Spomnimo: prva afera je izbruhnila ob začetku spomladanskega epidemičnega vala, ko je uprava kluba svojim zvezdnikom znižala mesečne prihodke za 70 odstotkov. Po takratnem poročanju katalonskih medijev so bila pogajanja vse prej kot gosposka, čeprav so na koncu nogometaši na čelu s kapetanom Lionelom Messijem pristali na znižanje plač.
Kmalu zatem se je oglasil argentinski superzvezdnik, ki je taistim medijem izlil dušo in spregovoril o pritiskih klubskega vodstva. Da bi upravi na čelu z njenim predsednikom Josepom Mario Bartomeuom dokazali, da jim ni vseeno za ostale zaposlene, so z lastnimi sredstvi pokrili strošek njihovih plač. Ko so se razgrete strasti nekoliko umirile, prvi val epidemije koronavirusa pa polegel, so začeli nogometaši prejemati polne plače, ki pa jih zdaj vodstvo kluba želi vnovič znižati. Razlog tiči v vse prej kot spodbudni finančni sliki, obenem pa se v zakulisju odvija merjenje moči med aktualnim predsednikom Bartomeuom in kandidati za predsedniške volitve, ki bodo na sporedu še v tem koledarskem letu. Med slednjimi se omenjajo imena nekdanjega podpredsednika Emilija Rousauda, Viktorja Fonta in Jordija Rocheja. Prvi trdi, da je njegov primarni cilj, da bi Barcelona dobila močnega predsednika s podporo širšega okolja, ki bi uspel zediniti vse strukture znotraj kluba in hkrati priskrbeti finančna zagotovila. Saj po Rousaudovih besedah katalonski velikan trenutno deluje v absolutnem pomanjkanju finančnih sredstev.
Poenotenje ali popoln razkol?
Možnosti sta le dve: bližajoče se predsedniške volitve lahko privedejo do želenega poenotenja ali pa do še večje polarizacije v klubu. Eno je gotovo: spremembe bodo, a vprašanje, kakšne. Veliko vlogo pri teh bi lahko odigral kapetan moštva Lionel Messi, ki že dolgo časa ni več samo igralec Barcelone. Zadnji žebelj v krsto si je aktualno predsedstvo zabilo med prekinitvijo sezone, ko je želelo izkoristiti "mrtvilo" za izpolnitev lastnih ciljev. Najprej je na vse prej kot gosposki način obračunalo z največjim zvezdnikom tega športa in ga prisililo, da ostane v klubu, čeprav si je očitno želel spremembo klubskega okolja. Drži, da je v pogodbi pisalo, da bi Messi lahko zapustil klub do 10. junija, toda minula sezona se je zaradi izrednih razmer podaljšala globoko v avgust, kar je vodstvo na čelu z Bartomeuom izkoristilo za izigravanje duha medsebojnega dogovora.
Za nov poslovni črni madež je Bartomeu s sodelavci poskrbel pred dnevi, ko je kot v Messijevem primeru izkoristil podoben argument in četverici mladih nogometašev odrekel izplačilo premij v višini 10.000 evrov. Čeprav so si jo več kot zaslužili z izpolnitvijo tekmovalnega cilja. Ker se jim je pogodba iztekla junija, nato pa niso igrali končnice španske 2. B lige, je vodstvo tebi nič meni nič odločilo, da si tega denarja ne zaslužijo. Omenjeni kvartet je že vložil pritožbo na pristojno sodišče.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.