Palestinski preiskovalci pravijo, da ugotovitve švicarskih strokovnjakov kažejo na to, da nekdanji palestinski voditelj Jaser Arafat leta 2004 ni umrl naravne smrti. "Izrael je glavni in edini osumljenec v primeru atentata na Jaserja Arafata. Še naprej bomo nadaljevali temeljito preiskavo ter ugotovili in potrdili vse podrobnosti in vse elemente tega primera," je na današnji tiskovni konferenci dejal Tavfik Tiravi, sicer vodja palestinskega odbora, ki vodi preiskavo.
Švicarja sta namreč na njegovih posmrtnih ostankih našla sledi radioaktivnega polonija, zato sumijo, da je bil Arafat zastrupljen. Tudi njegova vdova Suha Arafat je prepričana, da je bil usmrčen.
Vendar pa Suha pravi, da je imel njen mož po svetu številne sovražnike, zato ne more prsta uperiti na nikogar. "Nikogar ne morem obtožiti. Vsi hočejo, da obtožim Izrael, a tega ne morem storiti. Ne morem kar vleči zaključkov," je dejala. Izrael je že večkrat zavrnil namigovanja, da bi njegovi agenti usmrtili Arafata.
Strokovnjaka iz Švice sta sicer na posmrtnih ostankih našla 18-krat večje količine omenjenega radioaktivnega elementa, kot je to običajno, vendar pa nista mogla potrditi, da je Arafat umrl zaradi polonija.
Njegove posmrtne ostanke so izkopali lani, saj so med njegovimi stvarmi našli indice, ki so nakazovali, da je bil Arafat zastrupljen. Okoli 60 vzorcev so nato na željo Suhe razdelili med švicarske, ruske in francoske preiskovalce.
Arafat, ki je bil 35 let palestinski voditelj, je umrl v pariški bolnišnici, lani pa je preiskavo začela tudi ekipa francoskih preiskovalcev, takoj ko sta švicarska znanstvenika, ki delata skupaj z novinarji Al Jazeere, našla sledi polonija. Neki ruski uradnik je pretekli mesec dejal, da preiskovalci v Rusiji niso našli nobenih sledi polonija.
Sicer je glede na uradna poročila Arafat umrl zaradi kapi, ki naj bi bila posledica slabe krvi.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.