FIT 24UR

Sladkorni bolniki naj poiščejo lekarne, v katerih ni potrebno doplačilo

Ljubljana, 28. 09. 2012 15.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Določene lekarne nekaterih pripomočkov za zdravljenje sladkorne bolezni ne zagotavljajo več brez doplačil, na ZZZS pa zavarovancem svetujejo, naj pripomoček pridobijo v drugi lekarni, kjer doplačilo ne bo potrebno.

Zavarovane osebe lahko podatke o tem, kje so lističi brez doplačila, dobijo na spletni strani zavoda ali na območnih enotah zavoda. direktorica področja za obvezno zdravstveno zavarovanje na ZZZS Uršula Jerše Jan.

Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pravijo, da so zavarovanim osebam z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem lekarne in specializirane prodajalne na podlagi pogodbe z zavodom dolžne zagotavljati tako aparate za merjenje glukoze v krvi kot tudi diagnostične trakove za aparat za določanje glukoze v krvi brez doplačil.

Na ZZZS pravijo, da je zelo pomembno tudi, da zavarovanci ob prevzemu aparata dobijo vse potrebne informacije, tudi o tem, ali določena lekarna hkrati ob aparatu zagotavlja tudi lističe. Dobavitelj, torej lekarna oz. specializirana prodajalna, je dolžan zagotoviti najmanj en tip aparata in en tip trakov brez doplačila, poudarjajo v zavodu.

Zaradi znižanih cenovnih standardov nekaterih medicinskih pripomočkov, ki jih je s koncem maja uveljavil zakon za uravnoteženje javnih financ, so nekatere lekarne in specializirane prodajalne od junija spremenile pogodbo z zavodom. Tako nekaterih pripomočkov za zdravljenje sladkorne bolezni ne zagotavljajo več brez doplačil, pojasnjujejo v zavodu.

Zavod zavarovancem v takih primerih svetuje, da pripomoček pridobijo brez doplačila v drugi lekarni ali specializirani prodajalni. Zavod ima namreč sklenjene pogodbe z več kot 160 dobavitelji takšnih pripomočkov po vsej Sloveniji.

Zdravila v lekarni
Zdravila v lekarni FOTO: Reuters

Novinarsko konferenco so na ministrstvu pripravili po sestanku državne sekretarke Brigite Čokl, predstavnikov zavoda in predstavnikov Lekarn Ljubljana in Gorenjskih lekarn. "Ti lekarni pokrivata polovico bolnikov s sladkorno boleznijo, ki uporabljajo testne lističe. Teh je v Sloveniji približno 20.000 od 120.000 ljudi, pri katerih je ugotovljena sladkorna bolezen," je povedala državna sekretarka. Po njenih besedah je poslovna odločitev večjih lekarn, da morajo zavarovanci lističe doplačevati, z javnozdravstvenega vidika moralno sporna.

Na problematiko je med drugim opozorila Zveza društev diabetikov Slovenije. "Žal se je v praksi izkazalo, da so posamezne lekarne in nekatere specializirane trgovine, ki prodajajo te trakove, izrabile situacijo in začele z nekaterimi nesprejemljivimi ukrepi (doplačila, zmanjševanje količin ...) na škodo nas diabetikov," so zapisali na svoji spletni strani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.