Pravega prijatelja spoznamo v nesreči, pravi stari rek. In tako je bilo tudi, ko sta se Herman in Lundy znašla v newyorškem zavetišču za živali. Herman je golob, ki zaradi nevrološke poškodbe ne more več leteti. Lundy je pasji mladiček, vrste čivava, ki zaradi prirojene napake ne more uporabljati zadnjih nog in posledično ne more hoditi. Med golobom, ki ne leti, in kužkom, ki ne hodi, se je spletla prav posebna vez. Postala sta tako rekoč najboljša prijatelja, ki se ne zmenita za razlike.
Hermana so našli pred več kot letom dni. Sedel je na parkirišču avtosalona in se kar tri dni ni premaknil. Takrat so njegovi rešitelji spoznali, da ubogi golob ne more leteti, zato so ga odpeljali v organizacijo Mia Foundation iz New Yorka, ki skrbi za živali s prirojenimi napakami in fizičnimi deformacijami. Ustanoviteljica zavetišča Sue Rogers se je po pomoč obrnila na bližnjo organizacijo, ki skrbi za reševanje divjih živali, kjer pa so ji odvrnili, da golobu ne morejo pomagati in da bi ga morali uspavati. Rogersova se je zato odločila, da bo zanj skrbela sama. Golob zdaj večino časa preždi na posteljici, vsak dan pa ga skrbnica odpelje na zrak, kjer ga skuša stimulirati pri gibanju.
Približno osem tednov stara čivava Lundy je v zavetišče prišla pred kratkim. Tja so ga pripeljali njegovi rejci iz Južne Karoline, ki so opazili, da mladiček ne more uporabljati zadnjih nog. Ko je prispel v zavetišče, je bil tako majhen, da bi ga lahko pospravili v srajčni žep. Rogersova predvideva, da so njegove težave posledica poškodbe hrbtenjače.
Prijateljstvo, ki rešuje druge živali
Njuno prijateljstvo se je rodilo, ko je nekega dne Sue Hermana za hip odložila na blazino poleg Lundyja. Presenečena je opazila, kako sta se živalci praktično v trenutku stisnili druga k drugi. Herman svojega prijatelja ni napadel s kljunom, Lundy pa goloba ni skušala zagrabiti z zobmi. Čeprav pripadata različnim vrstam, sta takoj sklenila prijateljstvo. Čivava tako niti ne trzne, ko ga golob pohodi, slednji pa svojemu prijateljčku pusti, da mu grizlja peruti.
Rogersova je njuno nenavadno prijateljstvo ovekovečila s kamero. Fotografije prikupnega parčka, ki jih je nato zavetišče objavilo na svojem Facebook profilu, so takoj zakrožile po spletu in v hipu ogrele srca več milijonov ljudi po vsem svetu. V enem samem dnevu je zavetišče dobilo pet milijonov novih sledilcev, denarne donacije in prošnje za posvojitev njihovih živali pa kar dežujejo. Nenavadno prijateljstvo Hermana in Lundy prispeva k temu, da bodo lahko v zavetišču pomagali še več živalim. Samo v dveh dneh je namreč fundacija zaradi prikupne zgodbe prejela za več kot 6000 dolarjev (5540 evrov) novih donacij. S tem denarjem pa bodo lahko pokrili visoke stroške veterinarskih operacij, ki jih potrebujejo živali v njihovi oskrbi.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.