Josep Maria Bartomeu, ki je svoj položaj pri Barceloni po več letih ostrih kritik in internih bojev zapustil oktobra lani, se je sicer kmalu po objavi številk v časopisu El Mundo branil pred očitki, da je ravno on španskemu dnevniku predal zaupne informacije. Vedno dobro obveščeni katalonski radio RAC1 zdaj poroča, da Lionel Messi s svojimi odvetniki namerava zadevi priti do dna s tožbami, ki bodo poleg Bartomeua denimo doletele tudi nekdanjega izvršnega direktorja kluba Oscarja Graua.
Skupno je na seznamu Messijevih odvetnikov pet imen, tudi nekdanji podpredsednik Jordi Mestre in trenutni vršilec dolžnosti predsednika Carles Tusquets. Omenjeni naj bi bili edini, ki imajo dostop do vseh informacij o Messijevi pogodbi, brez njihove vpletenosti pa uhajanja informacij po mnenju Argentinca oziroma njegovih zastopnikov ne bi moglo biti.
Bartomeu: To je zelo resna tema
"Povsem netočno je, da sem razkril Messijevo pogodbo. To je zelo resna tema in tudi protipravna, saj profesionalnih pogodb ne smeš razkriti," se je pred dnevi glasil prvi odziv Bartomeua. Mestre je dejal, da "zaradi Messija Barca ne propada, tisti, ki to pravi, pa nima pojma ali pa želi le škodovati".
El Mundo, gre za madridski časopis, ki je Messija in Barcelono že večkrat vzel na zob, pogosto ob slabih rezultatih madridskega Reala, je namreč zapisal, da Messijeva "faraonska pogodba" skrbi za propad katalonskega kluba. Tusquets po zadnji ligaški preizkušnji, Barcelona je tudi po zaslugi izjemnega zadetka Messija na Camp Nouu premagala Athletic Bilbao (2:1), ni želel komentirati navedb časopisa.
Skoraj polovica ostane državi
V klubu naj bi že sprejeli vse potrebno za začetek interne preiskave, h kateri je po tekmi z Baski pozval tudi trener članov Ronald Koeman. Nizozemec je dejal, da je "zelo slabo", če se bo izkazalo, da je bil vir časopisa kdo od zaposlenih v klubu, in dodal, da takšna oseba "nima prihodnosti" na Camp Nouu.
Poročanje El Munda, ki je na naslovnici udaril s številko 555.237.619 evrov, je v Španiji poleg Messija pozornost preusmerilo tudi na visoke davke, ki jih morajo na Pirenejskem polotoku plačevati nogometaši. Ni skrivnost, da se je veliko nogometnih zvezdnikov v zadnjih letih denimo v italijansko Serie A preselilo zaradi veliko ugodnejše davčne politike, ki blagodejno vpliva tudi na prihodke dolgoletnega zvezdnika španske LaLige in Real Madrida, Portugalca Cristiana Ronalda.
Tebas: Liga bo izgubila igralce, ki poskrbijo za 1,37 odstotka državnega BDP
Prvi mož LaLige, Javier Tebas, je denimo opozoril, da mora Messi kljub bajnemu zaslužku plačati približno 270 milijonov evrov davkov, torej skoraj polovico zneska, ki ga omenja El Mundo. Igralec s podobno pogodbo bi moral po Tebasovem mnenju v Italiji plačati le 135 milijonov davčni službi, ki je nekaj časa ponujala tudi poravnavo fiksnega zneska ne glede na višino zaslužka.
"Talenti nam bodo odhajali v druge države. Liga bo izgubila igralce, ki poskrbijo za 1,37 odstotka državnega BDP in več kot 180.000 služb," je zapisal na Twitterju. Ugodnejša kot španska davčna politika je tudi francoska, kjer je leta 2017 po odmevni selitvi iz Barcelone zatočišče pri Paris Saint-Germainu našel brazilski napadalec Neymar Jr. Tebas se seveda zelo dobro zaveda, da bi izguba še tretjega člana nekoč velike zvezdniške trojice, Messija prav tako povezujejo s prestopom v Paris Saint-Germain, predstavljala hud udarec za špansko prvenstvo.
Argentinec je bil zaradi davčne prevare skupaj z očetom in zastopnikom Jorgejem Messijem leta 2017 obsojen na 21-mesečno pogojno zaporno kazen, podobno pa so se oblasti lotile še številnih drugih nogometašev in trenerjev, tudi Ronalda ter Neymarja Jr.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.