Pediatrinja Bernarda Vogrin, ki kot zasebnica in koncesionarka gostuje v prostorih ZD Lenart, je s svojo odločitvijo, da ne bo več sprejemala necepljenih otrok, v javnosti spet sprožila debato o nujnosti cepljenja, predvsem pa požela aplavz in podporo svojih kolegov. Ti občudujejo njen pogum, da se je uprla problemu, s katerim se vsakodnevno soočajo tudi sami, to je, da vse več staršev svojih otrok ne želi cepiti.
"Sem v enaki koži oz. čevljih, srečujem se z isto stisko in je prav, da nekdo tudi javno pove, da imamo problem. In da so otroci lahko ogroženi s strani tistih, ki niso cepljeni," pravi Petra Mohar Bregar, pediatrinja v ZD Grosuplje.
Tako je za oslovskim kašljem zbolel komaj dva tedna star dojenček, ki ga je zdravila kot mlada zdravnica. "Ta otrok potem ni dobro končal, je bil premajhen, da bi to preživel. Te slike pred seboj, tega nikoli ne pozabiš," pripoveduje.
Tudi sama se srečuje z vse več starši, ki zavračajo cepljenje. "Ljudje pridejo k tebi s problemi – z vročino, s težkim dihanjem, z alergijsko reakcijo. Ko se dotakneš cepljenja, pa ti ne zaupajo več. In to nezaupanje včasih boli. Ker je to tvoje osnovno poslanstvo, tudi preventiva."
Zaradi vse več necepljenih otrok imamo spet bolezni, ki smo jih prav s cepljenjem že izkoreninili. "Že lani smo imeli primer tetanusa pri necepljenem otroku." Tu so spet ošpice in oslovski kašelj. "Bojim se, da bomo – če se bo ta trend nadaljeval – imeli še kaj več, lahko tudi kakšen izbruh," pravi pediater in infektolog Marko Pokorn.
Če se to zgodilo zdaj, zdravstvo epidemiji ne bi bilo kos. "Zaradi gripe, pljučnic in RSV smo že zdaj v izrednih razmerah, če bi se temu pridružile še neke dodatne bolezni, pa si predstavljajte, kakšno bi bilo stanje," še dodaja.
"Imeli smo imeli primer, ko je otrok zbolel za oslovskim kašljem. Država je omogočila zdravljenje in to da je bila mama dva meseca na bolniški – zaradi bolezni, ki bi se jo dalo preprečit," še pravi Mohar Bregarjeva.
V osnutku nove zdravstvene reforme je zato predlog, da bi starši necepljenih otrok njihovo zdravljenje plačali sami, če bi otroci zboleli za katero od bolezni, proti katerim je obvezno cepljenje. A malo je verjetnosti, da bo predlog sprejet. Zaradi previsokih stroškov zdravljenja, ki si ga večina ne bo mogla privoščiti. Bi pa k večji precepljenosti, meni naša sogovornica, prispeval ukrep po vzoru ZDA: pogoj za sprejem otroka v javni vrtec ali šolo bi bilo opravljeno obvezno cepljenje.
KOMENTARJI (625)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.