Sirska blokada begunskega centra Yarmouk v bližini Damaska bi lahko pomenila, da bo 18.000 ljudi, ki so se tja zatekli pred vojno vihro, stradalo. Hrane jim namreč zmanjkuje, če jim je že ni celo zmanjkalo, saj že več dni do tja ni prispel niti en paket hrane. Sirske oblasti pa niti za velikonočni konec tedna ne nameravajo dopustiti, da bi tovornjaki dostavili humanitarno pomoč, poroča Observer.
Begunci naj bi se zatekli k skrajnostim, jedli naj bi listje in hrano za živali. Nedavno so se pojavila tudi poročila, da naj bi se hranili tudi s potepuškimi mački in psi. Blokada sirskega režima traja že skoraj 18 mesecev in do centra je prispelo le malo hrane. Le nekajkrat so oblasti dovolile, da so v Yarmouk dospeli tovornjaki in prostovoljci agencije ZN za pomoč in zaposlovanje beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA).
Yarmouk je bila največja palestinska soseščina v Siriji, kamor so se Palestinci zatekli pred arabsko-izraelskim konfliktom. Zdaj je zbombardirano območje, ki so ga zapolnili obupani prebivalci in opozicijski uporniki. Med Palestinci je mogoče najti tudi več tisoč sirskih državljanov, ki prav tako ostajajo brez dostopa do hrane.
Iz UNRWA so sporočili, da bi dnevno rabili vsaj 700 enot hrane, saj z eno enoto lahko nahranijo od pet do osem oseb. Tako bi preprečili, da bi ljudje stradali, vsekakor pa s tem ljudi ne bi nasitili. Od začetka leta so dnevno dobili 100 enot hrane. V zadnjih tednih pa so se razmere močno poslabšale, saj sirski režim zahteva predajo upornikov, ki so se nastanili v kampu.
Dogovor, ki so ga sprte strani, med njimi tudi palestinska frakcija, ki podpira sirsko vlado, sprejele januarja, so prekršili minuli mesec. Od takrat so sirske enote v ofenzivi v bližini kampa.
''Nič nimamo,'' je dejal 60-letni Abu Issa. ''Nimamo hrane, nimamo denarja. Delimo si hrano za živali, jemo travo, ki jo populimo na vrtovih. Sirska vojska ne dovoli, da bi karkoli prišlo do centra, če uporniki ne bodo zapustili Yarmouka. Ti pa nočejo oditi in mi smo ujeti med sprtima stranema. Imel sem tri sinove, na vsak način so hoteli oditi. Tihotapec jim je obljubil, da jih bo spravil ven, da jih bo spravil iz Sirije, ampak so jih že na prvi kontrolni točki ujeli. Zdaj o njih ne vem nič – ne vem, ali so živi ali mrtvi.''
Časnik Foreign Policy je nedavno pridobil dokument, v katerem potrjujejo trditvam opozicije, da režim predsednika Bašarja al Asada stradanje uporablja kot vojno orožje.
PREBERITE ŠE: Ob veliki noči je za končanje nasilja v Siriji pozval tudi papež.
Iz Sirije pa so po skoraj letu dni izpustili francoske novinarje.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.