž: Najraje kuham za družino.
Katarina: Najraje kuham za svojo družino.

Kdo je tvoj kuharski vzornik?

Aljaž:
Katarina: Moj vzornik pri kuhanju je Karim Merdjadi.

Kaj največkrat kuhaš?

Aljaž: Moj kuharski vzornik je stric Brane, Luka Jezeršek, Bine Volčič, Neli Selan.
Katarina: Največkrat kuham piščanca v sirovi omaki.

Kaj najraje ješ?

Aljaž: Najrajši jem različne burgerje.
Katarina: Najrajši jem špagete bolognese.

Česa ne maraš jesti?

Aljaž: Ne maram jesti vampov.
Katarina: Korenčkove juhe (šolske) res ne maram.

Česa pri kuhanju ne maraš?

Aljaž: Pri kuhanju ne maram, da mi mami gleda pod prste.
Katarina: Pri kuhanju ne maram pomivanja posode.

Najljubši družinski recept?

Aljaž: Za mami bi bila to smetanova omaka z arašidi in ananasom, za nas fantje pa meso in krompir na različne načine.
Katarina: Najbolj priljubljen družinski recept so čufti, ki jih dela moja babi.

Aljaž Juntes in Katarina Krajnc
Aljaž Juntes in Katarina Krajnc FOTO: POP TV

OSNOVNA ŠOLA MARIJE VERE, KAMNIK

Osnovna šola Marije Vere leži na južnem delu mesta Kamnika. Do leta 1955 so otroci obiskovali šolo v tri km oddaljenem mestu. V letu 1955 sta se v stanovanjskem bloku št. 33 odprla dva oddelka 1. in 2. razreda podružnice OŠ Frana Albrehta. V letu 1969 se je pričel pouk za učence od 1. do 4. razreda v lastni šolski zgradbi. V naslednjih letih je število otrok naraščalo. Šola je dobila svoj prvi prizidek leta 1979.Podružnična šola s štirimi razredi je delovala do leta 1986, ko je dokončan drugi prizidek. Tega leta je bila ustanovljena samostojna OŠ Duplica, ki se je 1989 preimenovala v OŠ Marije Vere. Marija Vera je bila prva slovenska akademsko izobražena igralka. Njeno pravo ime je bilo Frančiška Eppich in se je rodila v Kamniku leta 1881. Bila je tudi režiserka ter gledališka vzgojiteljica in je sodelovala v vseh večjih gledaliških centrih. Marija vera je bila 1945 imenovana za redno profesorico Akademije za igralsko umetnost, kjer je poučevala dramsko igro in umetniško besedo. V letu 1954 je umrla v svoji vili pod Rožnikom.

Da bi rešili problem pomanjkanja prostora zaradi prihajajoče devetletne osnovne šole, se je leta 2001 začel graditi tretji prizidek. V letu 2003 je bila zaključena gradnja in jeseni se je začelo uvajanje devetletnega programa osnovne šole tudi na OŠ Marije Vere.

V šol. letu 2020/21 našo šolo obiskuje 563 učencev od 1. do 9. razreda. Šola ima naziv EKO, ZDRAVA in KULTURNA šola. Sodelujemo v Unesco Asp net mreži, v številčnih projektih, tekmovanjih, natečajih,.. V letošnjem šolskem letu smo razpisali mednarodni likovni natečaj za učence OŠ z naslovom  'POKRAJINA'. Na šoli deluje tudi Šolsko športno društvo Prvak, ki spodbuja učence h gibanju: Šolsko kulturno društvo Verine zvezdice pa povezuje učence, ki plešejo, pojejo in igrajo v mjuziklih. 

Vizija, ki smo jo sprejeli skupaj s starši in učenci, se glasi: "Učenci, delavci šole in starši vzajemno gradimo varno in vzpodbudno okolje v zanimivi in kakovostni šoli."

Zakaj podpirajo projekt Mali šef Slovenije?

Učenci se s kuhanjem učijo, spoznavajo različne sestavine, okuse, teksture in recepte, obenem pa razvijajo pomembne veščine, ki jim bodo pomagale tudi na drugih področjih življenja. Vse od ekipnega sodelovanja do odločnosti in samostojnosti.

Kakšen je odnos šole do uravnotežene prehrane in kako se sami trudijo, da se otroci primerno prehranjujejo?

Prehrana učencev je sestavni del življenja, dela učencev in vsake šole. V obdobju šolanja je nujno, da si otroci oblikujejo ustrezne prehranske navade, da osvojijo čim več prehranskega znanja in si ustvarijo pozitiven odnos do zdravega načina prehranjevanja, kar je pomembno za kasnejša življenjska obdobja. Zavedamo se, da šolska prehrana pokriva od 60 do 75 odstotkov celodnevnega energijskega vnosa. 

Učitelji, ki so najbližji učencem, lahko največ pripomoremo h kulturi prehranjevanja v šoli. Zavedamo se, da naj bi prav mi, učitelji, v skladu z uresničevanjem prehranske politike učence izobraževali ter jih spodbujali k zdravemu prehranjevanju. Naš cilj je, da bi se posamezniki čim bolj zdravo prehranjevali in se razvili v zdrave odrasle osebe. V šolskem okolju lahko učence usmerjamo v zdrav način prehranjevanja, obenem pa se te vsebine skladajo tudi s cilji izobraževanja v šolah.

Za kaj bi porabili denar?

Za nadgradnjo učilnice na prostem, za adaptacijo gospodinjske učilnice in za nakup kinetičnih miz in stolov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zurbrigen
15. 04. 2021 08.49
Kako se imenuje šola ki je v Kamniku NI, je pa rezultat dela nosilca LMŠ ??