Kolesarska javnost z zanimanjem čaka na prvi del intervjuja ameriškega kolesarja Lancea Armstronga v pogovornem šovu Oprah Winfrey. "Vse sem razkril, zdaj naj odločijo ljudje," je za agencijo AP zatrdil Armstrong. Armstrong je po prepričanju ameriških medijev v intervjuju, ta se bo predvajal ob 3. uri zjutraj v noči na petek, priznal jemanje nedovoljenih poživil, časnik New York Daily pa dodaja, da dejanj ni obžaloval. Pri Oprah Winfrey naj bi Armstrong zdaj priznal vsa dejanja, ki jih je več let zanikal. A izjave bodo pomembne ne le za Armstronga, ampak za kolesarstvo kot šport v celoti. Vse glasnejše so zahteve v Moku, da se kolesarstvo vsaj začasno izloči iz olimpijskega programa. Nevarnost je še večja, saj ameriški mediji trdijo, da naj bi Armstrong razkril še številna imena vpletenih v svojo dopinško zgodbo. Nad kolesarji, moštvi in tudi vodstvom Ucija po prepričanju medijev zaradi Armstrongovega poznavanja razmer visi Damoklejev meč.
Kolesarjem, klubom in Uciju grozijo tudi hude kazni, če jih bo Armstrong na televiziji razkrinkal, obenem pa lahko ponudil trdne dokaze za svoje trditve. Armstrong je ugled športnega velikana, ki si ga je priboril po premaganem zahrbtnem raku in sedmih zmagah na francoski pentlji, že davno izgubil. Kolesarju grozijo visoke odškodnine sponzorjev. Priznanje bi bilo lahko tudi nova zmaga ameriške protidopinške agencije Usade, ki je z Armstrongom kljub pomanjkanju trdnih dokazov dobila dvoboj na sodišču, ki je kolesarja spoznalo za krivega jemanja nedovoljenih poživil. Prvi mož Usade Travis Tygart je v postopku ostal neomajen, prejel je celo tri grožnje s smrtjo, a vseeno sestavil obtožnico, v kateri je tudi svetu dokazal, kako naj v prihodnje poteka boj proti dopingu.
Pogledi na intervju so zelo različni. Močna je bila v aferi vloga Floyda Landisa, nekdanjega Armstrongovega moštvenega kolega, ki je doping priznal leta 2010 in obtožil tudi Armstronga. Slednjega je obtožil tudi utaje davkov. Med kronskimi pričami proti Armstrongu je bil tudi Tyler Hamilton, ki je priznal zlorabo prepovedanih sredstev leta 2011 in takrat med drugim dejal: "V Armstrongovem hladilniku sem videl epo. Več kot enkrat sem videl, kako si ga je vbrizgal." Pozneje je izdal tudi knjigo z naslovom Kolesarska mafija.
A obstajajo tudi negativni primeri. Za Armstrongov doping naj bi dolga leta vedel predsednik Ucija Pat McQuaid. Številni so zato zahtevali njegov odstop, a Irec vztraja, da bo na septembrskem kongresu v Firencah vnovič kandidiral za predsednika mednarodne zveze. Podobno vlogo naj bi imel McQuaidov predhodnik Hein Verbruggen, ki naj bi vedel za doping, in do danes ni pojasnjeno, zakaj je Uci leta 2002 od Armstronga dobil denarni prispevek 125.000 dolarjev, domnevno pa naj bi tako plačal molk ob sumljivih dopinških vzorcih na dirki po Švici. Mediji izpostavljajo tudi nekdanjega kolesarja Johana Bruynella ter njegove sodelavce. Bruynell naj bi bil ena ključnih figur pri Armstrongovem dopingu. Usada je obtožila tudi njega in čaka ga najmanj pot na razsodišče, grozi mu vseživljenjska prepoved dela v kolesarstvu, s položaja v ekipi Nissan-RwadioShak pa je že odstopil.
Pomembna vloga je ob zdaj očitno ključnem dejanju zgodbe pripadla Oprah Winfrey. Nekateri mediji namigujejo, da si jo je Armstrong premišljeno izbral, saj za ameriško milijarderko in televizijsko voditeljico velja, da spada v krog desetih najvplivnejših žensk sveta, ki kariero posameznika lahko ustvari ali uniči. Zanjo se je pred petimi leti odločila tudi nekdanja ameriška atletska zvezdnica Marion Jones po razkritju afere laboratorija Balco.
Armstrong tudi uradno brez olimpijske kolajne
Lance Armstrong je, kot je bilo za pričakovati, ostal tudi brez bronaste olimpijske kolajne z iger leta 2000 v Sydneyju. To je potrdil Mednarodni olimpijski komite, ki je dopinškemu goljufu že posredoval zahtevo, naj vrne odličje. Bronasta kolajna s kronometra bo tako pripadla Špancu Abrahamu Olanu, ki je sicer zasedel četrto mesto. Mesto je v skupnem seštevku je pridobil tudi slovenski predstavnik Martin Hvastija, ki je tako na peti celini zasedel 21. mesto.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.