
Podgane, ki so bile zaradi poškodb hrbtenjače paralizirane, so se z intenzivno vadbo, ki je vključevala tudi električno in kemično stimulacijo možganov in hrbtenjače, znova naučile hoditi, so sporočili švicarski znanstveniki. Raziskovalci iz Lozane so stimulirali živce, da so zrasli okoli poškodovanega dela hrbtenjače. Nova študija tako daje novo upanje za paralizirane ljudi.
Raziskovalci že dolgo vedo, da se lahko z vadbo in električno stimulacijo močno izboljša mišična kontrola pri živalih s poškodovano hrbtenjačo. Lani je podoben uspeh, da je za nekaj minut lahko stal na svojih nogah, dosegel tudi 23-letnik. A nova študija je natančneje pokazala, kaj je pravzaprav mogoče, in švicarska znanstvena ekipa že pripravlja tehnologijo, ki bi jo uporabili pri ljudeh.

Nove ugotovitve žal ne morejo veljati za vse poškodbe. Znanstveniki so bili namreč uspešni le pri živalih, ki niso imele popolnoma pretrgane hrbtenjače. V študiji, ki jo je vodil profesor Grégoire Courtine z inštituta za tehnologijo v Lozani (EPFL), so uporabili deset podgan, ki so imele paralizirane zadnje tačke. V dnevni vadbi so živalim nadeli posebno oblikovan nahrbtnik in jih postavili na zadnje noge. Podgane so nato poskušale doseči košček sira. Znanstveniki so živčni sistem stimulirali na treh mestih – z električni impulzi so stimulirali možganski center za gibanje, hrbtenjačo pod mestom poškodbe, s kemičnimi pa so stimulirali območje poškodbe, da bi tako pospešili rast živčnih končičev.
Poglejte video o študiji (video je v angleščini):
Po dveh do treh tednih 30-minutne terapije na dan so podgane začele stopicati. Po šestih tednih so lahko podgane po zadnjih tačkah hodile samostojno, nekatere so lahko celo tekle in hodile po stopnicah. Primerjalna skupina ni bila niti približno tako uspešna.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.