Še preden je vlogo zadnjega zveznega nogometaša v dresu madridskega Reala populariziral Claude Makelele, je na istem položaju blestel njegov rojak Christian Karembeu. Nekdanji francoski reprezentant je za beli balet igral med letoma 1997 in 2000. V tem času je z galaktiki osvojil dva naslova Lige prvakov. Pri prvem finalu v sezoni 1997/1998 je igral vso tekmo, pri drugem leta 2000 je bil na klopi.
Nogometaši Reala so odtlej najprestižnejšo lovoriko v klubskem nogometu dvignili še petkrat, Karembeu pa verjame, da jo bodo v sobota znova osvojili. "Real ima zmagovalno miselnost v svojem DNK. Od prvega dne do danes je šel klub skozi številna težavna obdobja, a je vselej ostal uspešen. Nasproti mu bo stal Liverpool, ki je večkrat dokazal, česa je sposoben. Mislim, da nas čaka odlična tekma."
Eno največjih orožij Madridčanov bo brez dvoma Karembeujev rojak Karim Benzema, v tej sezoni prvi strelec Lige prvakov s 15 zadetki. "Pokazal je, da ima poleg nogometnega znanja tudi odlične vodstvene sposobnosti. Popeljal je Real na prag nove lovorike. Je stroj, ki bi si zaslužil zlato žogo," je 34-letniku na dušo popihal Karembeu.
V nogomet močno vpet tudi po koncu profesionalne kariere
Karembeu je bil celo desetletje tudi član francoske reprezentance. Leta 1998 je prav na Stade de Franceu, kjer bo potekal sobotni spektakel, začel obračun finala svetovnega prvenstva, v katerem je Francija s 3:0 premagala Brazilijo. Dve leti kasneje je postal tudi evropski prvak.
Po igralski karieri, ki jo je leta 2006 sklenil v dresu Bastie, se je preizkušal v številnih z nogometom povezanih vlogah. Nekaj časa je kot oglednik (skavt, op. a.) sodeloval z Arsenalom, od leta 2018 dalje pa je eden od direktorjev grškega velikana Olympiakosa.
Kot ambasador sodeluje tudi z evropsko nogometno zvezo. Glede tega je v našem pogovoru povedal, da se počuti privilegiranega, da lahko skozi nogomet promovira raznolikost, spoštovanje in strpnost. Dodal je še, da je prireditev takšnega dogodka, kot je finale Lige prvakov, velika čast za Pariz in celotno Francijo.
Preteklih grehov Franciji ni odpustil
Zanimivo je, da Karembeu, čeprav je dres galskih petelinov oblekel kar 53-krat, nikoli ni pel francoske himne. Razlog za to je sporna preteklost Francije s svojimi nekdanjimi kolonijami.
51-letnikova družina izvira iz Nove Kaledonije, kjer je bil rojen tudi sam. Njegovega pradedka so leta 1931 od tam v Francijo pripeljali na pariški kolonialni sejem, kjer je bil skupaj z okoli sto drugimi Kanaki (pripadniki domorodnega plemena na Novi Kaledoniji, op. a.) razstavljen kot ljudožerec. Po sejmu, ki je trajal pol leta, je Francije Kanake poslala v Nemčijo v zameno za krokodile.
"Tudi jaz sem Kanak. Himno smo se morali že v osnovni šoli naučiti na pamet. A je ne bom pel, ker predobro poznam zgodovino mojih ljudi," je Karembeu pred leti pojasnil svojo odločitev. Petje francoske himne Marsejeze je v svoji karieri sicer ignoriral tudi Lilian Thuram.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.