lekarna

Konec ugovora vesti za farmacevte
19. 12. 2024 17.30Poslanci državnega zbora so na izredni seji z 51 glasovi za in enim proti sprejeli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. Novela bo med drugim farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočila uveljavljanje ugovora vesti. Novelo so podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, nasprotovali pa so ji v NSi. V SDS so sejo obstruirali.

KSJS poslance poziva k črtanju člena o ugovoru vesti za farmacevte
11. 12. 2024 16.21Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) poslanke in poslance poziva, da z dopolnilom iz predloga novele zakona o lekarniški dejavnosti črtajo člen o ugovoru vesti farmacevtov. Opozarjajo, da je bil omenjeni člen "podtaknjen" naknadno, saj ga v besedilu, ki je bilo potrjeno na Ekonomsko-socialnem svetu, ni bilo.

Pravica do ugovora vesti: farmacevti bi paciente po zdravila lahko poslali drugam
09. 12. 2024 19.55"To je poseg v ustavno zagotovljene svoboščine in takšen predlog bi bilo treba umakniti." Tako so do potrjenega predloga novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki je konec minulega tedna razklal tudi koalicijo, kritični v Inštitutu 8. marec. Vanj se je namreč prikradel člen, ki uvaja pravico do ugovora vesti farmacevtov – denimo pri izdaji jutranjih ali kontracepcijskih tablet – in sicer na način, da lahko pacientko oziroma pacienta pošljejo v drugo lekarno. Nad predlagano vladno ureditvijo so presenečeni tudi v Lekarniški zbornici.

Slovenci so najraje lastniki: parkirišče, mirna okolica in prijazni sosedi
04. 12. 2024 13.56Prebivalci Slovenije večinsko živijo v hišah, kar je tudi prevladujoča preferenca, je pa v 20 letih prišlo do rahlega povečanja zanimanja za bivanje v stanovanjih. Pri tem ima prednost lastništvo, sprejemljiv pa postaja tudi dolgoročni najem, še posebej javni, kaže raziskava Stanovanjska oskrba v Sloveniji: družboslovna anketa o stanju in trendih.

Pomanjkanje več 100 farmacevtov bi lahko vodilo v zapiranje lekarn
22. 10. 2024 11.49V Sloveniji se soočamo z resnim pomanjkanjem magistrov farmacije in farmacevtskih tehnikov, kar ogroža dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev. Primanjkuje več 100 farmacevtov, opozarjajo v Lekarniški zbornici Slovenije. Če ministrstvo za zdravje ne bo ukrepalo, se obetajo dodatne težave, ki bi lahko vodile v zapiranje lekarn, dodajajo.

Z ostrim predmetom od uslužbenke lekarne zahteval denar
14. 10. 2024 10.50Iz Policijske uprave Kranj so sporočili, da so bili v sredo obveščeni o ropu lekarne v Škofji Loki. Zamaskiran moški je uslužbenki grozil z ostrim predmetom in od nje zahteval denar. Policisti zdaj pozivajo vse, ki bi karkoli vedeli, da jim to sporočijo.

Fakulteti za farmacijo in strojništvo bosta dobili nova objekta
09. 08. 2024 07.18Ljubljanski fakulteti za farmacijo in za strojništvo sta pridobili gradbeno dovoljenje za novogradnji. Nova objekta bodo zgradili na območju Kampusa Brdo, kjer že domujejo nekatere druge fakultete. Začetek gradnje obeh objektov pa naj bi bil prihodnje leto, so sporočili z Univerze v Ljubljani.

Kaj storiti, če predpisanega zdravila v lekarni ni na zalogi?
08. 07. 2024 18.22Se vam je že zgodilo, da vam je zdravnik predpisal zdravilo, ki ga v lekarni niste mogli dobiti? Ali pa da zdravila za otroka ni mogoče dobiti nikjer v državi? Takšni primeri na žalost niso redki in s takimi za bolnike stresnimi situacijami se v zadnjih letih soočajo številne lekarne ne le v Sloveniji pač pa po celotni Evropski uniji. Razlogi pa: od zastojev v proizvodnji do težav z javnimi naročili. In kaj pacientu, ki v lekarni ne dobi predpisanega zdravila, sploh preostane?

Policija v preiskavi smrti Matthewa Perryja zaslišala še eno znano osebo
05. 07. 2024 18.40Policisti še vedno preiskujejo smrt igralca Matthewa Perryja, ki je bil najbolj znan po vlogi v seriji Prijatelji, umrl pa je oktobra 2023 na svojem domu v Los Angelesu. Čeprav podrobnosti odkritij še niso v celoti javne, naj bi kriminalisti preverjali tudi informacije, povezane s tem, kdo je zvezdniku dobavljal ketamin, ki ga je imel v času smrti v telesu, zaslišali pa so tudi nekaj znanih oseb.

Ste si pred dopustom pripravili potovalno lekarno?
30. 06. 2024 07.55V Lekarniški zbornici Slovenije pred poletnimi dopusti svetujejo pripravo potovalne lekarne. Ta zagotavlja vsaj osnovno prvo pomoč tudi tam, kjer ni vseprisotnih lekarn in bolnišnic. Zbornica dopustnikom priporoča, naj poleg prve pomoči s seboj vzamejo zdravila proti prehladu, povišani telesni temperaturi, bolečinam, prebavnim težavam in alergijam.

Ne spreglejte: popust za vroče nepremičnine ob morju
19. 05. 2024 00.15Meteorologi nam obetajo vroče poletje, v nepremičninski agenciji Stoja Trade pa v Umagu zagotavljajo vroče cene za zadnjih deset apartmajev v prijetnem apartmajskem naselju Garden Palace Resort, ki se nahaja v prvi vrsti ob morju.

Novi Zakon o medicinskih pripomočkih razjaril obrtnike in lekarnarje
19. 03. 2024 19.49Predlog novega Zakona o medicinskih pripomočkih je na noge spravil gospodarstvenike, obrtnike in lekarnarje. Po novem bi namreč imeli slovenski proizvajalci nekonkurenčen položaj, manjši podjetniki, kot so optiki in čevljarji, ki izdelujejo ortopedsko obutev, pa zaradi visokih finančnih bremen ne bodo več mogli poslovati na domačem trgu. Zaradi dodatnih nalog pa bi lahko predvsem manjše lekarne na periferiji opuščale ponudbo določenih medicinskih pripomočkov, kar pomeni, da bi kratko potegnili tudi bolniki. In kaj pravijo na ministrstvu za zdravje?

Težave z dobavo zdravil: kaj to pomeni za bolnike?
23. 10. 2023 15.46Se vam je že zgodilo, da ste nujno potrebovali zdravilo, pa ga v lekarni niso imeli? To se dogaja bolnikom s Parkinsonovo boleznijo, s katero v Sloveniji živi 10.000 ljudi. In s takšnim odgovorom, da zdravila za moža ni, je bila soočena tudi Ljubljančanka Meta. Preklicala je vse lekarne, na koncu pa so zdravilo Nakom mite po skoraj tednu dni telefonskih klicev dobili v Dolenjskih lekarnah v Črnomlju. Kaj pa za bolnike pomeni, če zdravil ne jemljejo oziroma vzamejo nadomestek?

Zelena luč interventnemu zakonu glede javnega naročanja zdravil
13. 07. 2023 14.48Odbor DZ za zdravstvo je potrdil predlog Zakona o nujnih ukrepih za zagotavljanje nemotene preskrbe z zdravili, ki so ga pripravili na ministrstvu za zdravje, vlada pa ga je v DZ poslala po nujnem postopku. Ob strinjanju, da so spremembe na tem področju nujne, pa je bilo slišati tudi pozive, da je to vprašanje treba urediti sistemsko in dolgoročno.

Vlada sprejela zakon, ki bolnikom zagotavlja nemoteno preskrbo z zdravili
06. 07. 2023 13.48Po tem, ko se je v preteklih mesecih v lekarnah pojavilo pomanjkanje nekaterih zdravil, je vlada na seji zdaj sprejela zakon o nujnih ukrepih za zagotavljanje nemotene preskrbe z zdravili. "Sprejeti zakon je podlaga, da bodo imeli naši bolniki tudi v prihodnje na razpolago zdravila," je zagotovil sekretar na ministrstvu za zdravje.

Kaj so razlogi za trenutno pomanjkanje zdravil v Evropi?
03. 07. 2023 18.28Kako naj si razlagamo dejstvo, da je v tem trenutku okoli 300 zdravil, ki jih je na slovenskem trgu praktično nemogoče dobiti? Kako naj si starši otroka, ki ima angino, razložijo, da v lekarni niso mogli dobiti Ospena? Tudi Ospamoxa dlje časa ni bilo. Farmacevti mirijo, da četudi vašega zdravila trenutno ni, se vedno najde primerna zamenjava. Pa vendarle, kaj je razlog, da zdravil ni?

Kaj vse naj vsebuje potovalna lekarna?
01. 07. 2023 07.00Da bi bile počitnice čim bolj brezskrbne in da bi se v času dopustov pojavilo čim manj zdravstvenih težav in zapletov, je zdravniška zbornica pripravila nekaj praktičnih nasvetov. Katera zdravila naj ne bi manjkala na poti? Kako naj ravnajo kronični bolniki, ki so v času vročine še posebej ranljivi?

V lekarnah znova pomanjkanje zdravil
26. 06. 2023 20.11Je vaš otrok v zadnjih dneh zbolel za angino ali škrlatinko, je morda alergičen na cvetni prah? Vso srečo, sporočajo starši, ki so v zadnjih dneh v lekarnah zaman iskali zdravila za svoje bolne otroke, kot so sirupi Ospen, Claritin ali Calpol. Že tretjič letos se slovenske lekarne spoprijemajo z velikim pomanjkanjem določenih zdravil. Sirupa Ospen na primer ni mogoče naročiti že od konca maja, pojasnjujejo v lekarnah, a hkrati mirijo, da za skoraj vsako zdravilo obstaja primerna alternativa, nove zaloge pa pričakujejo konec julija.

Nekateri z biometrično izkaznico v lekarno, a sistem še ne deluje
04. 04. 2023 20.20K zdravniku, v lekarno, k optiku in v trgovino z medicinskimi pripomočki. Nova biometrična izkaznica naj bi po novem nadomestila tudi kartico zdravstvenega zavarovanja. V praksi pa še ni tako. Izvajalcev zdravstvenih storitev je več kot dva tisoč, sistem se šele uvaja in zato nekateri še niso mogli k zdravniku ali pa po zdravila v lekarno z novo osebno izkaznico. Koliko časa bo še tako in zakaj se pojavljajo težave?

V lekarno in k zdravniku (tudi) z biometrično izkaznico
01. 04. 2023 09.04Z današnjim dnem je biometrična osebna izkaznica uporabna tudi kot kartica zdravstvenega zavarovanja. Lekarniška zbornica Slovenije sicer priporoča vsem uporabnikom zdravstvenih storitev, da imajo pri sebi še vedno tudi kartico zdravstvenega zavarovanja, saj se lahko pojavijo nekatere tehnične težave.

Koliko mladi vedo o spolnosti pri 16 letih, ko imajo prvi spolni odnos?
27. 03. 2023 15.00Mladi vse bolj zgodaj vstopajo v svet spolnosti. Rezultati ankete so pokazali, da se je večina vprašanih v spolne odnose podala pri 16 letih. Kako dobro so mladi sploh pripravljeni na prvi spolni odnos pri tej starosti? Prve informacije o kontracepciji naj bi mladi dobili pri ginekologu, ki naj bi ga obiskali pred prvim spolnim odnosom. A je dostop do strokovnjaka otežen, še posebej, ker je ginekologov na primarni ravni pri nas premalo.

S ponarejenimi recepti iz zdravstvene blagajne iztržili več kot 175.000 evrov
21. 03. 2023 20.16V štirih od 10 kantonov Federacije Bosne in Hercegovine so v zadnjih osmih letih zabeležili več sto zlorab receptov. Farmacevti so pacientom brez njihove vednosti elektronsko izdajali zdravila na recept, nato pa od zdravstvenih zavodov prejeli plačilo za neizdana zdravila.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?
14. 03. 2023 06.09Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Minister Bešič Loredan želi odkupiti zemljišče ob Soči, kjer bo zasebna bolnišnica
07. 03. 2023 06.00Razkritje, da bo zasebnik Diagnostični center Bled, ki je v lasti državnih zavarovalnic Triglav in Sava Re, ob URI Soča gradil zasebno bolnišnico, je sprožilo burne odzive. Minister Bešič Loredan je napovedal, da bo država to zemljišče odkupila in ga namenila za širitev URI Soča ali Onkološkega inštituta. Mu bodo načrti uspeli? Generalni direktor Zvone Novina za rubriko Dejstva razkriva: kako bo bolnišnica videti in kakšni so načrti. Še več – državni URI Soča in zasebna bolnišnica bosta sodelovala. Medtem pa na Gorenjskem – na Golniku – svojo kliniko načrtuje kirurg Marko Bitenc. Bo tudi v tej Bitenčevi kliniki operiral minister Bešič Loredan?

Dobrotnik deset let plačeval zdravila tistim, ki si jih niso mogli privoščiti
21. 01. 2023 14.35Mestece Geraldine v Alabami je imelo dolga leta skritega dobrotnika, ki so ga poimenovali kar mestni angel varuh. Skoraj deset let je vsak mesec v lokalni lekarni prispeval denar za tiste, ki si niso mogli privoščiti zdravil.

V lekarnah premalo antibiotikov, na spletu pa vse več prevar pri nakupu zdravil
05. 01. 2023 16.35V nekaterih slovenskih lekarnah se srečujejo s primanjkljajem antibiotikov za otroke. V Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke ob tem zagotavljajo, da je težava zgolj začasna. V vladi pa svarijo pred lažnimi spletnimi stranmi za nakup zdravil, na katerih se pogosto pojavljajo različne prevare.

V Nemčiji primanjkuje zdravil, težave tudi v bolnišnicah
21. 12. 2022 13.05V Nemčiji primanjkuje ključnih zdravil, razlog za to pa so povišani stroški proizvodnje, zaradi česar se domačim farmacevtskim podjetjem proizvodnja določenih vrst zdravil ne izplača. Nemško zdravstvo se sicer spopada še z vrsto drugih težav, na pediatričnih oddelkih ob naraščanju števila obolelih otrok primanjkuje osebja in postelj.

Opustošeno, izropano območje, ki pa se veseli: Čudež je, da sem tukaj
12. 11. 2022 09.27V ukrajinski regiji Herson je odhod ruske vojske Ukrajincem prinesel veliko veselja. Čeprav v Kijevu ostajajo previdni, izpostavljajo, da se vojna nadaljuje, analitiki pa opozarjajo, da bi lahko šlo tudi za past, domačini praznujejo, saj so po dolgem obdobju dočakali nekaj olajšanja. Praznovanja so potekala tudi drugod po državi, med drugim v Kijevu in Odesi.

Boscarolovi milijoni: 'Najljubši dokument ob poročnem in rojstnem listu otrok'
04. 11. 2022 19.48"Dokument o večmilijonski donaciji zdravstvenemu domu Ajdovščina je eden mojih najljubših papirjev, poleg poročnega in rojstnih listov otrok." Takole je donacija Iva Boscarola razveselila direktorja ajdovskega zdravstvenega doma Egona Stoparja. Kar 25 milijonov je šlo v roke občine, od tega 10 milijonov za izgradnjo novega zdravstvenega centra, še 10 milijonov za reševalno-helikopterski center, skoraj milijon in pol pa za gasilce. Tu pa je še donacija vipavski škofijski gimnaziji, ajdovskem župnišču, tamkajšnjemu aeroklubu in zaposlenim, ki so bili zaslužni za Pipistrelovo zgodbo. Skupaj torej kar 30 milijonov. Pa je to Boscarolova zadnja donacija?

Državna revizijska komisija razveljavila razpis Dolenjskih lekarn
17. 10. 2022 12.59Državna revizijska komisija je ugodila zahtevku za revizijo, ki ga je v postopku pravnega varstva vložil Farmadent, in v celoti razveljavila postopek oddaje javnega naročila za štiriletno dobavo zdravil na recept naročnika Dolenjske lekarne Novo mesto.