Pariz 2024

Savšek obstal v četrtfinalu kajakaškega krosa, naslov Butcherju

Pariz, 05. 08. 2024 16.10 |

Slovenskih nastopov v kajakaškem krosu na olimpijskih igrah v Parizu je bilo konec v četrtfinalu. Tja se je v nedeljo od štirih slovenskih predstavnikov prebil le Benjamin Savšek, ki pa je po pravi drami hitro zaključil nastope.

Benjamin Savšek, ki je v slalomu branil kanuistično zlato in končal na 11. mestu, je bil v drugi četrtfinalni skupini tretji za Novozelandcem Finnom Butcherjem in Poljakom Mateuszem Polaczykom, v polfinale sta vodili le prvi dve mesti.

Benjamin Savšek je nastope na OI sklenil brez medalje.
Benjamin Savšek je nastope na OI sklenil brez medalje. FOTO: AP

Zmagovalec kajakaškega krosa je postal Novozelandec Finn Butcher. Na olimpijski premieri te športne panoge je srebro osvojil Britanec Joseph Clarke, bron pa Nemec Noah Hegge. V finalu je veslal še Čeh Lukas Rohan.

Devetindvajsetletni Butcher je z olimpijskim zlatom prišel do največjega uspeha v karieri, v kateri se med drugim lahko pohvali tudi z naslovom svetovnega podprvaka iz leta 2021 v tej disciplini.

Za 31-letnega Britanca Clarka pa je letošnje srebro drugo olimpijsko odličje, leta 2016 je bil zlat med kajakaši v slalomu na divjih vodah. Je tudi trikratni svetovni prvak v krosu.

Brona, prve olimpijske kolajne, se je zelo razveselil 25-letni Hegge, ki je doslej na velikih tekmovanjih uspehe dosegal predvsem z ekipo, z nemško kajakaško ekipo je bil zlat na svetovnem prvenstvu v slalomu na divjih vodah 2022, bronast pa na evropskem prvenstvu istega leta.

* Kajakaški kros, moški:
ZLATO: Finn Butcher (Nova Zelandija)
SREBRO: Joseph Clarke (Velika Britanija)
BRON: Noah Hegge (Nemčija)

Finn Butcher slavi naslov olimpijskega prvaka.
Finn Butcher slavi naslov olimpijskega prvaka. FOTO: Profimedia

Foxova zlata v ženski konkurenci

Avstralka Noemie Fox je osvojila zlato kolajno v kajakaškem krosu. V finalu je prehitela Francozinjo Angele Hug in Britanko Kimberley Woods, brez odličja je na četrtem mestu ostala Nemka Elena Lilik.

Sedemindvajsetletna Foxova je v Parizu prišla do svoje prve olimpijske kolajne in je postala sploh prva olimpijska prvakinja v tej disciplini. Pred tem je v karieri kolajne na največjih tekmovanjih nabirala predvsem v ekipni konkurenci v slalomu na divjih vodah. Na svetovnih prvenstvih je bila med kanuistkami zlata 2019 in srebrna 2017, zlata pa je bila tudi v kajakaški ekipni konkurenci 2023.

Njena starejša sestra Jessica Fox je v Parizu osvojila zlati kolajni tako med kajakašicami kot med kanuistkami, tako da sta sestri pobrali najžlahtnejša odličja v vseh treh ženskih kajakaških disciplinah na teh OI.

Za 24-letno Hugovo je srebro tudi prvo olimpijsko odličje, 28-letna Woodsova pa je na teh igrah prišla še do drugega brona, potem ko je bila tretja že med kajakašicami v slalomu.

Slovenski predstavnici Eva Terčelj in Eva Elina Hočevar sta v nedeljo končali v osmini finala in pristali na 18. oziroma 29. mestu.