Težko pričakovani obračuni polfinala elitne Lige prvakov so skoraj pred vrati. V sredo se bosta na San Siru udarila velika mestna rivala Milan in Inter. Milan prvi v vlogi gostitelja, čeprav bo obračun obakrat potekal na istem stadionu: San Siro ali Giuseppe Meazza. Derbi della Madonnina, po katerem je poznan v svetu, ima bogato zgodovino. Ime je dobil v čast kipu Madonne Assunta, ki se nahaja na vrhu milanske katedrale in je pravzaprav simbol lombardijske prestolnice. AC Milan je bil ustanovljen leta 1899, Inter pa leta 1908, potem ko se je skupina poslovnežev odločila, da se ne bo podredila politiki kluba, ki je bila bolj državno usmerjena in ni želela dajati poudarka na tujih igralcih. Prva tekma med tema dvema ekipama naj bi bila odigrana 18. oktobra 1908, spet drugi poročajo, da je prvi datum 10. januar 1909. Rossoneri so dobili obe.
Še eden izmed zgodovinskih obračunov je zagotovo ta, ko so 6. novembra 1949 igralci Milana končali tekmo z rezultatom šest proti pet v njihovo korist. Nazadnje velja omeniti tekmo Inter – Milan iz leta 2002/2003, ki ima veliko skupnega s to prihajajočo. Tudi takrat je šlo za polfinalni obračun tega tekmovanja. Uspešnejši so bili Rossoneri, ki so na koncu tudi slavili, v finalu so bili boljši od Juventusa. In tako, točno 20 let po tem, je pred nami vnovični derbi vseh derbijev. Vse do danes sta torej ekipi skupaj odigrali že 235 uradnih tekem, od tega je bil rezultat 69-krat izenačen, AC Milan je slavil 79-krat, Inter pa 87-krat. Inter je nasprotnikovo mrežo zatresel 326-krat, Milan na drugi strani 310-krat.
Nogometna poslastica, ki bo do zadnjega kotička zapolnila nekje 80.000 navijaških mest, se je pričela dejansko že dan poprej. Z našo ekipo smo se v torek odpravili do trening centra Milanello, kjer trenirajo Rossoneri. Da smo na pravem prizorišču, smo ugotovili takoj, ko smo zagledali najprej množico avtomobilov, nato pa še skupino najbolj zagretih navijačev. Kljub temu, da je trening center iz mesta oddaljen skoraj uro vožnje, pa to očitno ni zmotilo prisotnih. To ni ustavilo niti navijača, ki sem ga bolj v šali vprašala, kaj počne tukaj. Povedal mi je, da se je pripeljal vse iz Barija, no, še pred tem mi je vse razložil, kje lahko vidim igralce in kdaj bodo sploh prišli, da lahko podpre svojo ekipo, svoje ljubljence. Prva stvar, ko je prispel v mesto, je bila seveda ta, da se je pripeljal do trening centra. Moje naslednje vprašanje, če se bo udeležil tudi sredine tekme, pa ga je nekoliko spravilo iz tira: "Pripeljal sem toliko kilometrov in da sedaj ne bi bil na tekmi? Kakšno vprašanje je sploh to?" Smeh. "Jutri bom na Curvi Sud." Iz zadnjega stavka sem razbrala, da sem morda zares zgrešila z vprašanjem, saj gre za del tribune, kjer so zbrani največji privrženci kluba, tako imenovani ultrasi. Za konec sva nekaj besed udarila še glede rezultata, povedal mi je, da bo seveda zmagala njegova ekipa, napovedal je rezultat 2:1 za AC Milan. O tem, kdo bo napredoval v finale, sploh nisva razpredala.
Naslednja oseba, s katero sem se pogovarjala, je bila punca, ki mi je enako kot prvi sogovornik natančno vse razložila, ob kateri uri se kaj dogaja in kdaj bo lahko videla nogometaše. Tudi ona je nestrpno pričakovala, da bo lahko pozdravila svoje junake. "Theo Hernandez je moj najljubši Francoz," doda. Prijazna punca mi je povedala, da nogomet spremlja šele dobro leto dni, da pa jo je nad tem navdušil njen fant, ki je strasten navijač. In ravno ti strastni navijači so tisti, ki se zavedajo, za kako pomembno tekmo gre in kakšna čustva so ob tem prisotna. "Dva tedna čistega adrenalina, težav, kako boš zaspal ponoči, gre za zares velika pričakovanja. Ravno tako kot mi pa zagotovo tekmo v takšnem stanju pričakujejo tudi navijači Interja. Gre za tekmo, ki je po mojem mnenju ena izmed najpomembnejših v zadnjih 20 letih," še doda. "Zagotovo nas v sredo čaka pravi šov, saj je Milan sam po sebi "uno spettacolo"," še zaključi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.