Ameriški znanstveniki z National Institute of Mental Health so ugotovili, da se pri ženskah mlajših od 45 let, ki trpijo zaradi depresije, zmanjša količina kostnega tkiva.
Izguba kostne mase je bila najbolj opazna v kolkih, kar za osem krat večja v primerjavi z ženskami, ki niso trpele za depresijo.
Rezultati raziskave temeljijo na opazovanju 133 žensk, starih od 21 do 45 let.
Depresija je imela na nivo kostne mase enak ali celo večji učinek kot že znani faktorji tveganja za nastanek osteoporoze, med katerimi so kajenje, pomanjkanje kalcija in premalo gibanja.
Kaj je osteoporoza?
Osteoporoza je stanje, pri katerem se količina kostnega tkiva zmanjša do te mere, da pride do zlomov kosti že ob normalnih obremenitvah.
Osteoporozo imenujemo tudi “tiha bolezen”, ker poteka izguba kostne mase brez vidnih znakov. Včasih se po dvigovanju težkih bremen lahko pojavijo rahle bolečine v križu in trajajo nekaj dni ali tednov nakar se zopet umirijo. Prvo prepoznavno zunanje znamenje kroničnega poteka osteoporoze je zmanjšanje telesne višine in sprememba postave. Postava dobi obliko jelke, ko se prsni koš in medenične lopatice pomaknejo bliže, na hrbtu pa nastanejo z obeh strani hrbtenice poševno potekajoče gube.
Dejavniki tveganja na katere nimamo vpliva
Genetski dejavniki - ženske manjše rasti, svetle polti in las, bela in azijska rasa, zgodnji klimakterij in odstranitev jajčnikov in starost. Z naraščajočo starostjo se namreč pogostost osteoporoze pri obeh spolih povečuje. Študije kažejo, da bosta vsaka druga ženska in vsak osmi moški starejša ob 50 let utrpela zlom, katerega vzrok bo osteoporoza.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.