
Norveški znanstveniki v svoji študiji navajajo, da "dobri" HDL holesterol lahko opozori na to, katera ženska ima v svojem telesu prisotnih več hormonov, imenovanih androgeni. Strokovnjaki te hormone povezujejo z nastankom raka na prsih, čeprav tega v študiji niso dokazali.
Norveška študija, ki je bila objavljena v reviji National Cancer Institute, je 20 let raziskovala primere skoraj 39 tisoč žensk. Študija sicer ni pokazala nobene povezave med holesterolom in rakom na prsih.
Je pa zanimiv podatek, da imajo ženske s prekomerno telesno težo in z visoko stopnjo holesterola HDL v telesu kar za tretjino manj možnosti za rakavo obolenje po izgubi mesečnega perila kot pa ženske z majhno telesno stopnjo HDL-a in manj kilogrami.
Androgen je moški hormon, za katerega znanstveniki v omenjeni študiji navajajo, da znižuje nivo "dobrega" HDL holesterola in hkrati dokazujejo, da hitro izmerljivi holesterol lahko pomaga pri prepoznavanju žensk, ki so v nevarnosti za obolenje.
Omenjena študija je sicer zelo splošna in zdravniki, ki so opravljali to raziskavo še naprej svetujejo zdrav in fizično aktiven način življenja, ki pripomore k zvišanju HDL holesterola v našem telesu.