POPKAST

Finančni Popkast: visoki fiksni donosi

Ljubljana, 05. 10. 2023 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Adi Omerović
Komentarji
6

Rdeča nit tokratnega finančnega Popkasta je slovenski delniški trg in fiksni donosi obveznic ter zakladnih menic. Današnja gostja Karmen Pogorevc iz Ljubljanske borze je poudarila več načinov, ki poleg varčevanja na bankah vlagateljem omogočajo donose nad 3 odstotki, včasih celo več kot 5 odstotkov.

Na svetovnih finančnih trgih se odvijajo veliki premiki. Moč dolarja ne pojenja, posledično pada vrednost zlata. Vlagatelji se počutijo čedalje bolj prestrašeni in naložbe usmerjajo na obvezniške trge. V ZDA so donosi poskočili za 500 bazičnih točk, kar predstavlja 5 odstotnih točk, pri tako imenovanih 90 dnevnih T-Billsih (Treasury bills) je trenutno donos 5,35-odstoten. Pri nas jim pravimo zakladne menice in donosi se gibljejo od 3,15 odstotka, pa tudi do 3,7 odstotka, pojasni Karmen Pogorevc iz Ljubljanske borze, kjer zakladne menice kotirajo. "Popularnost zakladnih menic se povečuje, likvidnost je dobra, kar pomeni, da jih tudi brez težav lahko prodate tudi prej, kar je odličen signal, ki smo ga zelo veseli."

V ZDA so donosi na večletne obveznice na podobno visokih ravneh kot leta 2007, ko so bili blizu petim odstotkom. V Sloveniji smo v preteklosti obveznice izdajali predvsem institucionalnim vlagateljem, fizičnim osebam so za nakup na voljo na sekundarnem trgu. Naši donosi obveznic so nižji kot v ZDA, vendar še vedno dosegajo več kot 3,5 odstotka. "Ministrstvo za finance je že marca napovedalo, da bi lahko imeli kmalu izdajo ljudskih obveznic, že v tem letu. To so dejansko že storili na Hrvaškem in izdali za več kot milijardo evrov obveznic po 3,6-odstotni stopnji in povpraševanje je bilo ogromno."

Karmen Pogorevc iz Ljubljanske borze
Karmen Pogorevc iz Ljubljanske borze FOTO: POP TV

Izdajo obveznic za svoje državljane so imeli tudi na Portugalskem, v Španiji, Italiji, Belgiji in še bi lahko naštevali. Države ob visoki inflaciji ponujajo alternative, ki so dokaj varne. Vse bolj se poudarjajo tudi 'zelene' obveznice ESG (angl. Environmental, social, and corporate governance), ki imajo v finančnem svetu čedalje pomembnejšo vlogo. "Ni namen, da imajo višje donose, namen je, da so bolj družbeno odgovorne."

Lepi donosi so tudi pri t. i. komercialnih zapisih, ki jih izdajajo podjetja. To se zgodi, ko podjetja potrebujejo denar in so vlagatelju za krajši čas pripravljena plačati tudi pet in več odstotkov za vloženi denar. "Vedno moramo gledati tudi tveganje, ki je v tem primeru višje, ker gre za podjetje in ne za državo." Do zdaj so komercialne zapise izdajala elektro podjetja, Gen-I, včasih tradicionalno Gorenje, nazadnje Javna razsvetljava in SIJ (Slovenska industrija jekla).

Pregledali smo tudi trg slovenskih delnic in sestavo osrednjega indeksa SBI TOP, ki je imel še pred avgustovskimi poplavami boljši donos kot osrednji ameriški indeks S & P 500, v katerem je 500 svetovno velikih podjetij. "Poplave so enkratni dogodek in naš indeks je takrat padel za kar 6 odstotnih točk, eni pravijo, da je treba kupovati ob takšnih priložnostih."  V slovenskem indeksu je 9 delniških družb.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V finančnem Popkastu smo podrobneje analizirali 4 največje delniške družbe, ki predstavljajo kar 80 odstotkov slovenskega indeksa SBI TOP. Krka, NLB, Petrol in Zavarovalnica Triglav.

 KRKA

Krka s simbolom KRKG predstavlja tretjino slovenskega indeksa. Ima tudi največjo tržno kapitalizacijo 3,3 milijarde evrov. Prihodki in dobiček od leta 2015 naraščajo. Cena delnice je trenutno pri 108,50 evra.

Delnice Krka
Delnice Krka FOTO: Investing.com

Pri Krki se pogosto omenja ruska valuta rubelj, ki zelo niha, in ker je za Krko zelo pomemben ruski trg, imajo tam tudi tovarno in delavce. Zdravila niso pod sankcijami, zato prodaja poteka nemoteno. Prihodki v rubljih pa se pri konverzaciji v evre lahko zelo spremenijo. "Če rubelj precej pade, to pomeni, da boš dobil manj evrov za isto količino prodanih zdravil."

 NLB

Podatki o NLB pod simbolom NLBR so na voljo od leta 2018, ko je država prodala delež banke. Delnica se trenutno prodaja za 74,20 evra, najnižja cena v zadnjem letu je bila 52 evrov. Razmerje med ceno delnice in dobičkom (P/E) je zelo nizko (3,7), kar nakazuje, da je delnica "poceni."

Delnica NLB
Delnica NLB FOTO: Investing.com

Tržna kapitalizacija NLB je ocenjena na skoraj milijardo in pol. Dividenda je še višja kot pri Krki.

ZAVAROVALNICA TRIGLAV

Zavarovalnica Triglav kotira na borzi od leta 2009 pod simbolom ZVTG. Cena delnice je trenutno pri 30 evrih, skoraj najnižje v tem letu. Najvišjo ceno je v zadnjih 52 tednih dosegla pri 40 evrih. Delnica je utrpela velik padec avgusta zaradi katastrofalnih poplav.

Delnica Triglav
Delnica Triglav FOTO: Investing.com

Zavarovalnica Triglav ima zelo visoko dividendo (8,20 odstotka) in prav tako zelo privlačno razmerje med ceno delnice in dobičkom (P/E) – 5,5.

PETROL

Mnogi so delnico Petrola unovčili, ko je bila na vrhuncu leta 2006, takrat je dosegla vrednost 50 evrov. Delnica Petrola, ki jo na borznih tečajih najdete pod simbolom PETG, je trenutno vredna 23 evrov. V zadnjem letu pa je dosegla tudi nižjo vrednost, in sicer 18 evrov.  

Delnica Petrol
Delnica Petrol FOTO: Investing.com

Tržna kapitalizacija Petrola je pod milijardo, prejšnje leto pa so ustvarili več kot 9 milijard prihodkov. Dobiček na delnico je zelo nizek (EPS) (1,5).

V finančnem Popkastu smo govorili tudi o naložbenih strategijah in se dotaknili področja regulacij kripto sredstev, ki bi se v prihajajočem obdobju lahko na borzah pojavile kot ETF.

Omejitev odgovornosti: Finančni Popkast ne predstavlja storitev investicijskega svetovanja. Vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali prodajo finančnih instrumentov, temveč je namenjena informiranju javnosti. Trgovanje predstavlja tveganje in lahko povzroči izgube.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ratix
10. 10. 2023 17.15
pomembni so investicijski cikli. Ni volatilnosti, ni ikvidnosti. Trenutno so solidno donosne le ameriške obveznice
Delavec_Slo
05. 10. 2023 09.55
+2
No če bi res bilo tako lepo in svetleče bi vsi tisti, ki investirajo bili blazno bogati , kar pa vidimo, da je takih zelo zelo malo, ostali pa se komaj preživijo s tem, veliko jih je pa bankrotiralo!! Tako da mečite pesek v oči komu drugemu!
ZeeZee80
05. 10. 2023 09.50
+4
Fiksni, zagarantirani,najvišji možni, najbolj varni,....dokler se ne zatakne. Poj pa ostaneš sam,pa brez denarja. V redu je . Hvala,ampak ne hvala.
proofreader
05. 10. 2023 08.49
+9
Torej realno z investicijo v delnice Ljubljanske borze izgubljamo, ker je inflacija višja?