tobak

Raziskovanje rasti tobaka brez dima v Evropi
31. 03. 2025 13.05Priljubljenost tobaka brez dima v Evropi narašča, kar je posledica spremembe potrošniških preferenc. Ko tradicionalno kajenje upada, več ljudi preizkuša alternative, kot je snus, tobak brez dima, ki pridobiva na priljubljenosti. Ta premik odraža širše trende, ki so usmerjeni v bolj zdravju prijazne izbire in inovativne načine uživanja tobaka.

EU preložila protiukrepe na ameriške carine na aluminij in jeklo
20. 03. 2025 20.56EU bo protiukrepe, ki jih je napovedala v odziv na ameriške carine na aluminij in jeklo, uvedla sredi aprila, kar je dva tedna pozneje od prvotne napovedi, so sporočili iz Bruslja. S tem bodo dobili dodaten čas za pogovore z administracijo predsednika ZDA Donalda Trumpa, je dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije Olof Gill.

Inflacija februarja nazadovala na 1,6 odstotka
28. 02. 2025 12.02Inflacija se je februarja nekoliko umirila. V medletni primerjavi so bile cene življenjskih potrebščin v drugem letošnjem mesecu višje za 1,6 odstotka, potem ko je bila inflacija januarja pri 2,0 odstotka. V mesečni primerjavi so se cene zvišale za 0,3 odstotka, je objavil statistični urad.

Zaprli moškega, ki je z droni v zapore tihotapil droge in telefone
27. 02. 2025 07.19Iz Velike Britanije prihaja novica o "iznajdljivem" moškem, ki ga je policija vseeno uspela prijeti. Po tem, ko je z droni v zapore dostavljal droge, tobak in telefone, bo za zapahi sedem let preživel še sam.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?
30. 01. 2025 06.00Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

Decembra inflacija na letni ravni 1,9-odstotna
30. 12. 2024 12.17Cene življenjskih potrebščin so se decembra na letni ravni zvišale za 1,9 odstotka. K rasti so največ prispevale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač. Na mesečni ravni so cene v povprečju padle za 0,3 odstotka, k čemur so najbolj prispevale pocenitve v skupini rekreacija in kultura, je objavil državni statistični urad.

Srednješolec zaradi nikotinske vrečke dobil epileptični napad
22. 11. 2024 20.24Novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronski cigareti, so med mladostniki vedno bolj popularni. Narašča tudi uporaba brezdimnih izdelkov, kot so snus, fuge, tobak za žvečenje, nikotinske vrečke, opozarjajo na Nacionalnem inštitut za javno zdravje. Ena od posledic uporabe teh izdelkov pa je lahko celo epileptični napad. In prav to se je po uporabi nikotinske vrečke z izredno visoko koncentracijo nikotina, zgodilo srednješolcu, katerega mama zdaj opozarja druge starše - ti izdelki niso nedolžni.

Triler klan se je znašel v neprijetnem položaju
01. 10. 2024 21.18Modri so za prvo dvobojevalko izglasovali Nušo Šebjanič, oranžni pa Ines Dužič. Tako v hlevu kot v hiši je zaradi tega prišlo do zapletov. Pod največjim pritiskom pa se je znašel glava Žan Hronek, ki mu družina med drugim očita preveliko popustljivost.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Eurostat potrdil 2,2-odstotno inflacijo v območju evra
18. 09. 2024 12.16Letna inflacija je avgusta v območju evra znašala 2,2 odstotka, kar je 0,4 odstotne točke manj kot julija in 3,0 odstotne točke manj kot avgusta lani, je v drugi oceni potrdil Eurostat. V celotni EU je letna inflacija upočasnila za 0,4 oziroma za 3,5 odstotne točke na 2,4 odstotka. V Sloveniji je bila letna inflacija avgusta pri 1,1 odstotka.

Prepoved kajenja na igriščih, bazenih, pred bolnišnicami in na postajališčih?
17. 09. 2024 16.56Evropska komisija je države članice EU pozvala, naj uvedejo več območij prepovedi kajenja in tako nekadilce, zlasti otroke in mladino, zaščitijo pred pasivnim kajenjem, obenem pa prispevajo k zmanjšanju števila primerov smrti zaradi raka.

Kijev želi dvigniti davke za financiranje vojne, podjetja na nogah
02. 08. 2024 10.48Ukrajini, kot kaže, primanjkuje denarja za stroške vojne, zato je napovedala povišanje davkov. Že tako prizadetemu prebivalstvu bi davke zvišali za 2,7 milijarde evrov. Tako domača kot tudi tuja podjetja pa so se burno odzvala. Glede na osnutek bi davčni zakon zvišal tudi vojni davek, ki ga plačujejo ukrajinski prebivalci, ter zvišal dajatve in trošarine na blago, kot sta gorivo in tobak.

Junija najnižja medletna inflacija v zadnjih treh letih
28. 06. 2024 11.51Medletna inflacija je junija znašala 1,5 odstotka, medtem ko je bila ta v enakem mesecu lanskega leta 6,9-odstotna. To je najnižja rast cen po juniju 2021, ko je bila letna stopnja inflacije 1,4-odstotna, je objavil statistični urad.

821 najbolj nevarnih kriminalnih mrež. S čim se ukvarjajo Slovenci?
14. 06. 2024 15.42Organiziran kriminal je vseprisoten in predstavlja veliko grožnjo za varnost Evropske unije, opozarjajo pri Europolu. A od kod so glavni akterji kriminalnih mrež? To so se spraševali, ko so pripravljali podrobno analizo. Identificirali so 821 najbolj grozečih kriminalnih mrež, kar naj bi okrepilo razumevanje izziva in pomagalo pri pregonu.

Guterres: Vpliv človeštva na podnebje je kot meteor, ki je uničil dinozavre
05. 06. 2024 17.58Vpliv človeštva pri uničujočem segrevanju planeta je primerljiv z meteorjem, ki je uničil dinozavre, je dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres in ponovno pozval k ukrepanju za omejitev globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija. Prav tako je države pozval, naj prepovejo oglaševanje podjetij, ki proizvajajo fosilna goriva.

'Opustitev kajenja ni enostavna, ampak vsak jo lahko zmore'
31. 05. 2024 13.21Med mladostniki uporaba novih tobačnih in povezanih izdelkov narašča, kar je zelo zaskrbljujoče, ob svetovnem dnevu brez tobaka opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Tudi izdelki, kot so elektronske cigarete, vsebujejo nikotin, eno najbolj zasvajajočih drog. Ravno zasvojenost pa vodi v vseživljenjsko uporabo teh izdelkov. Največji problem opuščanja je, da možgani sporočajo kadilcu, da mu nekaj manjka, kadilec pa mora najti način, kako možgane pretentati, da bi jih zamotil v času, ko je potreba po nikotinu najmočnejša.

Konec prodaje ogrevanih tobačnih izdelkov z značilno aromo
24. 05. 2024 13.19V veljavo je stopila novela zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Od zdaj je prepovedana prodaja ogrevanih tobačnih izdelkov z značilno aromo, od 24. aprila 2025 pa bo prepovedana prodaja elektronskih cigaret z aromami z izjemo tobačne. Konec leta 2025 novela ukinja kadilnice v zaprtih javnih in delovnih prostorih.

Britanci vse bliže generaciji brez tobaka
18. 04. 2024 20.46Spodnji dom parlamenta v Veliki Britaniji je potrdil zakon, ki prepoveduje prodajo tobačnih izdelkov vsem Otočanom, rojenim po 1. januarju 2009, in tako naredil prvi korak pri uvajanju enega izmed najstrožjih protikadilskih zakonov na svetu. Naslednji na tnalu so vejpi in elektronske cigarete. Vlada je kljub podpori večine poslancev v parlamentu pričakovano naletela na ostre kritike, predvsem, da je zakon nedemokratičen in da posega v svoboščine ljudi.

Raziskovanje brez tobačnih užitkov: Premiki k zdravim alternativam
18. 04. 2024 12.22Raziskovanje brez tobačnih užitkov postaja v znanosti vedno bolj prepoznavna tema, saj globalna skupnost priznava pomen iskanja alternativ klasičnim razvadam, ki so pogosto povezane s škodljivimi učinki na zdravje.

Konec arom v vejpih in elektronskih cigaretah, ukinjajo se kadilnice
28. 03. 2024 20.09Poslanci so z 77 glasovi za in nobenim proti sprejeli novelo zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Za predlog so glasovale vse poslanske skupine. Predlog prepoveduje arome v ogrevanih tobačnih izdelkih in elektronskih cigaretah, razen tobaka. Ukinja tudi kadilnice v zaprtih javnih in delovnih prostorih. Za kršitelje so predvidene tudi visoke kazni. Tiste, ki bodo kljub temu prodajali prepovedane elektronske cigarete, bo lahko doletela kazen v višini 50 tisoč evrov.

Med razpravo o zakonu pred DZ protestno uparili še 'zadnjo' e-cigareto
27. 03. 2024 15.17Poslanci so obravnavali vladni predlog novele Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Vse poslanske skupine so napovedale, da ga bodo podprle. Predlog prepoveduje arome v ogrevanih tobačnih izdelkih in elektronskih cigaretah, razen tobaka. Ukinja tudi kadilnice. Poslanci bodo o predlogu glasovali v četrtek.

Konec arom v vejpih ter kadilnic, regulacija čaka tudi tobak za žvečenje
09. 03. 2024 20.02Do poletja bi pri nas lahko začel veljati nov protikadilski zakon. Ministrstvo za zdravje bo prepovedalo večino arom v elektronskih cigaretah, z izjemo arome tobaka in mentola. Tobak za segrevanje bo na škatlice dobil opozorilne fotografije, kot smo jih vajeni pri običajnih cigaretah, regulacija pa bo medtem doletela tobak za žvečenje, ki mu pravijo tudi beli snuz.

Se bodo arome v vejpih in kadilnice poslovile še pred poletjem?
06. 03. 2024 18.45V Sloveniji bi lahko že kmalu dobili strožjo zakonodajo glede uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Predlog novele zakona bosta v kratkem obravnavala Državni svet in Državni zbor. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pozdravljajo zaostrovanje zakonodaje, saj elektronske cigarete, vejpi in drugi izdelki z različnimi aromami privlačijo predvsem mladostnike in otroke. V šolah opažajo, da po njih posegajo že osemletniki. Nikakor pa ne gre za nedolžno razvado, saj so v njih škodljive snovi, opozarjajo na NIJZ. Med drugim pogosto tudi nikotin, ki je med snovmi, ki povzročajo zasvojenost, ena najtežje obvladljivih.

Z zvišanjem trošarin se je škatlica cigaret podražila za 12 centov
26. 02. 2024 19.43Spreminjajo se trošarine na tobačne izdelke. Obdavčitev polnil za elektronske cigarete se bo več kot podvojila, za tretjino bo dražji tobak za segrevanje, dajatve za običajne cigarete bodo višje za približno tri odstotke. Obdavčitve bodo tako bolj podobne sosednjim državam, pojasnjujejo na finančnem ministrstvu, kjer napovedujejo tudi ostrejši nadzor nad prodajo tobaka. Trošarine na alkoholne pijače pa za zdaj ostajajo nespremenjene.

Dvig trošarin na alkohol ni več predviden
21. 02. 2024 16.00Po zaključeni javni obravnavi je finančno ministrstvo v vladni postopek dalo predlog novele zakona o trošarinah, s katero naj bi po napovedih iz decembra lani zvišali trošarine na tobak in alkohol. A poseg v zneske trošarine za alkohol in alkoholne pijače ni več predviden, predvidoma naj bi ga obravnavali v okviru širših davčnih sprememb.

Januarska inflacija z lanskih 10,0 nazadovala na 3,3 odstotka
06. 02. 2024 11.07Januarja se je nadaljevalo umirjanje inflacije. Cene življenjskih potrebščin so se v medletni primerjavi zvišale za 3,3 odstotka, kar je 0,9 odstotne točke manj kot decembra lani. V mesečni primerjavi so cene tretji mesec nazadovale, tokrat predvsem zaradi razprodaj oblačil in obutve za 0,6 odstotka, je objavil statistični urad. Letna inflacija je bila januarja bistveno nižja kot pred letom dni, ko je dosegla 10,0 odstotka. Bila je tudi občutno nižja od lanske povprečne inflacije, ki se je ustavila pri 7,4 odstotka.

WHO: število rakavih obolenj do 2050 večje za 77 odstotkov
01. 02. 2024 13.40Število novih primerov rakavih obolenj bo do leta 2050 naraslo na 35 milijonov, kar bo za 77 odstotkov več kot leta 2022, je opozorila Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC), ki deluje v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Kot glavne krivce za porast obolenj z rakom je navedla tobak, alkohol, debelost in onesnaženost zraka.

Letna inflacija v območju evra januarja pri 2,8 odstotka
01. 02. 2024 11.36Letna stopnja inflacije v območju z evrom je januarja po prvi oceni znašala 2,8 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj kot decembra lani. Na mesečni ravni so se cene medtem znižale za 0,4 odstotka, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat.

Ob predlogu sprememb pri trošarinah opozorila pred črnim trgom
24. 01. 2024 07.52Na osnutek novele zakona o trošarinah, s katero bi se zvišale trošarine na tobačne izdelke in alkohol, so v javni obravnavi na finančnem ministrstvu prejeli več pripomb. Številni so opozarjali na rast črnega trga in čezmejnih nakupov ter posledično na ogroženost izpolnitve cilja predlaganih sprememb, to je pozitivnega vpliva na javno zdravje.

17 hrvaških državljanov in Slovenec tihotapili skoraj 16 ton tobaka
10. 01. 2024 15.09Hrvaški urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (Uskok) je vložil obtožnico proti 17 hrvaškim in enemu slovenskemu državljanu zaradi suma tihotapljenja in preprodaje skoraj 16 ton tobaka. Državo naj bi s tem oškodovali za najmanj 1,8 milijona evrov, so sporočili iz Uskoka. Nekateri od njih so preprodajali tudi marihuano.