Zakaj je 64-letni Hans Zimmer poleg morda Johna Williamsa in Ennia Morriconeja eden največjih filmskih skladateljev vseh časov, smo lahko tokrat slišali na skoraj triurnem spektaklu Hans Zimmer Live v Stožicah. Četudi se je Zimmer v Frankfurtu rodil v družino dedičev dunajskega zrezka, se je odločil, da bo njegova pot popolnoma drugačna. Po kalvariji skoraj desetih šol je v želji, da bi ustvaril nekaj svojega, hkrati pa povzročal nered in kaos, konec 70. let končno pristal v Londonu, kjer se je pridružil skupini. Zato ni presenetljivo, da je sodeloval tudi s Trevorjem Hornom in zasedbo The Buggles, ki je ustvarila prelomni hit Video Killed the Radio Star, prvo pesem in videospot, ki so ju zavrteli na MTV-ju (Music Television).
Njegova pot v filmski svet pa se je začela konec 80. let, ko je začel resneje ustvarjati filmsko glasbo in so prišli na vrsto filmi Rain Man (s Tomom Cruisom in Dustinom Hoffmanom), Šofer gospodične Daisy, Črni dež (z Michaelom Douglasom), Twister, Dnevi grmenja (s Tomom Cruisom), Thelma in Louise, Prava stvar, Levji kralj, The Rock, Bolje ne bo nikoli, Gladiator, Hannibal, Zadnji samuraj, Pirati s Karibov, Madagaskar, Medzvezdje in Dunkirk, vse do zadnjega Jamesa Bonda.
Najboljši prerez omenjenega pa smo lahko tokrat doživeli v stoženski areni, ko je njegovim filmskim čarovnijam prišlo prisluhnit več kot osem tisoč obiskovalcev. Že ob prihodu v dvorano smo lahko videli, da nas časa veličasten večer, saj smo lahko občudovali sofisticiranost odrske postavitve in ukrajinsko zastavo v podporo državi, v kateri se še vedno dogajajo vojne grozote.
Zbrano množico je v navalu navdušenja v slovenščini nagovorila domačinka Aleksandra Šuklar, tolkalistka v orkestru, ki jo je maestro predstavil in ji predal mikrofon. "Dober večer, veseli smo, da smo prvič v Sloveniji, upam, da boste uživali in se lepo imeli," je malce sramežljivo povedala Šuklarjeva.
"Pred 885 dnevi smo hoteli oditi na to turnejo, a nam je kovid vse uničil. Manjka nam veliko članov, še zdaj zbolevajo. A bilo nam je pomembno, da izvedemo to turnejo, da se spet vsi vrnemo in združimo. Hvala, da ste zbrali pogum in prišli. Tudi del našega orkestra je iz Ukrajine, iz Odese. Samo desetim je uspelo, da so danes z nami, medtem ko je njihova domovina v ruševinah. Če postavimo umetnost in glasbo nasproti vojni in grozotam, se bodo ljudje morda bolj združili. Ne nazadnje smo tu zato, da vam na obraz pričaramo nasmeh in vas osrečimo," je na začetku koncerta povedal Zimmer.
Da je pred nami vrhunski orkester, nam je bilo jasno že ob prvih taktih pesmi House Atreides iz filmske glasbe za film Dune: peščeni planet, nagrajene z oskarjem. Na impresivnih projekcijah na podolgovatem ekranu nad odrom smo lahko spremljali obraze ukrajinskih vojakov in prizore vojnih grozot, kar je bila vsekakor lepa in aktualna gesta v opomin, da se to preprosto ne bi smelo dogajati, čeprav je resničnost žal drugačna.
Sledile so izvedbe skladb iz filmov Izvor, Čudežna ženska, Superman (Jekleni mož) in seveda Gladiator. Zelo grandiozno pa so prvi del koncerta zaključili z venčkom mogočnih bravur iz filmov Pirati s Karibov, pri katerih je svoje trenutke skoraj animalistične glasbene norosti prikazala in podoživela neverjetna Tina Guo, ameriška čelistka kitajskega porekla.
Drugi del se je začel z glasbo iz animiranega Ranga ter nadaljeval s Sherlockom Holmesom in Zadnjim samurajem. Zanimivo je bilo predvsem to, kako popolno so brezhibno izvedbo vrhunsko uigrane ekipe združili z vizualno predstavitvijo, animiranimi filmskimi vložki in svetlobnim šovom, ki ga lahko postavimo ob bok najboljšim koncertnim produkcijam, ki si jih lahko zamislite.
Se spomnite batmanovskega filma Temni vitez, ki je bil labodji spev Heatha Ledgerja? Venček naravnost zlovešče, a preprosto genialne glasbe se je v naša ušesa in oči zarezal kot blisk in težko ga bo pozabili, sledili pa so še sonični koščki iz filmov Možje X: temni feniks, Dunkirk, Dune in Medzvezdje. Ko je pred mikrofon stopil Južnoafričan Lebo M in kriknil sloviti začetek skladbe Circle of Life iz Levjega kralja, pa je sledil veličasten sklepni del, ko so si vsi na odru dali duška vse do zaključnega preigravanja.
"Želite še kakšno pesem? Za Ukrajino, za vas ..." je pred obveznim dodatkom vprašal Zimmer, ko so izvedli še bondovski venček iz nedavnega filma Ni čas za smrt ob odličnih projekcijah ter za sam zaključek še čudovito ljubezensko pesem Time iz filma Izvor.
Ves večer je bilo jasno, da česa tako veličastnega v Stožicah doslej še nismo imeli priložnosti videti in slišati. Spektakelsko se je temu zagotovo približal Jean-Michel Jarre, čeprav izhaja iz strožjih zvrsti elektronske glasbe. Zimmer, ki se je ves koncert šaljivo 'trudil' pravilno izgovoriti Ljubljana, je pokazal širino in briljantnost na vseh področjih, saj ima vse izpiljeno do popolnosti, hkrati pa goji neverjetno tesen odnos s člani orkestra, kar je bilo na odru očitno, vse skupaj pa se odraža v medsebojnem spoštovanju in vzajemni genialnosti.
Ko opaziš, da profesionalci na odru od same vznesenosti ob glasbi mižijo od užitka, ti postane marsikaj jasno. Med člani sta tudi neverjetna kitarista Guthrie Govan in Nile Marr (sin Johnnyja Marra iz The Smiths). Ob genialnih glasbenikih na odru, vrhunskih kompozicijah vsem dobro poznane filmske glasbe in popolni izvedbi, tako zvočno kot vizualno, je bil to preprosto popoln večer in nekaj edinstvenega, nekaj, česar se bomo lahko še dolgo spominjali in kar bomo še dolgo podoživljali.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.