Kolesarstvo

Tadej Pogačar: Seveda sem si želel zmagati, toda Mathieu je bil preprosto boljši

Glasgow, 06. 08. 2023 22.14 |

Nizozemec Mathieu van der Poel je novi svetovni prvak cestne dirke na kolesarskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu. Na 271,1 km dolgi in v samem mestu Glasgowu tudi tehnično zahtevni trasi je ugnal Belgijca Wouta van Aerta, bron pa je za drugo slovensko kolajno na SP na cestnih dirkah osvojil Tadej Pogačar.

Tadej Pogačar je osvojil bron na svetovnem prvenstvu
Tadej Pogačar je osvojil bron na svetovnem prvenstvu FOTO: AP

Van der Poelu je odločilni napad uspel 22,5 km pred koncem, ko se je na enem od kratkih klancev odlepil od preostalih treh tekmecev in se odpeljal zmagi naproti. Nekaj kilometrov kasneje je celo padel, a nadaljeval brez večjih težav in ciljno črto prečkal 1:37 minute pred van Aertom.

Belgijec se je na zadnjem kratkem klancu otresel Pogačarja in Danca Madsa Pedersna, med njima pa se je nato odvil obračun za bron. Specialist za sprinte Pedersen je prvi začel, Pogačar, sicer prvi kolesar mednarodne lestvice enodnevnih dirk, pa ga je iz zavetrja prehitel in se veselil svoje prve kolajne na SP. "Kaj lahko rečem, danes je bila res divja dirka. Imel sem dober dan, kolesaril sem dobro, čeprav se je dirka nepričakovano zavlekla. Ponosen sem na to, da sem lahko dirkal v osredju, s takšnimi močnimi imeni v kolesarstvu. Seveda sem si želel zmagati, toda Mathieu je bil enostavno boljši. Bil je razred zase in nihče mu ni uspel konkurirati. Res si je zaslužil to zmago. Poskušal sem se dokopati do srebra, toda moram biti zadovoljen z bronom. Ne bom se pritoževal, res sem zelo, zelo vesel. Bil je težak dan," je po koncu povedal Pogačar. Vidno izmučenega so ga ujele tudi kamere.

Za slovensko kolesarstvo je bilo to drugo odličje v članski konkurenci na cestnih dirkah svetovnega prvenstva. Pred tem je prvo osvojil Andrej Hauptman pred 22 leti v Lizboni.

Van der Poel pa je prvič v karieri postal svetovni prvak in postal prvi Nizozemec z zlato kolajno po Joopu Zoetemelku (Giavera del Montello 1985). Skupno pa je to osma zlata kolajna za Nizozemsko. Petkratni svetovni prvak v ciklokrosu van der Poel je to sezono že osvojil dva spomenika, Milano–Sanremo ter Pariz–Roubaix.

Van Aert je drugič osvojil kolajno na SP, potem ko je bil na prvenstvu v Imoli pred tremi leti drugi. Četrtouvrščeni Pedersen pa je bil svetovni prvak že pred štirimi leti v Yorkshiru. Za Pogačarja je to druga članska medalja v slovenskem dresu, potem ko je bil na olimpijskih igrah v Tokiu prav tako bronast.

Slovenija ima skupaj sedem uvrstitev med najboljšo deseterico na SP. To je poleg dobitnikov kolajn Pogačarja in Hauptmana je še enkrat uspelo prav Hauptmanu v Zolderju leta 2022, ko je bil četrti, Zoranu Klemenčiču, ki je prav tako v Zolderju končal tik za Hauptmanom, Primožu Rogliču, ki je bil v Imoli šesti, ter Urošu Murnu in Borutu Božiču, ki sta bila sedma v Salzburgu oziroma Københavnu.

Današnjo zelo zahtevno preizkušnjo je torej zaznamovala tudi 50-minutna prekinitev zaradi okoljevarstvenega protesta okoli 80 km po startu v Edinburgu. Odločitev je pričakovano padla v zadnjih desetih krogih v Glasgowu.

Nekajkrat je z napadom poskusil tudi branilec naslova Remco Evenepoel, a Belgijec tokrat ni imel svojega dne. Odpadel je 50 km pred ciljem. Pogačar je v "kriterijski" preizkušnji ves čas pokrival napade ostalih, najdlje, do okoli 100 km pred ciljem, mu je pomoč nudil rojak Matevž Govekar, ki je edini od preostalih Slovencev preizkušnjo končal, in sicer na 33. mestu (+13:59).

Štiri kroge pred ciljem je skupina najboljših štela le še 25 kolesarjev, nekaj več kot 50 km pred ciljem pa se je ravno ob prvem krajšem nalivu odpeljal Italijan Alberto Bettiol. Tri kroge pred koncem je imel Italijan 40 sekund naskoka pred četverico zasledovalcev, a ga je ta v predzadnjem krogu tik pred napadom van der Poela ujela.