Gospodarstvo

Ob reševanju Cipra spet ugibanja, ali bo Slovenija zaprosila za pomoč

Bruselj, 25. 03. 2013 11.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.Š./V.L./STA
Komentarji
295

Strokovnjaki menijo, da Ciper čakata najmanj dve leti globoke recesije z naraščajočo brezposelnostjo. Tuji mediji pa se znova sprašujejo, ali bo Slovenija naslednja v vrsti za mednarodno pomoč. Bratuškova na to odgovarja, da je Slovenija stabilna država, ki lahko sama rešuje težave.

Strokovnjaki ocenjujejo, da bi do pomanjkanja hrane in zdravil lahko prišlo že v prihodnjih mesecih, saj podjetja pesti pomanjkanje denarja. Državo nato čakata (najmanj) dve leti globoke recesije z naraščajočo brezposelnostjo in le malo upanja na dolgoročno okrevanje.

Finančni trgi so novico o dogovoru Cipra z mednarodnimi posojilodajalci sprejeli pozitivno. Če ne drugega, dogovor pomeni rešitev življenjskih prihrankov povprečnih Ciprčanov, ki tako ne bodo plačevali brezglavih odločitev svojih bankirjev, sprejetih zaradi obetov o velikih, a negotovih dobičkih.

A dobrih novic je tukaj skoraj konec. Za 30 odstotkov bodo namreč oklestili depozite bogatašev, vloge, višje od 100.000 evrov. Dolgoročne posledice zato ne bodo nujno tako rožnate, meni analitik Citija Steven Englander.

Kot je dejal za Business Insider, pričakuje, da bo navdušenje finančnih trgov že kmalu splahnelo. Dogajanje na Cipru je za tokratno krizo nekaj novega. Do zdaj še namreč denarja niso izgubili varčevalci nobene padle banke – ne glede na to, kako neumne so bile odločitve vodstva ustanove.

Ciprski primer je namreč postavil precedens, zaradi katerega bodo investitorji še veliko previdnejši, ko gre za ocene potez odgovornih v prihodnjem razvoju krize v evroobmočju. Investitorje skrbi premalo ukrepov za rast in izjemno velik vpliv Nemčije na končne odločitve.

Glavni razlog, da bodo ciprski varčevalci izgubili svoj denar, je sicer ta, da je v stabilnih državah evroobmočja – na primer v Nemčiji – postalo skoraj nemogoče politično upravičiti nenehno reševanje nasedlih držav domači javnosti. Zato se postavlja vprašanje, kaj bo storila Nemčija, ko bodo v Bruselj spet "prijokale" Italija, Španija ali Portugalska.

Bankomat
Bankomat FOTO: Reuters

Omajano zaupanje varčevalcev evropskih bank

Še bolj nepredvidljiva s ciprskim primerom postaja kriza bančnega sektorja držav v evroobmočju. Dejstvo, da so mednarodni posojilodajalci začasno celo razmišljali, da bi obšli evropsko direktivo, ki ščiti vloge do 100.000 evrov, je močno omajalo zaupanje varčevalcev evropskih bank.

Nobene garancije namreč ni, da v katerem od naslednjih primerov res ne bo uveden zloglasni davek na depozite ali da ob naslednjem stečaju kdo res ne bo pomislil na preklic zavarovanja vlog. Navadni smrtniki naj bi tako denar poslej skrivali v nogavicah, bogataši pa v novih davčnih nebesih.

Optimističen pogled na ciprsko krizo je ta, da bo večina Ciper odmislila kot enkraten dogodek. Navsezadnje je Ciper slavna davčna oaza, večinoma zatočišče bogatih Rusov, ki so tja na varno spravljali bolj ali manj zakonito pridobljen denar, Evropa pa si je dolgo želela "obračunati" z njimi.

Da so pogajalci na koncu prizanesli malim varčevalcem, je bila dobra poteza in pozitiven signal, meni Englander, a nezadovoljstvo v Evropi je ob zadnjem dogajanju postalo še nekoliko večje, Nemčija pa z vsakim primerom reševanja bolj pridobiva na slovesu "mučitelja" obubožanih držav, s čimer razpoke med članicami postajajo vse večje.

Analitik Žiga Gregorinčič meni, da si EU ne more privoščili ponavljanja te rešitve v drugih državah.
Analitik Žiga Gregorinčič meni, da si EU ne more privoščili ponavljanja te rešitve v drugih državah. FOTO: Reuters

Ciper je izoliran problem

Ciprska uvedba enkratnega davka za vloge nad 100.000 evrov pa bo po mnenju analitika Žige Gregorinčiča iz družbe Alta Invest edinstven primer, sicer pa zelo tvegana poteza, ki bi gospodarstvo lahko pripeljala na kolena. Investitorji so po njegovih besedah bolj kot na dejstvo, da bodo na Cipru dopustili propad večje banke, osredotočeni na to, kako se bo porazdelilo breme financiranja.

Alenka Bratušek je na srečanju z Borutom Pahorjem poudarila, da je Slovenija stabilna država in da "kakršne koli primerjave s Ciprom v tem delu in času niso potrebne niti primerne". Po njeni oceni Slovenija lahko svoje težave, tudi javnofinančne, rešuje sama.

"EU si ne more privoščiti ponavljanja te rešitve v drugih državah, saj bi se zaradi špekulacij lahko odliv denarja iz bank pojavil tudi pri drugih problematičnih članicah EU, kot sta Italija in Španija. Posledično vidim Ciper kot izoliran problem, ki se drugje ne bo podobno reševal in ni relevanten za Slovenijo," je sklenil Gregorinčič.

"S tem je EU pokazala, kakšne pogoje bo postavljala drugim državam v vrsti za finančno pomoč. Tudi Sloveniji," pa je komentiral ekonomist Jože Damijan. Bolj kot bodo države trmoglave in se poskušale pogajati o pogojih za rešitev, bolj ostri bodo pogoji trojke, je dodal.

Slovenija naslednja v vrsti za pomoč?

Tuji mediji se medtem znova sprašujejo, ali bo Slovenija naslednja v vrsti za mednarodno pomoč. Na spletnih straneh ameriškega časnika Washington Post je bil v nedeljo objavljen prispevek, ki Slovenijo, "znano po izjemnih smučarjih in filozofu Slavoju Žižku", omenja kot "novo malo državico", za katero velja skrbeti.

Potem ko je evroskupina danes sklenila dogovor glede pomoči Cipru, na sekundarnem obvezniškem trgu ni zaznati večjih sprememb. Še največje so vezane na precejšen padec zahtevane donosnosti na slovenske 10-letne obveznice.

Izpostavili so prav zviševanje obresti na slovenske obveznice nad pet odstotkov, pri tem pa priznali, da je zahtevana donosnost na primerljive ciprske papirje okoli sedemodstotna. Obresti nad sedmimi odstotki po mnenju strokovnjakov državam ne omogočajo več vzdržnega zadolževanja.

Na spletni strani ameriške poslovne televizije CNBC je medtem mogoče danes brati mnenje Harryja Wilsona iz delovne skupine ameriškega predsednika Baracka Obame, da "je računanje na to, da bo Slovenija prisiljena zaprositi za pomoč, popolnoma napačno". "Poglejte Italijo, Francijo in druge sredozemske države," je dodal.

V Bruslju državo že vseskozi opozarjajo, da mora nujno urediti bančni sektor. Ključna bosta prihodnja dva meseca; če Sloveniji v tem času ne bo uspelo izvesti potrebnih ukrepov, predvsem vzpostaviti slabe banke, bo to precej povečalo možnost, da bo morala zaprositi za pomoč, opozarjajo viri v Bruslju.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (295)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
28. 03. 2013 14.08
Pomoči prav gotovo ne bodo potrebovali tisti, ki nikoli ne držijo kuhalnice v rokah, ki si sami ne nosijo hrane na mizo, ki vidijo samo svoj nos, svojega prsta pred nosom ali dlje pa prav gotovo ne!
Transformerji
28. 03. 2013 14.31
+1
Saj se razumemo, kdo so tisti - vsekakor ne bolni in ostareli! Me prav zanima, koliko neprijavljenih gospodinjskih pomočnic imajo tisti, ki vidijo samo svoj nos!
olyca
27. 03. 2013 21.12
+2
Slovenija lahko vse rešuje sama, tako da še z davki in dodatnimi obremenitvami z položnicami jemlje ljudem, ki so že tako na kantu. V državi manjka samo reda v JAVNI UPRAVI - 50% jih je preveč in poštene ljudi na položajih. Ti kekci in Mojca tega niso sposobni......................
Jaka Planinc
27. 03. 2013 09.12
+3
SLOVENIJA JE V DOBRI KONDICIJI. ZAUPAJMO NOVI VLADI,JO PODPRIMO,POMAGAJMO TUDI MORALNO IN FINANČNO,KER S TEM REŠIMO ŠE SEBE,VSE OBČANE. NE DELAJTE ŠTALE,NE KRITIZIRAJTE,NE ŽALITE,NE ZANIČUJTE,KER JE TO NAJLAŽJE. STORITE KAJ DOBREGA,POZITIVNEGA.
Bruhalnica24
26. 03. 2013 17.12
Ma kaka pomoč, mi lahko njim pomagamo tak sposobne lopove mamo, kradejo brez, da kršijo zakon...
Uporabnik113189
26. 03. 2013 14.58
+1
Mnogo teh problemo je bolj ali manj navideznih. Najbolje se to lahko vidi na banalnem primeu, ki je seveda poenostavljen, princip je približno isti.. Podjetnik je kupil velik kamion ( na kredit pri banki seveda). Po takratni kalkulaciji bi z mesečno ustvarjono realizacijo zlahka odplačeval obroke kredita..Potem pa je udarila kriza.. Podjetnik ne ustvari več mesečno dovolj prometa in ne plačuje celotnih obrokov ali celo kakšnega izpusti.. Takšen dolžnik pri banki povzroči paniko in banka seveda takšen kredit označi kot tvegan, naredi rezervacije, posledično pa ima banka izgubo, posledično potrebuje dokapitalizacijo in kroga se zaključi. Če podjetniku banka zarubi račun, tako da nima niti za gorivo, potem tudi voziti ne more več, čeprav je dela načeloma dovolj in če bi delal bi tudi prodal svoji storitev za redne obroke kredita..Ker pa ga banka davi, ne more delati, ker ne dela ne plačuje, ker ne plačuje ga banka davi in se vrtimo v krogu..Manj ko ljudje kupujejo (ker ni plač) bolj tonejo podjetja in vedno več podjetnikov zamuja s plačili obrokov bankam.. Rešitev je torej, da se kredit reprogramira tako, da bo podjetnik sposoben delati in odplačevati v času krize zmanjšan obrok kredita. Iz vidika podjetnika ne gre za nič drugega kot za daljši rok odplačevanja..Ker pa nihče noče odstopiti od rokov za poravnavo kreditov, so vsi v kreditnem krču, ali po boksarko v klinču..Le da ni sodnika, ki bi to igro ustavil nasprotnike razmaknil in omogočil nadaljevanje... Težava Slovenije je, da mora letos odplačati veliko vsoto v kratkem roku, trgi pa menijo da je ne bo zmogla in da nas je čas povozil. Naloga vlade je torej, da se časovnica odplačila kreditov uredi tako, da se bo to kaotično stanje umirilo. Ne pa da grozi varčevalcem, državljanom in kaj vem komu vse..Špekulanti pa kaos potrebujejo, da ribarijo v kalnem..
Shisui
26. 03. 2013 14.30
+7
Pa kje je sploh problem, zdesetkamo stevilo obcin, JS in JU sta placana po produktivnosti, kdor ne dosega 80% normativa, se ga pac zamenja, ce je len naj isce drugo sluzbo, jaz ga ne bom placeval. Kar se tice pa bank, po eni strani ste sami krivi, sam sem NLB zamenjal za lokalno hranilnico ze pred leti, hcerinske banke zloglasnih IMF, FED, ECB itd... naj pa cim prej propadejo, kot bi morale leta 2008. Igrati na loto za denar davkoplacevalcev se mora nehati in dokler podpirate NLB do tega ne bo prislo.
jagoda02
26. 03. 2013 13.24
+2
Še tisto kar so srbijancu na Cipru pobrali bomo mi tukaj plačevali.Sedaj je pa res že čas ,da tudi mi banke spraznimo .
Shisui
26. 03. 2013 15.24
+1
Haha, Jansisti ne boste nikoli nehali cmerati, ker vas je nategnil Srbine, kaj? :)
MICLA
26. 03. 2013 11.01
+1
poberite denar iz naših lopovskih bank dokler ni prepozno janša in šušteršič sta po pravici povedala da bo šlo vse v bankrot ta vlada vam bo pa lagala do kraja ,ko je mariborska banka prodajala delnice tudi niso povedali da bodo izgobile na vrednosti vsi na vrhu paso to vedeli in so jih takoj prodali ker so izkoristili notranje informacije.
Prassek
26. 03. 2013 10.45
+4
Tako se sekiramo okoli trojke na koncu nas bodo pa enostavno brcnili iz unije gole in bose. Na Cipru so kljub temu imeli tudi mnogi podjetniki (nemški) denar. Zato so ga še reševali. Čeprav so reševali proračun in ne več banke kar je pač ustrezalo EU. Kdo od tujcev pa ima pri nas omembe vredne zneske? Zdaj kmalu ne bomo več niti Schengenska meja. To bodo prevzeli Hrvati. In potem??? Kaj pomenimo mi komu??
Dobri Ivek
26. 03. 2013 10.54
+3
beyond help Misliš, da nas bodo kar brcnili ven, brez da zahtevajo vračilo vsega, kar je bilo že nakazanega v Slovenijo? Ne pozabi, da smo že ves čas "netto prejemnica"! Razmišljam pač.
bljak janša
26. 03. 2013 14.36
+2
kakšna neto prejemnica, da so nas sploh priznali in kasneje včlanli smo morali razprodati in raztalati vse kar smo imeli dobrega. uničli hidromontažo, iskro tam, to je bil pogoj za priznanje s strani kapitalističnih držav, da verkev obdrži in da se ji vrne fevdalno imetje je bil pogoj vatikana. nič nismo dobili zastonj vse smo preplačali. obogateli so samo janša in podobni ki so nas prodali kot novodobne sužnje tujemu kapitalu.
Dobri Ivek
26. 03. 2013 10.39
+5
In kaj bodo storili čez dva mesca, ko bo samo še prah v blagajni, ko ne bo več za penzije, pa to ... ? Jaz ne morem delat za dva upokojenca in še dva v JU/JS!!!
njofra47
26. 03. 2013 17.07
+3
Dobri Ivek@sem upokojenec in do sedaj nisem vedel, da ti delaš za mene. Do sedaj sem živel v prepričanju da sem v času mojega aktivnega obdobja plačeval prispevek v pokojninsko blagajno, bil sem prepričan da delam za to da se takratna mladina, sedaj aktivno prebivalstvo, lahko šola. No pa da ne bo pomote jaz si ne domišljam da sem jaz takrat delal zate in zato te prosim da ne delaš več zame, morda ti bo tako vsaj malo lažje. Veš težko je stalno poslušati, da v času svojega aktivnega življenjskega obdobja nisi ustvaril dovolj, da sedaj tebi in tebi podobnim ne bi bilo treba delati zame.
Prassek
26. 03. 2013 10.37
+3
Kmalu bomo videli kako bodo naše banke stiskale varčevalce za vračilo stanovanjskih in ostalih kreditov. Drugje ne bodo več dobili.
Prassek
26. 03. 2013 10.17
+7
danes bi prav rad slišal mnenje DURS strokovnjaka Simčiča. Ali se morda že skriva pred jeznimi "vlagatelji"?
Pikaa1234
26. 03. 2013 09.05
+4
a bratuškova nima kakega stilista al pa kaj da bi jo znal gor oblečt :) vedn se naštima ko neka omica
X-XY
26. 03. 2013 09.36
+8
kaj se s tem ubadaš, bolj me moti, ko govori, da je Slo stabilna država, pol pa zrihtaj službe za 150 000 tisoč ljudi, da ne bodo več primorani biti Zombiji; mene pa tudi zanima, zakaj meni ne plačujejo redno, če je Slo. stabilna; zakaj moj otrok in še čigav ne dobijo službe, da bi lahko začeli svoje življenje, in še in še vprašanj imam za take prepotentneže.
Prassek
26. 03. 2013 10.35
+4
x-xy Stabilna Slovenija je izplačilo bolniške podaljšala iz 30 na 50 dni. Čez kak mesec bo verjetno že 90 dni. Toliko o zakonih, ki jih piše naša država in vsemogoči politiki.
Dobri Ivek
26. 03. 2013 10.42
+1
innesi1 ... poglej, kako je Merklova Angela oblečena, pa .... ?!
bus303
26. 03. 2013 08.56
+10
Upam da so Zokiju zaplenili premoženje na Cipru! HAHAHA
hotchilipoper
26. 03. 2013 10.05
+2
rob3rt
26. 03. 2013 10.20
+5
tega se ni za veselit, bomo v najkrajšem času dobili od Alenke davek za kritje izgub "slovenskih podjetnikov" na Cipru...
bplese1
26. 03. 2013 08.41
+12
Treba je zmanjšati število poslancev, vsaj na polovico pa se bo prihranilo ogromno denarja.
Prassek
26. 03. 2013 10.36
+6
Treba je.....treba je.......treba je.........ŽE VENDARLE NEKAJ NAREDITI.
Adi Luka?i?
26. 03. 2013 08.35
+16
Tajkunom pobrati ves denar,pa ne bo nobene krize,tatovi našega denarja ,pa ne odgovarja nobeden nič !!!
hotchilipoper
26. 03. 2013 10.06
+4
priest
26. 03. 2013 07.34
+19
Ni govora o kakšni pomoči EU ja.Treba bo pobrati tajkunom po hitrem postopku, zmanjšati plače javnemu sektorju, ukiniti občine in kup nepotrebnij javnih služb, birokracije.Uvesti nove pravne zakone za zmanjšanje obdavčevanja v gospodarstvu in ugodnejšo klimo za tuje investicije in splošno podporo financ za gospodarstveni razvoj.Za boga, celo na hrvaškem so s tem že precej pred nami.Tam položiš nekih 500 kun in odpreš SP, čas odprtja v 14dneh, delaj.
judoka
26. 03. 2013 08.24
+5
Plače javnem sektorju pomojem ni treba zmanjševati, ker že sedaj niso (pre)velike. Imamo pa ogromno birokracije. Št. občin bi bilo lahko vezano na mesta. Več, kot 5 jih ne potrebujemo. Sistemsko se določi, kako se denar porablja enakopravno in to je to. Razni inštituti, uradi, občine z župani in osebjem,...tja odtekajo milijoni.
Princ Peugeot
26. 03. 2013 08.31
-13
Če se vzame še enkrat javnem sektorju, gospodarstvo propade, že tako kupujemo najnujneše. Pada kupna moč pada država. Če umre srednji razred umre država zavedajte se tega.....
bplese1
26. 03. 2013 08.39
+10
Princ, kaj je za tebe srednji razred? Saj ga v Sloveniji skoraj ni.
X-XY
26. 03. 2013 09.40
+10
kak - če vzameš javnemu, gospodarstvo propade? A samo oni imajo torej kupno moč, gospodarstvo pa itak več ne, ne?
Shisui
26. 03. 2013 09.52
+11
JS in JU je tako nagravzno razvajen, da me prav boli v srcu, ko berem tele neumnosti. Gospodarstvo na kolenih, vi pa se tudi o 5% znizanju plac nebi pogovarjali, kako vas ni sram, ali morda kje v ustavi pise, da vam je lagodna sluzba zagotovljena, al' kaj?
najjana
26. 03. 2013 07.16
+8
Politiki res nimajo težav, ljudstvo pa hira.
HiTech3
26. 03. 2013 07.00
+11
Zanimivo je, da se na tem portalu, bolj zgodaj zjutraj, ko pride v službo realni sektor, pojavljajo razumni komentarji. Ti komentarji imajo tudi dobre ocene. Ko pa počasi v službo pride še priviligirani javni sektor, pa se tukaj razbohoti socialistična miselnost in temu sledi tudi veliko komentarjev. Torej še kakšno uro ali dve smo 'dobri' ;)
žuga
26. 03. 2013 00.44
+16
Trojka proisim pridi....ukini kakih 170 nepotrebnih občin,zdesetkaj JU v Ljubljani,razpusti nesposobni parlament ki gleda le na svoj žep in SLOVENIJA je rešena.....siser pa je že vsakemu jasno dea so slovenske obveznice manj vredne kot sekret papir