odpadek

Na vodovarstvenem območju odkrili gradbene odpadke

13. 02. 2025 10.30

Na območju gorjanske občine so v zadnjih dneh na več mestih po travnikih in tudi v strugi potoka odkrili razlitja mulju podobne snovi, za katero se je izkazalo, da je gradbeni odpadek. Snov so odkrili tudi znotraj vodovarstvenega območja, zato jo bodo interventno odstranili, da bi preprečili onesnaženje vodnega vira.

Belgijska vlada z opozorilom: Ne jejte božičnih drevesc

12. 01. 2025 18.12

Belgijska agencija za hrano je izdala zdravstveno opozorilo in sporočila, da ljudje ne bi smeli jesti svojih božičnih drevesc. Precej nenavadno, kajne? Poziv je prišel po tem, ko je mestni svet mesta Gent objavil recept, kako porabiti iglice z drevesca, da bi čim manjši del drevesc zavrgli.

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

22. 11. 2024 06.00

Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?

21. 11. 2024 06.09

Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Streha sveta zasuta z zamrznjenimi odpadki: šotori, embalaža hrane, kisikove jeklenke ...

06. 07. 2024 11.07

Mount Everest je zasut z zaledenelimi smetmi. Vedno večja gneča na strehi sveta tako ne terja le vedno več življenj, ampak pomeni tudi visoko okoljsko škodo. Tja so se na najvišjo čistilno akcijo na svetu podali šerpe in vojaki. Za čiščenje v neusmiljenih vremenskih pogojih bodo potrebovali več let.

Živ spomin na umrle, s katerim pomagate tudi žalujočim otrokom

20. 04. 2024 15.47

V Mozirskem gaju se rojeva prav poseben park – Park življenja. Svojci lahko v njem, ko jim umre ljubljena oseba, posadijo drevo in s tem živ spomin nanjo. Ta pa raste naprej prav tako kot spomini nanjo. Pri tem zeleni spomenik ne obremenjuje okolja, poleg simbolične pa ima projekt humanitarno noto. Izkupiček je namreč v največjem delu namenjen za pomoč žalujočim otrokom s hudo izkušnjo izgube.

Končan odvoz 2200 ton nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo

19. 03. 2024 12.55

Sanacija onesnaženega mulja na Koroškem je končana. Podjetje Saubermacher Slovenija je v Avstrijo v predelavo odpeljalo 2200 ton mulja, skupna vrednost projekta pa je stala slabih 640.000 evrov. So pa z okoljskega ministrstva sporočili, da bo potrebno v najkrajšem možnem času urediti center za ravnanje z onesnaženimi zemljinami na območju Mežiške doline in Celjske kotline.

Tudi domnevni organizator prevoza blata v Pivolo zavrača očitke

07. 02. 2024 15.07

Na mariborskem okrožnem sodišču so danes izvedli še enega v vrsti predobravnavnih narokov v zvezi z nezakonito odloženim komunalnim blatom, ki je junija 2021 onesnažilo okolje v Pivoli. Tokrat je pred sodnico stopil Anton Plut, ki mu obtožnica pripisuje organizacijo odvoza spornih odpadkov iz ptujske čistilne naprave. Krivde ni priznal.

Po mesecu dni s Koroškega odpeljali skoraj 2000 ton nevarnega mulja

12. 01. 2024 12.39

Prek javnega naročila izbrani izvajalec je s Koroškega na remediacijo v Avstrijo odpeljal zadnjo količino naplavljenega nevarnega mulja po obstoječi pogodbi, ki je predvidela odvoz 1700 ton mulja. Z aneksom, ki je v pripravi, bodo odpeljali še dodatnih 250 ton nevarnega mulja, so pojasnili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.

Stekel je odvoz nevarnega mulja s Koroške

11. 12. 2023 12.02

Stekel je odvoz v ujmi naplavljenega nevarnega mulja s Koroške. Mulj, ki je glede na vsebnosti težkih kovin opredeljen kot nevaren odpadek, so začeli odvažati z lokacije Krivograd. Izbrani izvajalec bo najprej odpeljal okoli 150 ton, v torek pa se odvoz nadaljuje po zastavljenem terminskem planu, so pojasnili na okoljskem ministrstvu.

Odvoz v ujmi naplavljenega mulja s Koroške prestavili na sredo

04. 12. 2023 11.11

Odvoz v ujmi naplavljenega nevarnega mulja s Koroške na remediacijo v Avstrijo se še ne bo začel danes, kot je bilo sprva načrtovano, ampak je začetek odvoza prestavljen na sredo, so pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor. Kmalu naj bi bili znani tudi rezultati analiz novembra odvzetih vzorcev krvi otrok iz petih koroških občin.

V ponedeljek začetek odvoza nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo

28. 11. 2023 13.30

Prek javnega naročila izbrani izvajalec, družba Saubermacher Slovenija, bo v ponedeljek začel s Koroške v Avstrijo na remediacijo odvažati v ujmi naplavljen mulj, ki je zaradi visokih vsebnosti težkih kovin opredeljen kot nevaren odpadek. Predviden je odvoz okoli 1700 ton mulja. Po pogodbi bo to državo stalo do največ pol milijona evrov.

Za odstranitev 1700 ton onesnaženega mulja s Koroškega se je odzval en ponudnik

08. 11. 2023 14.14

Na objavljeno javno naročilo, s katerim okoljsko ministrstvo išče ponudnika, ki bi s Koroškega v tujino odpeljal 1700 ton s težkimi kovinami onesnaženega mulja, opredeljenega kot nevaren odpadek, je bila v roku oddana ena ponudba. To trenutno pregledujejo, so pojasnili na ministrstvu. Ker postopek še ni končan, ga ne komentirajo.

Šefic napovedal nov sestanek s krajani Strug, ki se bodo selili

06. 11. 2023 09.32

Državni sekretar in vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je na novinarski konferenci spomnil na ključne ukrepe, ki jih vpeljuje novela zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov. Eden od ukrepov so denimo predplačila za obnove stanovanj, s katerimi želi vlada pospešiti sanacijo poškodovanih objektov. Za vse, ki živijo na poplavno ogroženih območjih, pa je predvidena nadomestitvena gradnja. Prebivalcem Strug bodo medtem geologi v sredo še enkrat predstavili vse okoličine v zvezi s plazom, ki ogroža naselje.

Kdo bo iz Slovenije odpeljal mulj, onesnažen s težkimi kovinami?

02. 11. 2023 17.52

Država išče ponudnika, ki bo s Koroškega v tujino odpeljal s težkimi kovinami onesnažen mulj, opredeljen kot nevaren odpadek. Predviden je odvoz okoli 1700 ton mulja, ministrstvo za okolje je objavilo javno naročilo, rok za izvedbo odvoza je najkasneje šest mesecev od podpisa pogodbe. 10.000 kubičnih metrov nenevarnega mulja pa bi lahko odložili na odlagališču na Prevaljah.

Delovno gradivo zakona o obnovi in razvoju pripravljeno za pregled

10. 10. 2023 16.08

Delovno gradivo zakona o obnovi in razvoju je pripravljeno za pregled, kmalu naj bi se z njim seznanila vlada, je na seji sveta koroške regije in regijskega razvojnega sveta v Dravogradu povedal vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic. Koroški župani so vnovič izpostavili vprašanje intervencijskih stroškov in mulja.

Koroški župani naklonjeni temu, da se mulj odpelje v tujino

06. 10. 2023 17.50

Trije koroški župani so se na delovnem sestanku z okoljskim ministrom Bojanom Kumrom in Tanjo Bolte z Direktorata za okolje dogovorili, da bodo za mulj, ki je opredeljen kot nevaren odpadek, pridobili uradne cene odvoza v tujino. Hkrati bo stroka skupaj s podjetjem Tab Mežica preverila možnosti odlaganja tega mulja na odlagališču v Žerjavu.

Nova analiza mulja: nevarne snovi odkrili na Prevaljah in v Mežici

03. 10. 2023 10.45

Avgustovske poplave niso le odnesle domov, avtomobilov in drugih predmetov, pač pa prinesle tudi ogromno mulja. Najnovejše rezultate analize je predstavila generalna direktorica Direktorata za okolje Tanja Bolte. Povedala je, da se je na območju nabralo precej snovi, okoli 25.000 kubičnih metrov naj bi bilo nevarnih odpadkov. Te so odkrili na Prevaljah in v Mežici. "Lokacije za odlaganje odpadkov smo iskali v dolini, ne drugod po Sloveniji." Koroški župani medtem izpostavljajo vrsto še odprtih vprašanj. Med drugim jih v Dravogradu bega, da je prvotno analizirani mulj s preseženimi vrednostmi težkih kovin zdaj opredeljen kot nenevaren odpadek.

Pritrjeni zamaški: je to res konec zbiranja v dobrodelne namene?

23. 09. 2023 09.25

Zamaški na nekaterih živilih so odslej pritrjeni na embalažo. In takoj je završalo. Nekateri se novemu sistemu posmehujejo, češ da z njim ne bomo rešili planeta, spet drugi opozarjajo, da je s tem onemogočena humanitarna dejavnost zbiranja pokrovčkov. A v resnici gre za pomemben korak in pravzaprav zmagovalno kombinacijo. Zamaški zdaj, zahvaljujoč novemu pakiranju, ne bodo v tolikšni meri ležali v naravi, kjer povzročajo hudo okoljsko škodo. Zbiranje pokrovčkov humanitarnim organizacijam pomeni veliko, a to bo kljub drugačni embalaži možno še naprej, zatrjujejo tako humanitarne organizacije kot centri za zbiranje odpadkov.

Koroška mesec in pol po poplavah: strah pred zimo se krepi

17. 09. 2023 11.00

Korošci s strahom pričakujejo jesen in zimo, saj hladnejši meseci tem krajem prinašajo več dežja in posledično možnosti za nove poplave in proženje plazov. Pokrajina, ki jo je avgustovsko katastrofalno vreme dobesedno razparalo, je še vedno močno poškodovana. Potekajo interventna dela na cestah in vodotokih. Nekateri se v svoje domove še ne morejo vrniti, spet drugi so v ujmi ostali brez vsega. Župane pa skrbi tudi onesnaženost mulja in zemljine, še posebej, ker država še vedno nima rešitve za prebivalce Mežiške doline.

V Mežici postavili tretji montažni most, v Črni asfaltirajo središče

12. 09. 2023 15.27

V mežiški občini so s pomočjo češke vojske postavili tretji montažni most, ki ga bodo uradno odprli predvidoma v sredo. Skoraj ves dan v sredo pa bo za promet zaprto središče Črne na Koroškem, saj bodo asfaltirali krožišče. S tem bodo predvsem zmanjšali prašenje v centru kraja, ki bo po načrtovanih jesenskih zasaditvah počasi dobival staro podobo.

Koroški župani Šeficu izpostavili problematiko naplavljenega mulja

09. 09. 2023 15.44

Po sestanku z državnim sekretarjem Boštjanom Šeficem koroški župani še nimajo odgovora na vprašanje, kam z naplavljenim muljem, dobili naj bi ga prihodnji teden. S pogovori so sicer bili zadovoljni, nadalje pričakujejo rešitve za razseljene po ujmi in pospešeno urejanje vodotokov. Na poizvedbo direkcije za vode se je javilo 74 izvajalcev.

Sadra na koroških poljih: odpadek je svinčena ruda, podana tudi kazenska ovadba

03. 08. 2023 10.13

Policijska uprava Celje je končala preiskavo sumov storitve več kaznivih dejanj s področja okoljske kriminalitete. Primer je javnosti poznan kot "sadra na koroških poljih". Na okrožno državno tožilstvo v Slovenj Gradcu so že podali kazensko ovadbo za osem kaznivih dejanj obremenjevanja in uničevanja okolja. V preiskavi so ugotovili, da so kmetje od lokalnega podjetnika odkupili apno, za katero se je sedaj izkazalo, da je industrijska sadra, ki je nastala kot stranski produkt zastarele in uradno opuščene oblike proizvodnje steklenih izdelkov.

KOMENTAR: Medvedi so z nami od nekdaj

14. 05. 2023 10.40

Del moje družine izhaja iz Notranjske. Včasih, zelo redko, smo šli tja na obisk, izlet. Spomnim se, da so nas nekoč številne očetove tete peljale nabirat divje maline. Preden smo začeli, so se malo zafrkavale iz mestnih otrok in nas v prijetno zvenečem notranjskem narečju opozorile, da lahko skozi gosto malinovo grmovje pogleda tudi kakšna kosmata šapa, ki pa naj jo raje kar pustimo pri miru. Sobivanja z medvedi so bili tam vsi navajeni in se niso preveč sekirali. Seveda je bilo to leta nazaj in zdaj je medvedov več, več pa je tudi ljudi, ki zasedajo območja, ki so nekoč pripadala samo gozdu, divjim malinam in medvedom.

Ostanek kitajske rakete se bliža Zemlji. Kam bo priletel?

04. 11. 2022 06.00

Kitajska vesoljska agencija CSMA je v ponedeljek v zemljino orbito z raketo Dolgi pohod 5B poslala tretji in zadnji gradnik vesoljske postaje Nebeška palača. Ker agencija po izpustitvi tovora ostanka rakete ni več spremljala, bo ta v petek padel na neznano lokacijo na Zemljinem površju. 23-tonsko železo bi lahko po izračunih strokovnjakov tla doseglo ali v katerem izmed oceanov ali pa Severni in Srednji Ameriki, južni Evropi, Afriki ali Avstraliji. Verjetnost srečanja s človekom je izredno majhna, v preteklosti je večina ostankov kitajskih raket pristala v oceanih. Nekatera španska letališča so zaradi potencialne nevarnosti dopoldne zaprla svoj zračni prostor. Ukrep je prizadel prihode in odhode z letališč v Barceloni, Taragoni, Reusu in na Ibizi.

'Nisem še doživel, da bi se ob grobovih žrtev dogajala volilna kampanja'

03. 11. 2022 06.05

Tudi na dan mrtvih, ko se spomnimo vseh pokojnih, ne glede na to, ali so bili rdeči, črni ali beli – ni šlo brez težkih besed o temačnih silah, izdajalcih in tistih, ki so bili na pravi strani. Kot da zgodovina ni povedala svojega, smo lahko v tem pregretem političnem vzdušju v Sloveniji pred predsedniškimi volitvami in tremi referendumi poslušali najvplivnejše politike v državi. Predsednik Pahor je govoril o spravi, ljubljanski župan Janković o izdajalcih in partizanih, nekdanji predsednik Kučan, da je imel Janković običajen politični govor, kandidatka za predsednico Nataša Pirc Musar, ki je tudi bila na Urhu, da sama ne bi uporabljala tako močnih besed, kot jih je Janković, in Anže Logar, pri spomeniku sprave, da se je prišel poklonit vsem mrtvim. Smo tik pred drugim krogom predsedniških volitev in referendumi – pred spravo ali novim razkolom? O tem sta spregovorila prvi predsednik vlade in član Nove Slovenije Lojze Peterle in Martin Premk iz Gibanja svoboda.

Coca-Cola HBC Slovenija zagotavlja 100-odstotno reciklabilnost embalaže za pijače

21. 10. 2022 00.15

Podjetje v prvem trajnostnem poročilu izkazuje pozitiven družbeno-ekonomski prispevek

Tudi pri sežigu odpadkov nastanejo 'odpadki'. Kaj naredijo z njimi?

17. 07. 2022 18.11

Obiskali smo sežigalnico Pfaffenau na Dunaju, ki jo tudi ljubljanske mestne oblasti izpostavljajo kot primer dobre prakse. Preverili smo, kako deluje in kako okolju prijazna je v resnici.

Ko odpadek dobi novo življenje

14. 06. 2022 09.37

Vsi vemo, da ima ločevanje odpadkov smisel le, če je na drugi strani nekdo, ki zbrane odpadke predela v material za ponovno uporabo in mu vdihne novo življenje. Takšna je tudi slovenska Radenska, ki velik del svojih izdelkov ponuja v embalaži iz recikliranih materialov.