Najbolj obiskana je travmatološka ambulanta, kjer vsak dan pregledajo od 250 do 300 bolnikov. Ob naročanju bolniki dobijo uro ob kateri naj se javijo v sprejemni pisarni, tu pa dobijo številko, ki jo lahko spremljajo na monitorju. Sicer pa ima ta ambulanta dve vrsti bolnikov. Tiste, ki so prišli na urgenco in dobijo uro in datum kar tam, ter stalne paciente, ki so klinični, operirani ali zdravljeni v bolnici. Ti so potem ob vsaki kontroli ponovno naročeni.
Čakalnice so ponavadi precej polne, a po mnenju čakajočih, ponavadi več kot nekaj deset minut ni potrebno čakati. Čakalne vrste se podaljšajo, kadar pridejo urgentni bolniki, ki imajo seveda prednost, ura naročenih bolnikov pa se odmika.
"Bolnik ima vso pravico, da je pregledan ob točno določeni uri, od točno določenega zdravnika. Vendar je pri omejenem številu zdravnikov, ki delajo hkrati na več deloviščih to včasih težko izvedljivo," meni kardiolog, prim. dr. Marjan Fortuna.
So pa ambulante, ki nimajo nujnih primerov. Bolniki so naročeni in na vrsti točno ob uri. Je pa res, da so čakalne dobe za to ambulanto pol leta.
Kaj pa pri zasebnikih?
Mnogi se zato, da se izognejo čakanju, raje odločijo za zasebne zdravnike. Pri njih so čakalne dobe izjemno kratke ali pa jih sploh ni. Zasebniki si namreč sami določijo, koliko bolnikov bodo pregledali v svojem ordinacijskem času.
Zasebni zdravnik dr. Grega Škorjanc ima nekaj čez tisoč pacientov, ker nima koncesije, kar pomeni, da morajo pacienti vsak pregled in vse storitve plačati iz lastnega žepa, se sam odloča, koliko bolnikov bo pregledal na dan.
"Zelo pomembno si je delo načrtovati vnaprej in si zagotoviti dovolj časa. To seveda vpliva tudi na kvaliteto dela, da človek ne dela pod pritiskom," meni Škorjanc.
Paciente Škorjanc naroča za teden dni vnaprej, čakalnih vrst v njegovi ordinaciji ni. Razen v nujnih primerih: "Urgentne primere smo zobozdravniki dolžni vzeti naprej, moramo pa vedeti, da so urgentni primeri točno določeni. To so hude bolečine, hude krvavitve oz. otekline."
Enako velja tudi za zasebne splošne zdravnike. Ti poleg nujnih primerov nekatere paciente obiskujejo tudi na domu, vendar ne v času dela ambulante.
Zasebna splošna zdravnica dr. Sonja Ukmar svoje paciente naroča že 15 let, to je uvedla že, ko se še delala v javnem zdravstvu: "Naročanje pacientov na uro skrajša dolgo, mučno, za paciente neugodno sedenje v čakalnici, kar lahko povzroči dodaten stres in dodatne okužbe."
Bolnike Ukmarjeva naroča na vsakih petnajst minut, ti pa žal pri svoji zdravnici niso niti toliko: "Petnajst minut bi bilo prekrasno in dovolj, vendar nam žal zavarovalnica oz. sistem našega dela, ne dovoljuje petnajst minut za enega pacienta. Včasih namenimo enemu pacientu samo pol krajši čas, torej sedem, osem minut. "
Ker je zasebna zdravnica s koncesijo, ji zdravstvena zavarovalnica narekuje, da mora v eni uri pregledati šest bolnikov, na teden pa lahko dela največ 35 ur. To pa je po mnenju naše sogovornice preprosto nemogoče.