Slovenski jadralec Vasilij Žbogar je osvojil tretjo slovensko medaljo na olimpijskih igrah v Atenah. Potem ko je vodstvo tekmovanja prekinilo današnjo enajsto regato v razredu laser, je Žbogar osvojil bronasto odličje. Naslov olimpijskega prvaka je pripadel Brazilcu Robertu Scheidtu, srebro pa Avstrijcu Andreasu Geritzerju.
Portret jadralca Vasilija Žbogarja:

- rojen: 4. oktobra 1975
- prebivališče: Izola
- višina: 189 cm
- teža: 80 kg
- poklic: študent, vrhunski športnik
- klub: JK Burja
- trenerja: Trevor Millar, Marzio Brada
- disciplina na OI: razred laser
Največji uspehi:
- 3. mesto na OI, Atene, 2004
- 3. mesto SI, Tunis, 2001
- 9. mesto SPA, 2002
- 11. mesto ISAF SP, 2002
- 1. mesto evropski pokal, 2002
- 1. mesto EP Zadar, 2003
- 9. mesto SP Cadiz, 2003
- 16. mesto SP, 2004
__________________________________________________
Navkljub težavam s spremenljivim in rahlim vetrom so prireditelji v komaj regularnih pogojih izpeljali zadnjo regato v razredu laser, ki pa ni spremenila vrstnega reda na vrhu.
Slovenski olimpijec, bivši evropski prvak, se je odločil za nekoliko tvegano taktiko - pokrivanje Britanca Paula Goodisona, edinega resnega tekmeca za bronasto medaljo. Do drugega obrata mu je to dobro uspevalo, ko pa sta obrnila tretjič, je bil Britanec že pred Žbogarjem. "Vse se mi je v trenutku podrlo, ko sem videl, da je Britanec pred menoj," je po dirki pojasnil Žbogar. Toda odločil se je za pravo taktiko. "Na desni strani so nad regatnim poljem krožili helikopterji in Britanec je verjetno misli, da bo dobil nekaj dodatnega vetra. Jaz pa sem tu veliko treniral in vedel, da popoldan veter potegne po levi stranici." In res. Žbogar je na naslednji boji obrnil pred Britancem in ga do konca regate ni več izpustil pred seboj. Osvojil je 13. mesto, Britanec 17., tako da ga je v skupnem seštevku prehitel za 5 točk.
Zanimivo je bilo tudi mnenje Žbogarja glede prekinitve prve regate. "Bil sem v fantastičnem položaju, saj sem odlično startal, poleg tega pa je Britanec prezgodaj prečkal štartno črto, Avstrijec na drugem mestu pa je močno zaostal. Tedaj sem v roki držal srebrno medaljo. Nihče od vodilnih ni razumel odločitve sodnikov, da prekinejo regato. Do prve boje bi zagotovo prišel v predpisanem času, a ker imajo v jadranju glavno besedo Angleži, so se sodniki verjetno odločali tudi na podlagi tega," je povedal Izolčan.
"Ostal bom v laserju, saj sem se ravno prebil v svetovni vrh in si prislužil spoštovanje tekmecev. Rad bi zmagal na svetovnem prvenstvu, osvojil kakšno od velikih regat, morda Kiel ali Medemblik, in seveda v Pekingu štartal na zlato," še pravi.
__________________________________________________

Slovenski strelec Rajmond Debevec je v tekmovanju z malokalibrsko puško v trojnem položaju v finalu zgrešil medaljo. Osvojil je četrto mesto, potem ko je za zmagovalcem zaostal za 1,9 kroga, za bronastim odličjem pa za vsega 0,2 kroga (1262,6).
Naslov olimpijskega prvaka v trojnem položaju z malokalibrsko puško je osvojil kitajski strelec Jia Zhanbo. S 1264,5 kroga je za 1,4 kroga premagal Američana Michaela Antija (1263,1) ter za 1,7 kroga Avstrijca Christiana Planerja. Debevec je uspešno nastopil v kvalifikacijah tekmovanja, branilec olimpijskega naslova iz Sydneyja je bil s 1.166 krogi na četrtem mestu, ki si ga je delil z Ukrajincem Arturjem Ajvazjanom.
Teja Černe, ki je zadnjo regato v razredu evropa končala na osmem mestu, je olimpijske igre končala na skupno 17. mestu (145).
V finalu meta kladiva je Brežičan Primož Kozmus z metom 78,56 metra osvojil sedmo mesto. "Žal mi je, da nisem dosegel boljše daljave. Tokrat sem imel celo veliko priložnost za kolajno. Naredil sem preveč drobnih tehničnih napak. Olimpijske igre so na vsake štiri leta, svojo priložnost na letošnjih pa sem zapravil," se je po finalnem nastopu najprej posul s pepelom 25-letni Kozmus in dodal: "Vzdušje in razmere na štadionu so bile odlične, moj nastop pa slab. Nimam nobenih opravičil za svoj slabši nastop."
Pregled podeljenih odličij