Petkratni dobitnik šampionskega prstana lige NBA Dennis Rodman se odpravlja v Rusijo. Namen njegovega obiska je v domovino pripeljati v Rusiji obsojeno 31-letno košarkarico Brittney Griner, ki naj bi prihodnjih devet let preživela za zapahi, ker so jo zalotili pri tihotapljenju in posedovanju marihuane. Rodman naj bi za njeno premestitev zaprosil kar samega Putina, odpotoval pa naj bi že v prihodnjih dneh.
61-letnik je v intervjuju za NBC News dejal: "Imam dovoljenje, da se odpravim v Rusijo, da bi pomagal tisti punci. Odpotovati bom skušal že ta teden. Putina dobro poznam!" Čeprav so Združene države po ruski invaziji na Ukrajino uvedle posebne sankcije, svojim državljanom pa so odsvetovale tudi potovanja v Rusijo, Rodman ne potrebuje posebnega dovoljenja države, le vizo za vstop v Rusijo.
Rodman je v preteklih letih postal nekakšen neuradni diplomat, ki je ustvaril nekaj prijateljstev z mednarodnimi voditelji, ki niso v najboljših odnosih z ZDA. Nekdanji član moštva Chicago Bulls je tako voditelja Severne Koreje Kim Džong Una naslovil kot svojega prijatelja in dejal, da je zelo dober človek. Leta 2014 je celo pomagal pri izpustitvi ameriškega zapornika Kennetha Baeja, leta 2018 pa se je v Singapurju celo pridružil srečanju Donalda Trumpa in Kim Džong Una.
Z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom se je spoznal leta 2014, tudi za Putina pa je dejal, da je 'skuliran tip', njuno srečanje pa se je nanašalo striktno na šport. "Ne poznajo ameriške košarke in nogometa. Tja sem šel, da bi zastopal Ameriko in predstavil košarko. Nisem politik, sem ambasador košarke. To je vse," je takrat za Fox Business povedal Rodman.
Primer 31-letne ameriške košarkarice, dvakratne olimpijske prvakinje, sicer že dlje časa povzroča dodatne napetosti med Moskvo in Washingtonom. Grinerjevo so v Rusiji aretirali 17. februarja, le teden dni pred začetkom ruske invazije na Ukrajino, zaradi katere so zahodne sile uvedle obsežne sankcije proti Rusiji.
V zadnjem obdobju so ameriške oblasti sprožile diplomatsko kampanjo za osvoboditev Grinerjeve. Tako je ameriški državni sekretar Antony Blinken 29. julija prvič po začetku ruske invazije na Ukrajino po telefonu govoril z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, pri čemer ga je skušal prepričati, naj sprejme ameriško ponudbo za zamenjavo zapornikov, s katero naj bi Rusi Američanom med drugim predali tudi košarkarico.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.