FIT 24UR

Preboj na področju diagnosticiranja raka prostate. Število bolečih biopsij bi lahko zmanjšali za dobro četrtino

London, 20. 01. 2017 09.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V diagnosticiranju raka prostate, ki je pri moških v razvitem svetu najpogostejši rak, so bolniki izpostavljeni boleči biopsiji tkiva. Zdaj so britanski strokovnjaki ugotovili, da lahko z uporabo napredne naprave MRI odkrijejo več tumorjev, prav tako je podroben pregled prostate pokazal, da kar dobra četrtina bolnikov ne bi potrebovala neprijetne biopsije.

V reviji Lancet je objavljena študija, ki razkriva velik napredek v diagnosticiranju raka prostate, ki je pri moških v razvitih deželah najpogostejši rak, saj se je v zadnjem desetletju njegovo število več kot podvojilo. Gre za medicinski preboj, zagotavljajo avtorji študije, saj se pri diagnosticiranju uporablja nova medicinska oprema – napreden MRI, s katerim so skoraj podvojili število odkritih tumorjev.

Biopsija tkiva prostate je lahko tudi zelo boleč in neprijeten pregled, opozarjajo zdravniki.
Biopsija tkiva prostate je lahko tudi zelo boleč in neprijeten pregled, opozarjajo zdravniki. FOTO: Thinkstock

Napravo in nov način diagnosticiranja so preizkusili na 567 moških. Ugotovili so, da bi lahko z naprednejšim MRI-jem kar četrtini vseh bolnikov prihranili zelo invazivno biopsijo, ki lahko ima številne stranske učinke.

Ko zdravniki s krvnimi preiskavami ugotovijo, da ima moški v krvi visoke vrednosti PSA, ga pošljejo na biopsijo. Kot navaja BBC, ki povzema študijo britanskih strokovnjakov, med biopsijo zdravniki z iglami odvzamejo 12 različnih vzorcev tkiva prostate, pri čemer lahko pride tudi do poškodbe, infekcije ali motnje erekcije. "Naključni odvzem tkiva v primeru biopsije ženskih prsi ni sprejemljiv, se pa strinjamo, da se naključno jemlje tkiva prostate," opozarja zdravnik in eden od članov raziskovalnega tima Hashim Ahmed, ki opozarja, da samo v Veliki Britaniji letno biopsijo opravi kar 120.000 moških.

Boljše naprave žal pomenijo tudi dražje preiskave. Na fotografiji ultrazvočni pregled prostate.
Boljše naprave žal pomenijo tudi dražje preiskave. Na fotografiji ultrazvočni pregled prostate. FOTO: Thinkstock

Nove naprave za magnetno resonanco, ki omogočajo podrobnejše skeniranje prostate, so med testiranjem uporabljali v 11 bolnišnicah. Raziskava je pokazala, da kar 27 odstotkov vseh moških, ki so bili na osnovi slabega krvnega izvida napoteni na biopsijo, te v bistvu sploh niso potrebovali. Prav tako so s pomočjo te preiskave odkrili 93 odstotkov vseh tumorjev, medtem ko je ta delež pri naključnem odvzemu tkiva komaj 48-odstotni. "To je zelo pomemben in ključen korak naprej v postopku diagnosticiranja raka prostate," opozarja Ahmed in dodaja, da se vedno pogosteje izkaže, da potrebujemo natančnejše in zmoglivejše naprave za diagnostiko, s čimer bi lahko odkrivali obolenja v zgodnejših stadijih ter s tem bistveno zmanjšali umrljivost bolnikov.

Raziskava je pokazala, da kar 27 odstotkov vseh moških, ki so bili na osnovi slabega krvnega izvida napoteni na biopsijo, te v bistvu sploh niso potrebovali.
Raziskava je pokazala, da kar 27 odstotkov vseh moških, ki so bili na osnovi slabega krvnega izvida napoteni na biopsijo, te v bistvu sploh niso potrebovali. FOTO: Thinkstock

Seveda pa boljše naprave pomenijo tudi dražje preiskave. Zaenkrat strokovnjaki še preučujejo, kakšna je stroškovna učinkovitost novega načina diagnosticiranja. Takšen naprednejši MRI je namreč zelo drag. Znanstveniki, ki so po desetletju končno poskrbeli za nov napredek na področju raka prostate, lahko sedaj le upajo, da tokrat v zdravstvu stroški ne bodo ustavili napredka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nono1234
20. 01. 2017 17.54
Kolikor vem v Avstriji dobiš protibolečinsko injekcijo, nas pa mrcvarijo kot živali. Poleg tega, mene urologinja vpraša " a bomo naredili punkcijo ?". Halo, je ona specialist ali jaz. Kar tako za hobi si pa tudi ne dam pikat prostato. Nazadnje se je prostata po punkciji zdravila ca 8 tednov. Nekaj časa so ven prihajali kar mali koščki tkiva. Ne strašim, tako pač je.
komarec
20. 01. 2017 12.30
+0
A ni poslanstvo zdravnikov, da lajšajo bolečine in trpljenje ne pa, da jih ali ga povzročajo.
mertseger
20. 01. 2017 10.21
+10
Najboljši so zdravniki ki opravljajo biopsijo. Gospod to nič ne boli je lahko samo malo neprijetno. Ja neprijetno mogoče zate ki me z iglo špikaš, zame pa zelo boleče. Sem se že navadil da ko ti zdravnik reče da je preiskava neprijetna in ne boleča bo zelo bolelo.