Pred letom dni so na Pediatrični kliniki začeli uvajati tako imenovane insulinske črpalke, ki nadomeščajo trebušno slinavko, saj neprenehoma dovajajo insulin. Črpalke do zdaj uporablja 39 otrok in mladostnikov.
Z ekipo Vizite smo spoznali 14-letno Anjo, ki ima sladkorno bolezen že sedem let. Na začetku ni imela tipičnih znakov zanjo, je pa njena mati opazila, da se z njo nekaj dogaja. Ob pregledu krvi so zdravniki ugotovili, da gre za sladkorno bolezen.
Diagnoza sladkorne bolezni je za starše velik šok. Poleg dejstva, da gre za neozdravljivo bolezen, je potrebno osvojiti način zdravljenja in življenja s tem hudim obolenjem, zato gredo starši in otroci na učne tečaje, kjer jih zdravniki in medicinske sestre "naučijo" življenja z boleznijo.
Mnogo lažje pa je, pravi Anja, odkar ima insulinsko črpalko, saj z njo uravnava sladkorje v krvi, poleg tega pa ji ni treba več tako natančno paziti na obroke, saj insulin ves čas priteka v njeno telo.
Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri otrocih kadarkoli, najpogosteje ob vstopu v šolo, v puberteti, žal pa je v porastu tudi bolezen sladkorne bolezni pri malčkih od tretjega leta starosti.

Prvi znaki sladkorne bolezni so huda žeja, pogosto uriniranje, pa tudi utrujenost, hujšanje, pospešeno dihanje in splošno slabo počutje. Na te znake morajo biti starši torej pozorni, saj zgodnje odkritje bolezni pripomore k lažjemu začetku zdravljenja. Letno v Sloveniji na novo oboli od 40 do 45 otrok.
Prav inzulinska črpalka, poudarja magistra Nataša Uršič Bratina, s Pediatrične klinike v Ljubljani, odločno pomaga pri boljši uravnavi bolezni.
Vsi zdravniki se trudimo, da bi otroci s sladkorno boleznijo živeli čimbolj kvalitetno in običajno življenje, pravi mag. Bratina.