Mirni začetek tedna, ki je vse prej kot miren. Še manj za stanovalce večstanovanjske hiše v Radencih, v pritličju katere že štiri leta domujeta zasebna zdravstvena ambulanta in zobozdravnik, nad njima pa prebiva podnajemnik. Smrad in roji mušic so botrovali, da je preveril, kaj se nahaja v smetnjakih bližnje zasebne zdravstvene ambulante. Že en pogled je razkril, da so med smetmi okrvavljene gaze, laboratorijski in sanitetni material, embalaže zdravil in medicinskih pripomočkov. Poraja se sum na nevarnost tako širjenja nalezljivih bolezni, obenem se pod vprašaj postavi, ali so bili pri skladiščenju odpadkov res spoštovani vsi predpisi.
Kam s smetmi?
Pravila so vsaj zadnjih nekaj let jasna. Že leta 2008 je bila sprejeta uredba za ravnanje z zdravstvenimi odpadki, ki nastanejo pri opravljanju zdravstvene dejavnosti in z njo povezanih raziskavah. Odpadke iz zdravstva sestavljajo bolnišnični odpadki, podobni gospodinjskim odpadkom, nastajajo pa tudi nevarni zdravstveni odpadki, ki jih razvrščamo v naslednje kategorije: biološki, infekcijski, kemični, toksični, farmacevtski, jedki in radioaktivni.
Zdravstveni zavodi morajo tako skladno z zakonodajo zagotoviti, da se odpadki iz zdravstva ne mešajo z drugimi ter da se posamezne vrste odpadkov iz zdravstva ne mešajo med seboj. In tu nastopi težava, ki v sicer spokojno sosesko v Radencih vnese nemir. Smetnjaki z odpadki so nezavarovani in obrnjeni proti cesti. Kakšnega dodatnega varovanja že na prvi pogled ni videti, bolj kot na nepazljivost ali malomarnost pa lahko človek pomisli predvsem na nepoučenost pristojnih, ki bi morali za red in snago na samem kraju primerneje poskrbeti.
Določila so eno, zmožnosti pa ...
Lastnica zasebne ambulante, zdravnica Irena Trojnar Budak, je povedala, da so sicer z najemnikom v dobrih odnosih in da poprej nekih sporov niso imeli, da pa se v istem objektu poleg njih nahaja še zobozdravstvena ambulanta. Obenem je poudarila še, da so smetnjaki za skupne odpadke na sicer nevarovanem delu ob cesti, kamor bi lahko smeti odvrgli tudi bolniki sami, lahko pa tudi kdor koli tretji, ki bi želel škodovati njenemu dobremu imenu.
Po njenih besedah imajo vse nevarne odpadke, infektivni odpad, kot so injekcijske igle in ostanke zdravil, v posebnem zaklenjenem prostoru. V ambulanti po navedbah pristojne zdravnice strogo ločujejo odpadke in preveze, so pa pred kratkim zamenjali čistilni servis in da je možno, da je na novo zaposlena čistilka po pomoti ali zaradi nevednosti spregledala kakšen odpadek, ki bi ga morala skladiščiti v drugem prostoru. Za pomoč in ustreznejšo ureditev problema zdravstvenih odpadkov so zaprosili že občino, rešitev problema pa še čakajo.
Pravila so jasna
Kot potrjujejo na inšpektoratu za zdravje ter na inšpektoratu za okolje in prostor, so predpisi za ločeno zbiranje odpadkov jasni. Odpadke se razvršča v zabojnike:
- kartonska in papirna embalaža: v plastične vreče in posode se sme odvreči škatlice zdravil, kozmetičnih izdelkov, pisarniških izdelkov in sterilni papir,
- plastično embalažo: v plastične in posode ali vreče se shrani prazne plastenke in votlo kartonsko embalažo napitkov, prazne plastenke infuzijskih raztopin, plastenke mil, razkužil, zdravil, prazni kozarčki od vode,
- ostre predmete: v plastične posode za enkratno uporabo, ki morajo biti hermetično zaprte se spravlja neuporabljene, dotrajane in nekontaminirane ostre predmete, steklene predmete in ostre instrumente,
- infektivne odpadke: v hermetično zaprte plastične posode se shrani kri in krvave telesne izločke, ostre predmete, obvezilni material, prepojen s krvjo ali ostalimi telesnimi izločki,
- material za enkratno uporabo: v plastične posode ali vreče se spravi plenice, operacijsko perilo, mavčne obloge, varovalna sredstva, rokavice, brizgalke, infuzijske sisteme brez igel, negnojni in neokrvavljeni obvezilni material, pregrinjala za preiskovalne mize in
- mešane komunalne odpadke: v smetnjake ali vreče lahko shranijo papirne brisače in robčke, odpadke iz pisarniških prostorov, čajnih kuhinj, čakalnic, garderob in toaletnih prostorov.
Globe do 10.000 evrov
Če zdravstveni in okoljski inšpektor presodita, da je določen zdravstveni zavod ali zdravnik koncesionar oziroma zasebnik ravnal drugače, ga lahko oglobijo s kaznijo od 3.500 do 10.000 evrov, pri čemer poudarjajo, da se z denarjem ne da odkupiti življenja ali zdravja ljudi.
"Vsi infektivni odpadki morajo biti pri zdravstvenih ustanovah nujno hranjeni pod ključem. Z infektivnimi odpadki mislimo predvsem na vse odpadke, pri katerih bi lahko ljudje prišli v stik s krvjo, sluzjo ali drugimi telesnimi tekočinami, prek katerih se prenašajo lahko krvno prenosljive bolezni. Pri stiku človeka, ki ima odprto rano ali ekcem na roki z recimo okrvavljeno gazo, obstaja nevarnost okužbe s hepatitisom B ali C in pa virusom HIV, zato morajo pristojne zdravstvene ustanove poskrbeti, da se ves tovrsten material do odvoza shranjuje v posebnih prostorih, škatlah ali omarah, ki so ves čas do odvoza pod ključem,“ je povedal Peter Otorepec z Inštituta za varovanje zdravja. Ostali zdravstveni odpadki, kot so neokrvavljene rokavice in papirne ambulantne podloge, se načeloma smejo odvreči v zaprtih vrečah v komunalne zabojnike.
Vsako leto vse več smeti
Po podatkih agencije za okolje in prostor se je v zadnjem petletnem obdobju količina nastalih odpadkov iz zdravstva povečevala, posledično je višja tudi količina odstranjenih odpadkov iz zdravstva. Teh letno pridelamo kar 10.000 ton. Natančneje: leta 2009 so zabeležili kar 12.596 ton odpadkov iz zdravstva ali veterinarstva in z njima povezanih raziskav. In sistem ločenega zbiranja odpadkov v zdravstvenih ustanovah bi moral biti še posebno strog, da se izloči majhen delež potencialno nevarnih in kemičnih odpadkov, ki lahko negativno vplivajo na okolje in na zdravje ljudi.
Te odpadke morajo pristojne komunalne službe razkužiti in odložiti na deponiji skupaj z drugimi odpadki, a ekologi opozarjajo, da je odpadkov, ki jih ni mogoče snovno obdelati, vsako leto vse več, s tem pa se deponije polnijo z odpadki, pri katerih ni mogoče povsem izločiti faktor grožnje za zdravje in okolje. In če upoštevamo, da že na običajnega prebivalca nastane letno okoli 450 kilogramov smeti oziroma 1,2 kilograma smeti na dan, se lahko v gorah smeti nedvomno prikrije tudi kakšen sicer navidezno nedolžen spodrsljaj, ki pa lahko neprevidne radovedneže, otroke ali tudi same smetarje predrago stanejo. Previdnost, vestnost in doslednost torej ni nikoli odveč.
Pa se vrnimo k primeru v Radencih. Pristojne inšpekcijske službe so po našem povpraševanju nemudoma sprožile postopek, si ogledale kraj dogodka, radenska komunalna služba pa je še isti dan odpeljala sporne odpadke. Inšpekcijske službe so sporočile, da primer še preiskujejo in da nas bodo o postopkih ter ugotovitvah obvestile naknadno. Smeti odpravljene - problem odpravljen, bi lahko sklepali. Vsemu navkljub ostaja upanje, da se dogodki podobne vrste ne bodo vrstili še naprej ter da se bo v mirni soseski in v večstanovanjski hiši ob cesti in parku vnovič zavel bolj svež veter dobrososedskih odnosov, ki ga ne bodo kalili spori zaradi smeti ali hvalevredni čut za odgovorno in zakonito ločevanje odpadkov vsak dan.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.