Francija - Urugvaj
Po napetih bojih v osmini finala je na 21. svetovnem prvenstvu, ki ga tokrat gosti Rusija, ostalo zgolj še osem reprezentanc. Osem moštev, ki bo v naslednjih dneh in tekmah poskušalo storiti vse, da pride do največje možne nagrade - naslova svetovnega prvaka. Na letošnjem mundialu smo videli že veliko presenečenj. Branilka naslova Nemčija se je poslovila že po skupinskem delu. Podprvakinja Argentina pa je morala v osmini finala po pravi drami priznati premoč Franciji. In prav Francozi so v očeh mnogih prvi favoriti za naslov svetovnega prvaka. Galski petelini z izjemno nadarjeno in mlado generacijo, ki ji poveljujejo Paul Pogba, Kylian Mbappe, Antonine Griezmann in Hugo Lloris, naskakujejo svoj drugi naslov svetovnih prvakov. Prvega in edinega so osvojili leta 1998, ko so nogometni prestol zasedli pred domačimi navijači. A pot do finala in končnega slavja ne bo lahka. Kot prvi jim bo namreč na poti stal Urugvaj, ki na letošnjem prvenstvu še ne pozna poraza in je v osmini finala izločil aktualno evropsko prvakinjo Portgualsko s Cristianom Ronaldom na čelu. Tudi Južnoameričani so pred prvenstvom spadali v ožji krog favoritov, predvsem zaradi izjemnega napadalnega tandema Luis Suarez - Edinson Cavani in nepopustljive obrambe, ki ji poveljuje Atleticov Diego Godin. Urugvajci imajo seveda bogato zgodovino na svetovnih prvenstvih, ne nazadnje so prvi svetovni prvak v zgodovini (leta 1930, op. p.) in tega jim ne more vzeti nihče. Skupno pa se lahko pohvalijo z dvema naslovoma. Je morda čas, da nadarjena generacija še tretjič pokori nogometni svet? Najprej bo treba premagati Francijo.
Brazilija - Belgija
Prva stvar, ki večini ljubiteljev nogometa pade na pamet ob pogledu na naslednji četrtfinalni par, je zagotovo dvoboj titanov. Na eni strani petkratni svetovni prvaki Brazilci, ki jih v napadu vodi Neymar, v pomoč pa so mu; 'igralec s potezo več' Philippe Coutinho, izkušeni kapetan Marcelo in izjemni vratar Alisson Becker. Titejeva četa na letošnjem prvenstvu še ni zablestela v polnem sijaju, a je vseeno storila dovolj, da se je brez praske uvrstila v četrtfinale. V skupinskem delu je najprej remizirala s Švico, nato z veliko težavo premagala Kostariko in v zadnjem krogu dokaj rutinirano odpravila Srbijo. V osmini finala se je nato pomerila z Mehiko in jo z 2:0 tudi odpravila. Sedaj pa sledi pravi test karakterja in nogometnih sposobnosti. Brazilci so na stavnicah prvi favoriti, da po letu 2002 znova osvojijo naslov, a zato bo treba premagati nadarjeno Belgijo, ki z zlato generacijo nogometašev najverjetneje lovi zadnji vlak za odmeven rezultat ne velikem tekmovanju. Četa Roberta Martineza je brez prask osvojila prvo mesto v svoji predtekmovalni skupini, potem ko je premagala Panamo (3:0), Tunizijo (5:2) in Anglijo (1:0). V osmini finala pa je nastopil veliki trenutek. Je generacija, katere kapetan je Eden Hazard, skupaj z Romelujem Lukakujem, Thibautom Courtoisom in ostalimi talentiranimi nogometaši sposobna doseči višave, ki jim jih vsi pripisujejo. Japonci so se izkazali za izjemno trdoživega in zahtevnega nasprotnika. Po slabi uri igre so vodili z 2:0 in mnogi so se že spraševali, če so Belgijci znova pogoreli pod težo pričakovanj. A zgodilo se je ravno nasprotno. Pokazali so karakter in kvaliteto, ki je nesporna in dokazali, da so sposobni izvleči rezultat tudi takrat, ko jim 'voda teče v grlo'. Epski prebrat in zmaga s 3:2 je pokazatelj, da Belgijci mislijo resno. A se morajo ob enem zavedati, da Brazilci niso Japonci in so verjetno svojega 'jokerja' že pokurili. Sedaj ni več prostora za napake, sedaj je čas, da se igra najboljši nogomet na turnirju in čas, da vsak odda kandidaturo, zakaj si zasluži postati svetovni prvak. Na prvi pogled pa nas zagotovo čaka prava nogometna poslastica.
Švedska - Anglija
Kdo si je pred začetkom turnirja v Rusiji predstavljal, da bodo Švedi, brez svojega najboljšega strelca v zgodovini Zlatana Ibrahimovića, zaigrali v četrtfinalu. Mnogi so jim pripisovali odhod domov že po skupinskem delu, kjer pa so v skupini z Mehiko, svetovno prvakinjo Nemčijo in Južno Korejo celo osvojili prvo mesto. Četa Janneja Anderssona se je na letošnjem turnirju izkazala z zelo disciplinirano igro, ki temelji na moštvenemu duhu. Švedski mediji poročajo, da je selektor 22 nogometašev prisilil, da razmišljajo in igrajo kot celota. In za zdaj se je to izkazalo za zmagovito formulo. Švedi so se namreč po zmagi nad Švico (1:0) prvič po letu 1994 uvrstili v četrtfinale svetovnega prvenstva in v en glas zatrjujejo, da njihove poti v Rusiji še zdaleč ni konec. Konec pa je skoraj bilo za Angleže. Ti so prvič po dolgih letih na veliko tekmovanje prišli brez velikih pričakovanj domače javnosti in očitno se jim to obrestuje. Četa Garetha Southgata je presenetila vse s poletno in napadalno igro, ki jo je prikazala ob uvodnih zmagah nad Tunizijo in Panamo. Že res, da v svetu nogometa to nista ravno strah vzbujajoči reprezentanci, a ravno proti takšnim ekipam je Anglija v zadnjih letih sramotno izgubljala (Islandija, Euro 2016, op. p.). Nato je sledila tekma z Belgijo, ki je odločala zgolj o tem, kdo bo zmagovalec skupine in kdo bo drugi. Angleži so se odločili za drugo mesto in s tem 'na papirju' lažjo potjo do finala. A te kalkulacije bi se jim skoraj maščevale že na prvi stopnički. Kolumbija se je izkazala za zahtevno nasprotnico in na koncu so morali angleški nogometaši celo prekiniti enega najdaljših urokov v športni zgodovini, da so si zagotovili četrtfinalno vstopnico. Vprašati bi jih morali, če so še vedno prepričani, da so si izbrali 'lažjo' pot do finala. Če želiš biti najboljši, moraš premagati najboljše in nič drugače ni na letošnjem mundialu. Švedi bodo zagotovo trd oreh in po videnem do sedaj lahko pričakujemo novo fizično in trdo tekmo, z malo goli. Morda znova streljanje enajstmetrovk? Kdo ve, po vseh letih muk se je morda Angležem tudi odprlo v tem segmentu nogometne igre ...
In smo pri zadnjem četrtfinalnem paru. Po imenih bi dejali, da najmanj zanimiv, a s tem bi obema reprezentancama delali veliko krivico. Rusija - najnižje uvrščena reprezentanca na lestvici mednarodne nogometne zveze (Fifa), je s prebojem v četrtfinale presenetila širšo nogometno javnost. V skupinskem delu so najprej premagali Egipt in Savdsko Arabijo, ter kar naenkrat prebudili skoraj 150-milijonsko državo iz dolgega nogometnega spanca. Proti Urugvaju je sicer sledil padec na realna tla, a cilj je bil dosežen - uvrščeni so bili v izločilne boje, kar si je verjetno pred turnirjem zaželel tudi Vladimir Putin. V izločilnih bojih pa že takoj izjemno zahteven nasprotnik - Španija. Sicer ne ista Španija, ki je med letoma 2008 in 2012 osvojila en naslov svetovnih in dva naslova evropskih prvakov, a vseeno Španija, ki je ne glede na formo in vse dogajanje okoli selektorja pred začetkom prvenstva, veljala za eno iz med favoritinj za končno slavje. A če smo se kaj naučili na letošnjem mundialu, je to, da nihče več ni favorit. Ruski heroji, katerim poveljuje Igor Akinfeev, so zdržali vse španske nalete in se po enajstmetrovkah uvrstili v četrtfinale, kjer pa jih čaka Hrvaška. Ja, naši južni sosedje so na letošnjem prvenstvu pokazali nekaj izjemnih predstav, ki niso ostale neopažene. Rutinirano zmago proti Nigeriji so nadgradili z izjemno predstavo proti Argentini in po tej tekmi, so jih vsi začeli jemati resno. Kar naenkrat so se uvrstili v ožji krog favoritov za končno slavje. Evforija te lahko hitro zanese in tega se zaveda tudi selektor Zlatko Dalić, ki miri rojake, ki v domovini spremljajo reprezentanco in jo že vidijo na vrhu sveta. Kmalu bi se lahko Luki Modriću, Ivanu Rakitiću in druščini to maščevalo. V osmini finala proti Danski so se po vsega nekaj sekundah znašli v zaostanku, a nato pokazali, iz kakšnega testa so. Hitro so izenačili in nato iskali zmagoviti zadetek, ki ga pa niso dočakali in sledila je najhujša nočna mora vsakega nogometaša - izvajanje enajstmetrovk. Tam pa je iz sence zvezdniških soigralcev stopil vratar Danijel Subašić, se izkazal z nekaj ubranjenimi enajstmetrovkami in poslal Hrvate v četrtfinale - prvič po dvajsetih letih. Čeprav so premagali Argentino, pa pravi test sledi šele sedaj. Tokrat bodo igrali na sovražnem terenu, pred razgretimi ruskimi navijači in treba bo pokazati še več kot na uvodnih štirih tekmah skupaj, če želijo vstopiti v boj za medalje.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.