V zapisu, kjer Carlsen jasno obtožuje Niemanna goljufanja, pa ni ponudil nikakršnega dokaza, kako naj bi Američan, ki je na svetovni šahovski lestvici FIDE kar za 200 točk nižje rangiran od Norvežana, goljufal. To je v šahovskem svetu izjemno velika razlika, povedano drugače, Niemann ne bi smel igrati tako dobrega šaha. Pa vendar ga. Presenetil je tudi druge velemojstre, ki so bolj diplomatsko dejali, da je igral "nepričakovano", a tudi sami med vrsticami namigujejo, da je brez pomoči superračunalnika takšne poteze težko najti, odigrati.
Svetovni splet, predvsem pa platforma Youtube, sta medtem polna analiz Niemannovih partij, ki jih mladenič odigra skoraj popolno, kot nepremagljivi superračunalniški program Stockfish. Spet druge partije pa igra s preveč očitnimi napakami. Analizirajo jih velemojstri, strokovnjaki za govorico telesa in v resnici vsi, ki računajo na dodatne oglede svojih kanalov. Iščejo dokončne namige in dokaze, ki bi razkrili 'goljufa'. A jasno je le to, da si Američan, tako kot vsi ostali poklicni pa tudi amaterski šahisti, pomaga in trenira z računalnikom oziroma superračunalnikom.
Razlika je le v tem, da Hans Moke Niemann s pomočjo superračunalnika predvideva poteze med partijami samimi, namiguje Magnus Carlsen: "Njegov napredek na šahovnici je bil nenavaden in med najino igro v pokalu Sinquefield sem imel vtis, da ni bil napet niti popolnoma osredotočen na igro v kritičnih položajih, medtem ko me je nadigral kot črnega na način, ki ga zmore le peščica igralcev."
'Goljufije so prisotne'
Zaradi goljufij so organizatorji turnirjev, predvsem pa mednarodnih prvenstev, že pred časom uvedli poostren nadzor nad sodelujočimi šahisti. Zdaj je sprehod skozi skenerje, podobne tistim, ki jih imajo v zaporih ali na letališčih, za igralce povsem običajen. Takšne prijeme so uporabili tudi na nedavnem evropskem prvenstvu pri nas. Nina Rob, generalna sekretarka Šahovske zveze, pravi, "da je goljufanje še vedno mogoče," a da ne verjame, "da bi Niemann med igro v živo proti Carlsenu zares goljufal, lahko pa se to zgodi med začetniki in tam, kjer so prisotne finančne nagrade."
Signali Morsejeve abecede bi lahko pomagali igralcu namigniti pravo potezo, zunanji sodelavec bi jo lahko sporočil, toda skenerji bi zaznali ali bi morali zaznati vsako napravo, tudi signal v kakšni skriti napravi v podplatu čevljev (na kar namigujejo nekateri).
V šahovske dvorane je prepovedan vnos telefonov, zapestnih ur, celo kemičnih svinčnikov, šahiste skrbno nadzirajo šahovski sodniki, ki prav tako skrbijo, da vmes ne prihaja do kakšnih nenavadnih gibov ali obnašanja, ki bi lahko privedlo do ključne prednosti. Robova meni, da se je Niemann dobro pripravil in v pripravi zadel zaporedje nasprotnikovih potez, čeprav je teh potez skoraj neskončno veliko. "Tako lahko šahist odigra popolno partijo."
Indijski šahovski velemojster Srinath Narayanan je dodal: "Vsi smo vedeli, da je goljufanje resen problem. Vsi smo vedeli, da je nenadzorovano. Vsi smo molčali, ker nismo točno vedeli, kako naj se tega lotimo. Magnus je spregovoril o tem na način, da svet ni imel druge možnosti, kot da ga opazi."
Posledice tudi dobre za šah
Čeprav je za zdaj šahovski svet še naprej pretresen zaradi škandala, ki sta ga zanetila Niemann in Carslen s svojimi obtožbami, pa je ena najstarejših namiznih iger prav zaradi dramatičnih dogodkov zadnjih tednov pridobila veliko popularnosti. Kmalu za tem so se povsod po svetu začeli tudi pozivi k zaostritvi varnosti na turnirjih. Tako so denimo tudi v sosednji Avstriji organizatorji prosili slovenske kolege, naj jim posodijo skenerje elektronskih naprav.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.