Kot so danes sporočili iz romunskega nacionalnega centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi, je morda epidemija zahtevala že 31. smrtno žrtev. Od začetka izbruha bolezni septembra lani je sicer epidemija ošpic zahtevala že najmanj 30 življenj, večinoma otrok.
Zaradi obsega epidemije je romunski minister za zdravje Florian Bodog marca ljudi pozval k cepljenju. Poleg tega v Romuniji poteka razprava o zakonu, v skladu s katerim bodo morali biti otroci pred vpisom v šolo cepljeni. Med žrtvami epidemije so namreč večinoma otroci.
Prvi odmerek cepiva je sicer prejelo 80 odstotkov Romunov, drugega pa zgolj 50 odstotkov. Svetovna zdravstvena organizacija priporoča 95-odstotno precepljenost.
Nizka precepljenost je predvsem posledica revščine in pomanjkanja cepiva, poleg tega pa nimajo vsi dostopa do zdravstvenih storitev. Povečuje se tudi število staršev, ki ne želijo cepiti svojih otrok. Cepljenju v javnih kampanjah nasprotujejo tudi nekatere verske organizacije in javne osebnosti.
Vse več primerov te bolezni pa beležijo tudi v nekaterih drugih državah Evropske unije. V Italiji so v prvih štirih mesecih letošnjega leta zabeležili 1920 primerov ošpic, kar je za 523 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. V Nemčiji pa so letos zabeležili 751 primerov. V obeh državah je bil tudi po en primer smrti zaradi ošpic.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.