"Morda je vse skupaj preveč potencirano, toda sam vselej spoštujem pravila, ki nam jih predpisujejo oblast in strokovnjaki," se je aktualnega stanja v pogovoru za časopis Delo in vseh omejitev s strani vlade najprej dotaknil Primož Gliha, ki že vrsto let vodi mlado reprezentanco Slovenije (U-21).
Prepričan je, da je v vsem slabem možno najdi tudi marsikaj dobrega, tudi v svetu nogometa, na ravni posameznikov kot trenerjev. "Če obravnavamo širši kontekst krize, je lahko parcialna zgodba vsakega posameznika tudi pozitivna. Ni bilo tekem – kdor je želel v zadnjih 60 dneh postati še boljši, je imel za to najlepšo priložnost v zadnjih 20, 30 letih. Letni odmor traja do 40 dni, zdaj so imeli fantje na voljo dva meseca," je poudaril. Ker je pandemija novega koronavirusa zaustavila praktično vse, kar se nogometa tiče, je tudi Gliha ostal brez prvenstva U-21, ki bi ga morala gostiti prav Slovenija. "Tudi preložitev eura U-21 je primerna nastalemu položaju. Po mojih podatkih Uefa izbira nov termin, ki bi bil lahko še primernejši, kot je bil prvotno načrtovan. Verjamem, da bo Uefa izpeljala zadevo na elastičen in pozitiven način," je preložitev pokomentiral nekdanji napadalec Olimpije. Ta verjame, kljub zaenkrat ne najboljšim prognozam za nogometno nadaljevanje v Sloveniji, da bo do dokončanja prvenstva Prve lige prišlo. "V klubih so začeli trenirati, pričakujem, da bi lahko čez nekaj tednov začeli vaditi na polno in bi videli prve tekme v roku enega meseca. V začetku junija načrtujejo tekme po večjem delu Evrope, življenje mora iti naprej in se vrniti v normalne tirnice," ostaja optimističen Gliha, ki je velik del svoje kariere preživel na slovenskih zelenicah.
Nekateri politiki, med njimi tudi slovenski premier Janez Janša, so še danes prepričani, da je nogomet velik razlog, da se je pandemija koronavirusa v Italiji tako razširila. S prstom tu kažejo na Uefo. "Gre za nesmiselno izjavo, ki se ji smejijo povsod po Evropi. Ko je bila tekma med Atalanto in Valencio v Milanu, sta bila v Italiji natanko dva obolela. Nobene pandemije ni bilo. Če bi bila, bi o usodi takšnih tekem tako ali tako odločala italijanska vlada, ne Uefa. Gre za cenen populizem, ki je zelo škodljiv," je izpostavil Gliha in dodal: "O športnih dogodkih vselej odloča oblast v posamezni državi, ne športne organizacije. Tudi pri nas je oblast prepovedala gledalce v Planici in Kranjski Gori, tega niso storili prireditelji."
Nekdanji slovenski reprezentant ne more razumeti, da Slovenija kot država ne zna izkoristiti potenciala, ki ga ponuja človek na tako visokem položaju, kot ga zaseda Čeferin. "Namesto da bi naši politiki izkoristili, da imamo predsednika Uefe Aleksandra Čeferina, ki lahko odpira vrata kjerkoli na svetu, mu zavidajo in skušajo dokazati, da so pomembnejši od njega. Če poslušaš navadne ljudi, če poslušaš nas, nogometne delavce, ti je jasno, da smo ponosni na to, da imamo človeka na tako pomembnem položaju in vemo, koliko nam lahko pomaga. Za politiko pa nam je vseeno. Mnogim po svetu gre v nos, da je nogomet tako uspešna športna in gospodarska panoga, zadevo hočejo predstaviti v napačnem kontekstu," je zaključil Gliha.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.