Tobak vsako leto ubije šest milijonov ljudi na svetu, 600.000 jih umre zaradi pasivnega kajenja. Vsako leto v Sloveniji umre 3600 ljudi, med njimi je 900 mlajših od 60 let. Med prebivalci, starimi od 30 do 44 let, zaradi kajenja umre skoraj 100 ljudi, med starimi od 45 do 59 let pa skoraj 800.
Kajenje je v Sloveniji vodilni dejavnik tveganja za smrt in eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za številne kronične bolezni, med drugim za različne vrste raka, srčno-žilne in pljučne bolezni. Na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) predlagajo ostrejše ukrepanje na področju nadzora nad tobakom, da preprečijo črno statistiko, in prepoved oglaševanja tobačne industrije.
Tobačna industrija je ena najbogatejših industrij na svetu, saj lahko na vsako prezgodaj zasvojeno osebo, zgolj v Sloveniji, do konca življenja iztrži tudi do 25.000 evrov čistega dobička. Proizvodnja tobačnih izdelkov je namreč zelo poceni, davki in trošarine pa so še vedno dokaj nizki.
Po mnenju Helene Koprivnikar z IVZ imamo na voljo številne ukrepe, kot je višanje cen in zmanjševanje razlik v cenah med različnimi izdelki, popolna prepoved oglaševanja brez izjem, zmanjševanje privlačnosti tobačnih izdelkov, velika slikovna zdravstvena opozorila, zmanjšanje dostopnosti tobačnih izdelkov mladoletnikom. ''Potrebno pa bi bilo okrepiti in poenotiti tudi aktivnosti za preprečevanje kajenja v šolskem in zdravstvenem okolju,'' je dejala.
Predsednik Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija Jan Peloza je poudaril, da je še posebej v zadnjih letih v Sloveniji aktualno doniranje sredstev tobačnih podjetij mladinskim organizacijam, promocija tobačnih izdelkov na mladinskih dogodkih, vzpostavljanje prodajnih mest pred osnovnimi in srednjimi šolami ter predstavljanje elektronskih cigaret kot zdravih alternativ drugim tobačnim izdelkom. ''Mnoge od naštetih aktivnosti so zakonsko prepovedane, druge navedbe neresnične, vse pa so iz vidika zaščite mladega potrošnika moralno zelo sporne.''
Kadi vse več deklet
V letu dni po uvedbi prepovedi kajenja v zaprtih javnih in delovnih prostorih smo v Sloveniji sicer zabeležili pomembno znižanje deleža kadilcev med odraslimi prebivalci, že prej, med letoma 2002 in 2007, pa tudi med mladostniki. Po letu 2008 pa je vse več kadilcev, vendar ne toliko kot prej. Kadi več deklet in po zadnjih podatkih tudi žensk, medtem ko se med fanti in moškimi ne spreminja delež kadilcev.
Slovenija sodi med države, ki uspešno izvajajo nadzor nad tobakom. Uvedli smo že vrsto ukrepov za omejevanje kajenja, med drugim tudi prepoved oglaševanja in promocije tobačnih izdelkov. Leta 2007 je bila uvedena zelo uspešna prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih, ki je pomembno prispevala k zmanjšanju izpostavljenosti tobačnemu dimu.
V okviru Evropske unije trenutno potekajo pogajanja o predlogu nove tobačne direktive, ki med drugim predlaga uvedbo velikih slikovnih zdravstvenih opozoril na cigaretnih škatlicah, prepoved prodaje tobačnih izdelkov z značilnimi aromami in dodatki, na primer z aromo mentola, sadja ali z dodatkom vitaminov. Predlog direktive podrobneje ureja tudi čezmejno prodajo tobačnih izdelkov na daljavo, prodajo nikotinskih izdelkov, kot so elektronske cigarete in zeliščnih izdelkov za kajenje. Slovenija podpira predlog.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.