precedens

Vonpharma SI zaradi razveljavitve Spiritovega razpisa sprožila upravni spor

17. 03. 2025 14.56

Podjetje Vonpharma SI, ki je ostalo brez subvencije na razveljavljenem razpisu javne agencije Spirit, se je pritožilo na upravno sodišče. Po mnenju direktorja podjetja Tadeja Von Horvatha gre za neupravičen in politično motiviran odvzem subvencij, zato je konec februarja sprožil upravni spor proti odvzemu subvencije.

Obisk Izraela in Palestine padel v vodo, evroposlankama zavrnili vstop

25. 02. 2025 19.04

Petdnevni obisk Izraela in Palestine, ki ga je sedemčlanska delegacija evropskega parlamenta za odnose s Palestino načrtovala ta teden, je padel v vodo. Čeprav so bili program in imena sodelujočih vnaprej napovedani, so oblasti na letališču v Tel Avivu zavrnile vstop dvema evroposlankama in dvema uslužbencema evropskega parlamenta. Gre za politično motivirano dejanje Izraela, sta prepričana slovenska člana delegacije, Matjaž Nemec in Irena Joveva, ki od vodstva Evropskega parlamenta pričakujeta ukrepanje.

Sindikat o obsodbi policistov: Postali so grešni kozli političnega odločanja

12. 02. 2025 16.05

Okrajno sodišče v Ljubljani je štirim policistom, ki so varovali protestne shode pod prejšnjo vlado, izreklo sodbo brez sojenja, zato je preuranjeno trditi, da jih je obsodilo, so poudarili na Specializiranem državnem tožilstvu. Vsaj dva se bosta na sodbo pritožila, zato bo prva sodba verjetno razveljavljena. Medtem v Policijskem sindikatu Slovenije poudarjajo, da so policisti zgolj izvrševalci ukazov, ki pa so v tem primeru postali "grešni kozli" političnega odločanja in sistemske neodgovornosti." Pričakujejo celovito preiskavo in da odgovornost prevzamejo vsi, tudi odločevalci in najvišji uradniki.

Hamas predal osem talcev, Izrael izpustil 110 Palestincev

30. 01. 2025 09.10

V okviru dogovora o prekinitvi ognja je v Gazi potekala tretja predaja talcev, ki jih je Hamas zajel 7. oktobra 2023. Izpustili so tri izraelske in pet tajskih državljanov. V zameno je Izrael v skladu z dogovorom iz zaporov izpustil 110 Palestincev. Sprva so sicer predajo začasno ustavili. Premier Netanjahu je namreč kritiziral kaotično predajo talcev, ki so se morali prebijati skozi ogromno množico ljudi.

'Danes smo na dnu. Bitke za obstoj podjetja še ni konec, šele začenja se'

30. 01. 2025 06.00

Minister za delo Luka Mesec je zatrdil, da bo prekinil likvidacijo invalidskega podjetja CSS. Na drugi strani pa je SDH pod vodstvom Žige Debeljaka predstavnici sindikata Ani Čermelj, ki ves čas dokazuje, da podjetje lahko preživi na sedanji lokaciji, preklical vabilo na dogovorjeni sestanek, ker je v torkovi oddaji 24UR ZVEČER povedala, da je od SDH dobila vabilo na sestanek in kaj bo na njem predlagala. V studiu naše večerne oddaje sta o tem spregovorila minister in sindikalistka.

Zdravniška zbornica proti skrajševanju postopkov za tujce

28. 01. 2025 12.49

V Zdravniški zbornici Slovenije so kritični do vladnega predloga zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu, ki bi skrajšal postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij tujim kandidatom. Predlog zakona bi skrajšanje postopkov za tujce prinesel na račun opuščanja strokovnih varoval, so v sporočilu za javnost opozorili v zbornici.

V Brazilijo prišel kot turist, tam postal osumljenec vojnih zločinov

05. 01. 2025 12.31

Brazilsko zvezno sodišče je odredilo preiskavo proti izraelskemu vojaku zaradi suma storitve vojnih zločinov v Gazi. Gre za zgodovinsko odločitev, ki je sledila kazenski prijavi, ki jo je podala Fundacija Hind Radžab, ki se zavzema za pravico za palestinske žrtve genocida.

Boj, ki se ne konča: transspolna dvigovalka uteži želi nastopati

04. 12. 2024 14.01

Odvetniki transspolne športnice so pozvali vrhovno sodišče v Minnesoti, naj dovolijo JayCee Cooper tekmovati v ženski konkurenci na tekmovanju v dvigovanju uteži. Navedeno utemeljujejo z dejstvom, da je pred diskriminacijo zaščitena z zakonom te države o človekovih pravicah.

Biden pomilostil sina Hunterja: 'Upam, da bodo Američani razumeli'

02. 12. 2024 06.49

Predsednik ZDA Joe Biden je podpisal odlok o pomilostitvi sina Hunterja Bidna, ki je bil obsojen zaradi laganja pri nakupu pištole in je priznal krivdo za utaje davkov, čeprav je od junija letos trdil, da pomilostitve ne bo. Predsednik Biden trdi, da je bil sin žrtev političnega pregona.

Kako si je Buffon v boju z depresijo pomagal z umetnostjo

19. 11. 2024 17.53

Italijanska nogometna legenda Gianluigi Buffon je v času, ko je igral pri Juventusu iz Torina, trpel za depresijo. Iz hude krize mu je pomagala tudi umetnost, je 46-letnik povedal za italijanski časnik Corriere della Sera. Njegova psihoterapevtka mu je svetovala, naj se osredotoči na druge stvari v življenju kot le na nogomet.

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

28. 10. 2024 07.43

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Italija začela s preusmeritvami – v Albanijo prispeli prvi begunci

16. 10. 2024 12.57

Prošnje moških prosilcev za azil, ki so v Italijo prišli iz t. i. varnih držav, bodo po načrtih obravnavali v Albaniji. Italija je namreč tam minuli teden uradno odprla dva migrantska centra. Begunci bodo lahko še vedno zaprosili za azil, če jim bo ta odobren, pa jih bodo kasneje vrnili na italijansko obalo. Kritiki tovrstne azilne politike pa ob tem opozarjajo, da poteza predstavlja nevaren precedens.

Vložili pobudo za presojo ustavnosti: 'Referendumsko vprašanje je zavajajoče'

16. 10. 2024 11.14

Vesna – zelena stranka je vložila pobudo za presojo ustavnosti in predlog za začasno zadržanje odloka o razpisu referenduma o izvedbi drugega bloka krške nuklearke (JEK 2). Za to potezo so se odločili zaradi po njihovem zavajajočega referendumskega vprašanja o projektu, ki omejuje svobodno odločanje volivca. Minister za delo Luka Mesec pa medtem poudarja, da sicer ne gre za skupno pobudo, da pa se v Levici z njo strinjajo. Meni namreč, da je referendum preuranjen.

Italija odprla migrantski taborišči v Albaniji: 'To je nevaren precedens'

11. 10. 2024 19.50

Italija je uradno odprla dva migrantska centra v Albaniji, kjer namerava zadrževati moške, prestrežene v mednarodnih vodah na poti iz Afrike v Evropo. Mesečno bi begunski taborišči lahko vzdrževali do tri tisoč oseb, medtem ko bi italijanski uradniki odločali o njihovi usodi.

Golob: Kdaj je postalo normalno, da so otroci vojaške tarče?

23. 09. 2024 21.24

"Čemur smo priča v Gazi, je nekaj, kar presega tudi najbolj grozno domišljijo," je slovenski premier Robert Golob poudaril na dogodku organizacije Save the Children, ki sta se ga med drugim udeležila tudi irski premier in jordanska kraljica. Kot je dodal, otroci in humanitarni delavci ne bi smeli biti vojaške tarče.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'

04. 09. 2024 08.56

"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Obisk v Moskvi: Orban tarča očitkov o morebitni kršitvi pogodbe EU

11. 07. 2024 12.54

Madžarski premier Viktor Orban se je znašel pod plazom kritik in očitkov, da je s svojim obiskom v Moskvi po prevzemu predsedovanja Madžarske Svetu EU v začetku meseca kršil pogodbo EU. Tako voditelji kot veleposlaniki članic unije Orbanu očitajo nepooblaščeno delovanje, medtem ko Budimpešta trdi, da ni šlo za obisk v imenu EU.

Assangeeva žena: Občutek je neresničen, otrokoma novice še nisem povedala

25. 06. 2024 10.15

"Do zadnjega nismo bili prepričani, ali se to dejansko dogaja," je povedala Stella Assange, žena Juliana Assangea, ki je bil zadnjih pet let zaprt v strogo varovanem zaporu Belmarsh na obrobju Londona. Po petih letih je ustanovitelj WikiLeaksa z ZDA dosegel dogovor in se lahko vrne v domačo Avstralijo. Prevladujejo pozitivni odzivi na njegovo izpustitev, družina in avstralski državljani so povedali, da je Assange svoje odslužil in da si zasluži biti svoboden.

Pomoč Ukrajini bodo financirali z zamrznjenim ruskim premoženjem

13. 06. 2024 10.28

Voditelji sedmih najbogatejših držav sveta so ob začetku vrha na jugu Italije dosegli politični dogovor o zagotovitvi 50 milijard ameriških dolarjev (46,7 milijarde evrov) za Ukrajino z uporabo zamrznjenega ruskega premoženja. Rusija je dogovor označila za korak, ki Zahodu ne bo prinesel nič dobrega.

Predstavniški dom ameriškega kongresa podprl sankcije proti ICC

05. 06. 2024 06.56

V torek je v predstavniškem domu ameriškega kongresa potekalo glasovanje o predlogu zakona za uvedbo sankcij proti Mednarodnemu kazenskemu sodišču, če bo to preganjalo ameriške državljane ali državljane zavezniških držav, ki niso njegove članice. Predlog so potrdili z 247 glasovi proti 155. Zdaj bo predlog romal v senat, kjer pa bo slednji veliko težje zbral podporo.

'ICC ni ustvarjen za Zahod, ampak za Afriko in razbojnike, kot je Putin'

23. 05. 2024 10.34

Mednarodno kazensko sodišče je v dveh letih obravnavalo dva odmevna in prelomna primera zoper voditelje držav. Prvi, v začetku leta 2023, se je nanašal na ruskega predsednika Vladimirja Putina zaradi zločinov v Ukrajini, drugi, nedavno, na Benjamina Netanjahuja in vodstvo Hamasa. Reakcija ZDA je diametralno nasprotna. V Washingtonu razlagajo, da gre za povsem različna primera, sodišče pa je sedaj pod velikim pritiskom vodilne svetovne države, saj mu (znova) grozijo sankcije.

Izraelske oblasti televiziji Al Jazeera zaplenile opremo in prepovedale delovanje

06. 05. 2024 10.24

Izraelska vlada je v nedeljo sprejela odlok, ki katarski mreži Al Jazeera prepoveduje oddajanje na območju Izraela. Odlok je v veljavo stopil takoj in bo predvidoma veljal najmanj 45 dni, v roku štirih dni pa bo moralo o zadevi odločati še sodišče. Vodstvo Al Jazeere je očitke, da predstavljajo grožnjo izraelski varnosti, označilo za "nevarno in smešno laž". Odbor za zaščito novinarjev pa je opozoril, da ta poteza predstavlja "izjemno zaskrbljujoč precedens za omejevanje mednarodnih medijskih hiš, ki delujejo v Izraelu".

Delegacija Hamasa nazaj v Katar, tja tudi prvi mož CIE

05. 05. 2024 16.23

Delegacija palestinskega islamističnega gibanja Hamas se je iz Egipta po zaključku pogajanj o premirju v Gazi vrnila v Katar, kamor je odpotoval tudi vodja ameriške obveščevalne agencije Cia William Burns. Oboroženo krilo Hamasa, brigade Ezedin al Kasam, so medtem prevzele odgovornost za današnji raketni napad na izraelske vojake na območju mejnega prehoda Kerem Šalom med Izraelom in Gazo. Izrael je zaradi napada zaprl mejni prehod, ki je ključen za dostavo humanitarne pomoči v Gazo.

Zdravniške organizacije: Stanje je katastrofalno, ukrepati je treba takoj

24. 04. 2024 10.30

Slovensko zdravstvo je v zadnjem letu ves čas na tapeti, s ponedeljkom smo vstopili v že 15. teden zdravniške stavke, mediacija med vlado in Fidesom pa je propadla. Številni predstavniki zdravstva so se zdaj odločili, da bodo podali skupno izjavo o stanju v slovenskem zdravstvu. Poudarili so, da je stanje v zdravstvu katastrofalno in da je treba ukrepati takoj, ne čez leto dni, kot obljublja vlada. Dodali so, da v to, da se bodo zadeve uredile čez leto, niti ne verjamejo.

Izrael ogorčen nad načrtovanimi ameriškimi sankcijami proti bataljonu izraelske vojske

22. 04. 2024 07.57

Izraelska vlada je v nedeljo pozvala ZDA, naj znova razmislijo o načrtovanih sankcijah proti bataljonu izraelske vojske zaradi kršitev človekovih pravic na Zahodnem bregu. Premier Benjamin Netanjahu pa je napovedal, da se bo proti temu boril z vsemi močmi.

V Fidesu bodo vložili pobudo za presojo ustavnosti novele zakona o zdravniški službi

18. 04. 2024 11.56

V zdravniškem sindikatu Fides so razočarani zaradi sprejetja novele zakona o zdravniški službi. Menijo, da takšno ravnanje predstavlja nevaren precedens, ki ne bo vplival le na pravico do stavke zdravnikov. Pomeni poseg v ustavne pravice, zato bodo na ustavno sodišče po uveljavitvi zakona vložili pobudo za presojo ustavnosti novele, so sporočili.

Kosovo pred vrati Sveta Evrope

15. 04. 2024 17.45

Kosovu se v torek obeta korak proti članstvu v Svetu Evrope, saj bo Parlamentarna skupščina Sveta Evrope (PS SE) na spomladanskem zasedanju po pričakovanjih, na podlagi poročila odbora zunanjim ministrom članic, priporočila sprejem Kosova v to vodilno mednarodno organizacijo za varovanje človekovih pravic in pravne države v Evropi.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele

09. 04. 2024 12.00

Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Podnebne spremembe: ali evropske države kršijo človekove pravice?

08. 04. 2024 14.58

Ali pasivnost vlad in neukrepanje glede podnebnih sprememb krši človekove pravice? Na to vprašanje bo skušalo odgovoriti Evropsko sodišče za človekove pravice, ki bo ta teden odločalo o treh ločenih primerih. Sodbe ESČP bi lahko imele pravno zavezujoče posledice za vse vpletene države, hkrati pa bodo tudi precedens za prihodnje tovrstne sodne postopke.