Krivi uboja iz malomarnosti. Tako se glasi odločitev sodišča, ki je odločalo o usodi šestih znanstvenikov in strokovnjakov in enega državnega uslužbenca. Sodili so jim, ker so kljub temeljitemu preučevanju tresenja tal prebivalcem sporočili, da jim ne grozi nobena katastrofa, kmalu potem pa je italijansko L'Aquillo stresel uničujoč potres.
V potresu je leta 2009 umrlo več kot 300 ljudi, srednjeveško mesto je bilo skoraj popolnoma uničeno, več deset tisoč ljudi pa je ostalo brez strehe nad glavo. V Italiji se je razplamtela debata o napakah, ki so vodile do katastrofe.
Odvetnik Carlo Sica, ki zastopa italijansko vlado, pod okriljem katere deluje tudi urad za oceno tveganja, je prejšnji teden sicer sodišče zaprosil za oprostilno sodbo. Kot je povedal, bi bila obsodilna sodba precedenčen primer, kar je močno pretreslo znanstvene kroge. Ti vztrajajo pri svojem – več kot 5000 znanstvenikov je podpisalo pismo predsedniku Giorgiju Napolitanu, da nihče ne more zagotovo napovedati potresa.
Odvetnik Filippo Dinacci, ki prav tako zastopa znanstvenike, je ocenil, da so podlaga za obsodbo njegovih klientov srednjeveški zakoni, ki nujno potrebujejo popravke.
Drugačnega mnenja pa so številni Italijani, ki so zaupali znanstvenikom, ki so se zaradi več premikov tal celo sestali na posebnem sestanku, a nato zatrdili, da potresa večjih razsežnosti najbrž ne bo, da pa je dobro, če se pri gradnji stavb upošteva protipotresne ukrepe.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.