Raziskava, ki so jo opravili na Japonskem, je pokazala, da so imele ženske, ki so uživale sojo, zvišan nivo genisteina, s tem pa so se zmanjšale možnosti, da bodo zbolele za rakom na dojkah.
Pri ženskah, ki so imele najvišji nivo genisteina, so zabeležili kar za tretjino manj možnosti za razvoj rakavega obolenja.
V 10-letni raziskavi je sodelovalo približno 25.000 žensk med 40 in 69 letom.
Raziskovalci pa so hkrati poudarili, da prevelike doze genisteina in drugih spojin iz skupine izoflavonov v obliki prehranskih dopolnil lahko možnosti za nastanek raka na dojki celo povečajo.
Zakaj ravno soja?
Soja je bogata z izoflavoni, ki delujejo kot antioksidanti in estrogeni. Zlasti pomembna sta genistein in daidzein, ki blažita simptome tistih vrst raka, ki so povezani s hormoni, saj ovirata nastajanje novih krvnih žil v tumorjih. Izoflavoni delujejo tako, da se vežejo na dele celičnih membran, kamor se ponavadi naselijo hormoni, ki povzročajo rast tumorjev.
Ni vsa soja dobra
Žal vsi sojini izdelki niso nujno bogat vir izoflavonov. Zaradi nihanja vsebnosti izoflavonov v zrnju od pridelka do pridelka ter tehnološkega postopka predelave soje (izpiranje sladkorjev z alkoholom) veliko sojinih izdelkov sploh ne vsebuje izoflavonov (npr. sojini polpeti, tofu in sojina omaka).
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.