IPC se je odločil uvesti sankcije proti obema državama, obenem pa športnikom ni želel preprečiti nastopa. "Zdaj od vseh pričakujem, da bodo športnike iz nevtralnih držav obravnavali enakovredno kot vse ostale, ne glede na to, kako težko bo to za koga. V nasprotju s svojimi vladami paraolimpijci in njihovi funkcionarji niso agresorji. Kot vsi ostali so tukaj zato, da bi se udeležili športnega dogodka," je odločitev utemeljil predsednik IPC Andrew Parsons. So pa na IPC dodali, da so kot sankcijo proti ruski agresiji tudi potrdili, da Rusija in Belorusija do nadaljnjega ne bosta gostili paraolimpijskih športnih prireditev.
Spomnili so tudi, da ne morejo spregledati dejstva, da je Rusija kršila olimpijsko premirje. Ustrezno resolucijo je podpisalo 193 držav članic Združenih narodov in letos bi moralo premirje trajati od 4. februarja – to je teden dni pred začetkom olimpijskih iger – pa do 21. marca, to je teden dni po paraolimpijskih igrah v Pekingu.
Izrečene kazni so najostrejše, ki jih predvidevajo trenutni pravilniki IPC. Parsons pa je dodal, da se bodo po igrah sestali s svojimi članicami in preverili primernost sankcij, posebej na področju kršenja olimpijskega premirja, kar bi lahko v prihodnje morda privedlo tudi do suspenza. S svojimi 206 članicami bodo razpravljali tudi o članstvu Rusije in Belorusije v organizaciji. Pred dnevi so športniki iz Ukrajine, pa tudi iz številnih drugih držav zahtevali izključitev Rusije in Belorusije iz paraolimpijskih iger.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.