zasebni zdravniki

Zdravniki posvarili pred posledicami novele zakona o zdravstveni dejavnosti
24. 03. 2025 11.15Več kot 4000 zdravnikov je v javnem pismu poslancem DZ, ki bodo v četrtek odločali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, posvarilo pred posledicami novele. Novela bi lahko vodila v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in bi ogrozila nekatere stroke, je opozorila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Zdravstvenemu domu Tolmin grozi kolaps nujne medicinske pomoči
13. 03. 2025 17.14Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Direktor ZD Primož Uršič opozarja, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.

Zdravniške organizacije napovedale ustavno presojo novele zakona o zdravstveni dejavnosti
21. 01. 2025 18.40V zdravniških organizacijah napovedujejo, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar. Zelo kritični so bili tudi do dejstva, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, pa so se na to napoved odzvali na ministrstvu.

Kaj bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?
17. 01. 2025 06.00Bodo zdravniki, zaposleni v javnih zavodih, ker ne bodo smeli delati pri zasebnikih, zapuščali javno zdravstvo? Se bodo čakalne vrste podaljšale in ali se lahko posledično poslabša tudi zdravstveno stanje številnih bolnikov? Zdravniška zbornica in sindikat Fides sta kritična, da predlagana novela zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo rešila problemov zdravstva ter da bolnika ne bo postavila v središče. Kaj torej bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?

Umik zakonskega predloga iniciative Glas ljudstva za jasno ločitev zdravstva
15. 01. 2025 15.10Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta pred sejo odbora DZ za zdravstvo iz postopka obravnave umaknila predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ga morali obravnavati na seji, so objavili na spletni strani DZ. Predlog novele so pripravili v iniciativi Glas ljudstva, ki je sporočila, da je bil umik dogovorjen s koalicijskimi poslanci.

Pirc Musarjeva nagovorila DZ, v dvorani ne vlade ne SDS
16. 12. 2024 09.57V državnem zboru je potekalo zadnje redno plenarno zasedanje v letošnjem letu. Uvodoma jih je na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je med drugim opozorila na nesprejemljivost zaničevanja sodnega sistema, policije in drugih institucij pravne države. Izpostavila je tudi porast nasilja, podnebno krizo, težave v zdravstvu in skrbi za starejše. Še preden je stopila pred mikrofon pa so dvorano zapustili poslanci poslanske skupine SDS. Prvak stranke Janez Janša je kasneje zapisal, da Pirc Musarjeva ni njegova predsednica. Govora predsednice niso poslušali niti predstavniki vlade.

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo
12. 12. 2024 07.22Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

Ker je želela shujšati, odpotovala v Turčijo, nazaj se ni vrnila
12. 11. 2024 15.21Sodna preiskava v Walesu je razkrila vzrok smrti 54-letne Britanke, ki je avgusta lani umrla med bariatrično operacijo na zasebni kliniki v turškem letovišču Antalya. Mati dveh otrok je med posegom utrpela poškodbo ene od glavnih arterij, kljub prizadevanju zdravniške ekipe pa je umrla. Za operacijo je odštela približno 3250 evrov.

Ministrica za zdravje o noveli, mariborski onkologiji in odhodu zdravnikov
19. 10. 2024 06.55Po veliki šlamastiki in sprenevedanju pri gradnji mariborske onkologije je šef urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu pri ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek vendarle ponudil odstop. Ministrica Valentina Prevolnik Rupel ga je sprejela, a s tem težav še zdaleč ni konec. Kdaj bodo bolniki z rakom prišli do človeku dostojnega zdravljenja, je velika neznanka. Po odkrivanju novih dokumentov ta teden v naši večerni oddaji, ki črno na belem dokazujejo, da je urad pod taktirko šefa Pliberška že pred enim letom vedel, da lahko nastanejo visoke pogodbene kazni, če ne bodo dobili soglasij stanovalcev, Pliberšek pa se ni odzval, dokumenti so ostali v predalu, smo v oddajo 24UR ZVEČER povabili zdravstveno ministrico.

Kako široko bodo zasebniki odprli vrata zdravnikom iz javnih bolnišnic?
18. 10. 2024 06.00"Dajmo enkrat jasno in glasno zapisati ločevanje javnega in zasebnega, da se vidi, da lahko zasebniki ravno tako poslujemo z zaposlenimi zdravniki, s svojimi sredstvi in opremo," pravi generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebnika koncesionarja. Ministrica za zdravje je razjezila zdravnike, ki se bodo morali odločati med delom v javnih zavodih ali pri zasebnikih. Analizirali smo tudi razmejitev dela zdravnikov v Italiji in Avstriji, so tam bolj strogi glede dvojnega dela kot pri nas?

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov
17. 10. 2024 15.15Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

Dvigala v UKC-ju po vrtoglavi ceni, razmere zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov
16. 10. 2024 19.35Medtem ko bo ministrstvo za zdravje za vsakega od osmih novih dvigal v ljubljanskem kliničnem centru odštelo dobrih 332.000 evrov, so v eni od zasebnih družb pravkar kupili in postavili novo, sodobno in eno najhitrejših dvigal pri nas za vsega manj kot 60.000 evrov. Ali drugače: skoraj šestkrat manj, kot bo za posamezno dvigalo plačala država iz naših žepov. Zakaj tako? Razmere v javnem zdravstvu zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov, ki so postali tako rekoč vsakodnevni.

Bodo višje plače ustavile val odhodov iz javnega sektorja?
26. 09. 2024 19.36V javni upravi so nekateri uslužbenci doslej dobivali plačo, nižjo od minimalne. Te dolgoletne sramote bo končno konec, pravijo. Odprtih vprašanj je sicer še veliko, v številnih poklicih se soočajo tudi s hudim pomanjkanjem kadra. V šolstvu, zdravstvu in na upravnih enotah upajo, da bodo višje plače ustavile val odhodov, ki je že resno načel kakovost javnih storitev. Pa bo javni sektor res postal bolj privlačen za iskalce zaposlitve, kot trdi finančni minister?

'Na žalost bo treba z zakonom udariti po mizi, ker nekateri nimajo meja'
25. 09. 2024 06.00Zdravstvo je na robu, novela zakona ogroža bolnike in vodi v zlom zdravstva – to so napovedi nekaterih najvplivnejših obrazov zdravništva, ki vlado pozivajo, naj iz novele umakne člen, ki zdravnikom, zaposlenim v javni mreži, prepoveduje delo pri zasebnikih. Kdo bo prevzel odgovornost, se sprašujejo, ko v bolnišnici ne bo več plastičnih kirurgov, ki bi zdravili opekline, kirurgov, ki bi operirali težke poškodbe glave, ortopedov in dermatologov. V oddaji 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović in predsednik vladnega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj.

V Fidesu prepričani o nesorazmerjih v razvrstitvi plačnih razredov
20. 09. 2024 15.48V predlagani razvrstitvi plačnih razredov, o kateri se v okviru pogajanj o plačah v javnem sektorju dogovarjajo za steber zdravstva, so po mnenju zdravniškega sindikata Fides nesorazmerja. Fides, ki v omenjenih stebrnih pogajanjih ne sodeluje, sicer še naprej vodi stavko in se z vladno stranjo ločeno sestaja na stavkovnih pogajanjih.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'
16. 09. 2024 15.45V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?
12. 09. 2024 06.00Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

'Zdravniki v javnem zdravstvu ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu'
11. 09. 2024 06.47Osnutek vladne novele zakona o zdravstveni dejavnosti predvideva, da zdravniki iz javnega zdravstvenega sistema ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Dodala je, da skušajo zaposlene z novelo motivirali, da bi čim več dela opravili v matičnem javnem zavodu. Sicer pa sta premier in ministrica osnutek predstavila tudi predstavnikom Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije in obeh zbornic, ki pravijo, da morajo vsebino še preučiti.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'
23. 08. 2024 14.42Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Fides širi stavkovne zahteve, Glas ljudstva pripravlja svoj zakon
21. 08. 2024 14.11Zdravniški sindikat Fides je v torek vlado obvestil o dodatnih stavkovnih zahtevah. Med drugim si želijo aktivne vloge pri pripravi zakonodaje na zdravstvenem področju ter tega, da vlada vključi predstavnike sindikata v pripravo vseh zakonov in podzakonskih aktov na področju zdravstva. Civilna iniciativa Glas ljudstva je medtem kritična do zdravstvenega ministrstva, ki kljub napovedim še ni pripravilo predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejila javno in zasebno zdravstvo. Če zakona do začetka septembra ne bodo poslali v javno razpravo, namerava iniciativa v državni zbor s podporo vsaj enega poslanca vložiti svoj zakon.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Študij medicine na Primorskem: univerza bo sodelovala s 13 zavodi
01. 07. 2024 18.23Predstavniki Univerze na Primorskem in 13 zdravstvenih zavodov s celotne Primorske so v Kopru podpisali pismo o nameri o sodelovanju pri pripravi, razvoju in izvajanju študijskega programa medicine. Štiri bolnišnice ter zdravstveni domovi in zasebni zavodi so se predvsem zavezali, da bodo študentom omogočali praktično usposabljanje.

'Koncesije, ki so jih pridobili zdravniki, so se na trgu preprodajale dalje'
20. 05. 2024 14.22Premier Robert Golob je na seji DZ med ukrepi za krepitev javnega zdravstva navedel ločitev javnega in zasebnega ter spremembe na področju koncesij. Za povečanje števila zdravnikov je napovedal odprtje tretje medicinske fakultete pri nas, dogovor z Univerzo na Primorskem bodo podpisali v sredo, prva generacija študentov naj bi se vpisala leta 2027. V NSi zaradi napovedanih sprememb zahtevajo sklic nujne seje parlamentarnega odbora za zdravstvo.

Cher in sin sta se dogovorila, da začasno opustita boj za skrbništvo
18. 05. 2024 08.00Cher in sin Elijah Blue Allman se strinjata, da bosta začasno prekinila boj za skrbništvo pri zasebni mediaciji. Pevka je namreč vložila zahtevo za skrbništvo, ta pa je bila januarja zavrnjena. Mati se naj bi bala za življenje svojega sina, ta pa pravi, da je skrb odvečna, prav tako pa meni, da če bi že potreboval skrbnika, ona za to vlogo po njegovem mnenju ni primerna.

Vladni načrti za odpravo 'dvoživkarstva': pridobili smo izhodišča
16. 05. 2024 18.58Bo res javno zdravstvo javno in zasebno zasebno? Kako bi vlada odpravila dvoživkarstvo? Pridobili smo izhodišča za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so v koalicijskem usklajevanju in bi po besedah Goloba jasno in dokončno razmejila javno in zasebno zdravstvo. Med drugim bi lahko zaposleni v javnem zdravstvenem zavodu z dovoljenjem direktorja delali samo pri drugem javnem zavodu, a le če pri storitvah, ki jih opravljajo, niso presežene najdaljše dopustne čakalne dobe oziroma ne odklanjajo nadurnega dela pri matičnem delodajalcu. Vlada pa napoveduje tudi cenovno kapico zdravstvenih storitev.

Beovićeva: Pri zakonski razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva potrebna previdnost
16. 05. 2024 15.34Pri zakonski razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva, ki jo je napovedal premier Robert Golob, je treba biti previden in ugotoviti, kaj bi prineslo čim več kakovostnih storitev tistim, ki jih potrebujejo, meni predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović. Za predsednico zbornice zdravstvene in babiške nege Moniko Ažman pa je razmejitev poštena.

'Do leta 2026 bi lahko brez ginekologa ostalo še 150.000 Slovenk'
10. 05. 2024 10.20Stavka zdravnikov traja že od sredine januarja, rešitve, s katero bi bili zadovoljni obe strani, pa še vedno ni. Zdaj so ginekologi in zasebni zdravniki na vlado naslovili poziva k ureditvi razmer v zdravstvu. Ginekologi so v javnem pismu s 157 podpisniki opozorili na težke razmere v primarni ginekologiji. Opozorili so tudi na možni črni scenarij, po katerem bi še 150.000 Slovenk po letu 2026 ostalo brez osebnega ginekologa, če bi se upokojili vsi ginekologi, ki imajo za to pogoje.

Sestri po smrti mame medicinskemu centru očitata več kot 60 nepravilnosti
07. 05. 2024 19.43Največja zasebna bolnišnica v Sloveniji, Medicinski center Medicor v Izoli, kjer zdravijo kardiovaskularne bolezni, se sooča s hudimi obtožbami. Več kot 60 nepravilnosti ji očitata hčerki pokojne 80-letne pacientke, ki je izkrvavela po posegu na srcu. V bolnišnici vse očitke zavračajo, ministrstvo za zdravje pa je v tem primeru odredilo sistemski nadzor. K strokovnemu nadzoru je pozvalo tudi Zdravniško zbornico in Zbornico zdravstvene in babiške nege.

Beović: Obravnava zdravnikov zadnje čase ne sproža prijetnih občutkov
10. 04. 2024 17.16Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović je v odzivu na neuspelo mediacijo med Fidesom in vlado dejala, da je obravnava zdravništva s strani odločevalcev zadnje čase neverjetna in ne sproža prijetnih občutkov. Razočarani so tudi pacienti, saj ni jasno, kdaj in kako se bo stavka končala, poudarja zastopnik pacientovih pravic za območje Ljubljane Marjan Sušelj. V prihodnjih mesecih bi se lahko zaradi stavke stanje v zdravstvu zelo poslabšalo, opozarja.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?
11. 03. 2024 19.46V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?